Ząbkowanie u dziecka: jak pomóc niemowlakowi?

2019-07-12 16:14 Agnieszka Włodarek, nasz ekspert: Paweł Muszyński, stomatolog, autor akcji „Zdrowy uśmiech w 2 minuty” prowadzonej z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi www.zdrowyusmiech.pmuszynski.com
Ząbkowanie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze ząbki dziecka powinny się pojawić między 6. a 12. miesiącem życia.

Jedna z kwestii, która wywołuje strach rodziców to ząbkowanie u dziecka. Wyrastanie mleczaków wcale nie musi być nieprzyjemne dla niemowlaka. Niemiłe objawy towarzyszące ząbkowaniu można skutecznie łagodzić.

Ząbkowanie u dziecka: kiedy dziecku zaczynają wyrastać zęby?

Pierwszy pojawia się zazwyczaj, gdy dziecko ma około sześciu miesięcy. Przyjmuje się, że wszystkie mleczaki – a jest ich w sumie 20 – wyrastają, zanim dziecko skończy 2,5 roku. Jednak ząbkowanie u dziecka to sprawa bardzo indywidualna. Zdarzają się dzieci, którym pierwsze ząbki zaczynają rosnąć już około trzeciego miesiąca życia, u innych pojawiają się krótko przed pierwszymi urodzinami. Moment pojawienia się pierwszego ząbka bywa przekazywany z pokolenia na pokolenie – jeśli mama czy ojciec ząbkowali wcześnie, jest duża szansa, że tak samo będzie z dzieckiem.

>> Sprawdź też: Kalendarz ząbkowania >>

Ząbkowanie u dziecka: w którym miejscu pojawia się pierwszy ząbek?

Najczęściej pierwsze pojawiają się dolne jedynki. Po kilku tygodniach można szukać też górnych jedynek. Dolne i górne dwójki wyrastają najczęściej, gdy dziecko skończy rok. Później przychodzi czas na czwórki. Dolne i górne kły rosną około 18. miesiąca życia. Między drugim a trzecim rokiem życia w buzi dziecka pojawiają się także czwórki i piątki. Przyjmuje się, że największe dolegliwości powodują rosnące jedynki, a później kłopoty mogą pojawić się także przy wyrzynaniu się dolnych i górnych kłów.

Ząbkowanie u dziecka: co wywołuje dolegliwości?

Ząb, zanim pojawi się w jamie ustnej, musi się przebić przez warstwę tkanek. Korona zęba od wewnątrz napiera na dziąsło, wywołując stan zapalny. Dziąsła stają się rozpulchnione, a gruczoły ślinowe pracują na pełnych obrotach. Miejsce, w którym ząbek ma przebić tkankę, może pulsować, boleć, swędzieć, a często – wszystko naraz. Maluch jest zdezorientowany, bo nie wie, co się z nim dzieje i nie potrafi sam poradzić sobie z problemem. Dlatego dobrze, by rodzice wiedzieli, jak przebiega ząbkowanie u dziecka i jak w skuteczny sposób łagodzić jego objawy.

Dentinox® N - kiedy ząbki są tuż tuż...
Dentinox

Autor: Dentinox

materiał partnera

Żel na ząbkowanie Dentinox® N1) to produkt leczniczy łagodzący podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych.

Dentinox® N zawiera:

  • Dwa składniki przeciwbólowe, działające miejscowo (w stężeniu odpowiednim dla dzieci);
  • Wyciąg z rumianku działający przeciwzapalnie oraz wspomagający gojenie się ran;
  • Ksylitol hamujący powstawanie próchnicy.

Dentinox® N nie zawiera cukru.

>> Zobacz także: Zęby niemowlaka: jak dbać o pierwsze zęby dziecka? >>

Ząbkowanie u dziecka: po czym rodzice mogą poznać, że ząbkowanie właśnie się zaczyna?

Najczęściej pierwszym sygnałem jest, gdy niemowlak zaczyna mocno się ślinić, tak mocno, że czasem trzeba zmieniać ubranko, bo jest całe mokre. I wkłada do buzi wszystko, co ma pod ręką, albo własne piąstki – czasem obie naraz. Bo gryzienie twardych przedmiotów sprawia wyraźną ulgę obolałym, swędzącym dziąsłom. Dziąsła malucha są też wyraźnie zaczerwienione i spuchnięte. Często do tych objawów dołączają inne. Na przykład pokasływanie, spowodowane nadmierną ilością śliny, której dziecko nie nadąża przełykać. Albo wysypka wokół ust – efekt podrażnienia skóry przez wypływającą z buzi ślinę. Dziecko może pocierać dłonią własne uszy lub policzki, próbując w ten sposób uśmierzyć ból. W czasie ząbkowania u dziecka można się też spodziewać luźniejszych stolców, co wywołane jest dużą ilością połykanej przez dziecko śliny. Niektóre maluchy mają też lekko podwyższoną temperaturę – to reakcja organizmu na stan zapalny w jamie ustnej. Ból dziąseł może też sprawiać, że maluchowi trudniej jest ssać i ma mniejszy niż zwykle apetyt. Nie da się ukryć, że przy takich kłopotach trudno o dobry humor. Nie dziwmy się więc, że ząbkujące maluchy bywają rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do zabawy i ogólnie rozbite. I to nie tylko w czasie dnia, bo w nocy zęby także rosną, więc sen dziecka może być niespokojny.

Ząbkowanie u dziecka: skąd można mieć pewność, że to objawy ząbkowania, a nie choroby?

Wyrastanie mlecznych zębów, choć może się wiązać z niedogodnościami, jest procesem naturalnym i nie wymaga wizyt u lekarza. Ale rzeczywiście niektóre objawy można pomylić z symptomami choroby, dlatego doradzam czujność. Jeśli na przykład niemowlak łapie się za ucho i silnie gorączkuje, może to oznaczać, że cierpi na infekcję ucha. Kaszel może być także objawem infekcji górnych dróg oddechowych, więc jeśli się nasila, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę albo gdy gorączka rośnie powyżej 38°C i trwa dłużej niż 24 godziny. Rodzic, który przebywa z dzieckiem, nie powinien mieć kłopotu z wychwyceniem symptomów ząbkowania u dziecka.

>> Sprawdż także: Bolesne ząbkowanie: objawy, przebieg, łagodzenie bólu >>

Ząbkowanie u dziecka: jak przetrwać okres ząbkowania?

Proponuję uzbroić się w śliniaczki, żeby nie było konieczności ciągłego przebierania śliniącego się dziecka. Na obolałe i podrażnione dziąsła dobrze działają gryzaczki. Dobrze byłoby schłodzić je w lodówce, bo zimne przyniosą niemowlakowi większą ulgę. Ząbkujące dziecko bardziej niż zazwyczaj potrzebuje smoczka uspokajacza, żeby się na nim „wyżyć”, czyli silnie naciskać na niego dziąsłami. W tym czasie bardzo ważna jest higiena. Nie sposób przekonać ząbkującego malucha, żeby nie brał do buzi wszystkiego, co złapie, więc w trosce o jego zdrowie trzeba wszystkie te przedmioty utrzymywać w czystości. Radzę często przemywać zabawki wodą z mydłem i dbać o czystość rączek niemowlaka.

Ząbkowanie u dziecka: co ukoi ból towarzyszący ząbkowaniu?

Sprawdza się masaż dziąseł. Palcem – oczywiście dokładnie umytym – albo silikonową szczoteczką do zębów robimy okrężne ruchy, masując i delikatnie naciskając dziąsła dziecka. Nie wszystkie dzieci są tym na początku zachwycone, jednak w wielu przypadkach takie zabiegi, powtarzane kilka razy dziennie, przynoszą sporą ulgę. Sprawdzają się też specjalne żele dla ząbkujących dzieci. Takie specyfiki dostępne są w aptekach. Preparat chłodzi dziąsła i ma działanie przeciwbólowe. Może być bardzo pomocny, bo pozwoli maluchowi zasnąć bez bólu. W tym okresie ważna jest też bliskość – niemowlak bardzo potrzebuje czułych ramion rodzica. Przytulanie, głaskanie, kołysanie mają naturalne właściwości kojące, często są skuteczniejsze niż farmaceutyki.

>> Czytaj także: Przebarwienia na zębach u dziecka: przyczyny i zapobieganie >>

Ząbkowanie u dziecka: poprosimy o coś pocieszającego na koniec...

Ząbkowanie u dziecka wcale nie musi oznaczać płaczu, marudzenia i nieprzespanych nocy. Nie wszystkie objawy się pojawiają, nie muszą występować w tym samym czasie i w dużym natężeniu. Na szczęście wiele niemowlaków przechodzi przez ten proces bez większych problemów. Mają rozpulchnione dziąsła, są trochę niespokojne, a po jakimś czasie rodzice odkrywają mały ząbek. Często taką niespodziankę najpierw słychać, gdy na przykład przy karmieniu łyżeczka uderza o ząb. I jaka to wtedy radość!

Polecamy również wideo o ząbkowaniu

1) Dentinox® N (15% + 0,34% + 0,32%) żel, tuba, 10 g - do stosowania na dziąsła

Skład jakościowy i ilościowy:10g żelu zawiera:Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5) 1500 mgEkstrahent etanol 70% (V/V)Lidocaini hydrochloridum (lidokainy chlorowodorek) 34 mgMacrogoli aether laurilicum (makrogolu eter laurylowy) 32 mgZawartość etanolu w produkcie max 9,5%Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 1500 mg, sorbitol ciekły niekrystalizujący 1000 mg.

Dawkowanie:Stosować krótkotrwale w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania.Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Sposób podawania:Podanie na dziąsła. Smarować dziąsła niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka i lekko wmasować. Ta czynność powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed pójściem spać. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica).

Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy.

Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia. Produkt leczniczy Dentinox® N nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellchaft fὔr pharmaceutische Prảparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin.

Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE