Powstała aplikacja dla dzieci, które boją się pobierania krwi

2021-10-19 12:25
Twoje dziecko boi się pobrania krwi? Ta gra sprawi, że zapomni o lęku!
Autor: Getty images Ta gra sprawi, że zapomni o lęku!

Twoje dziecko boi się pobrania krwi? Ta gra sprawi, że zapomni o lęku! Specjaliści z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli bezpłatną aplikację, która pomaga zapomnieć o bólu i strachu.

Pobieranie krwi nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Widok igły budzi strach i jednoznacznie kojarzy się z bólem, a ten często wiąże się z doświadczaniem przez dzieci silnego stresu i lęku. Może on w efekcie wywoływać negatywne nastawienie do lekarzy czy służby zdrowia, a w przyszłości powodować unikanie badań czy leczenia.

Wyniki badań ujawniły, że zapobiegać temu może koncentracja na mocno angażującej uwagę treści, ponieważ znacząco zmniejsza natężenie bólu i stresu podczas krótkich zabiegów medycznych.

Dlatego naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli grę “Magic Spheres” odwracającą uwagę dziecka od bólu podczas pobierania krwi czy szczepienia. Grę można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play. 

Czytaj również: Aplikacje edukacyjne dla dzieci – wybór najlepszych bezpłatnych aplikacji na telefon

Morfologia krwi u dziecka - interpretacja wyników badań krwi, normy, przekroczenia

Jak działa gra “Magic Spheres”?

Bezpłatna gra dla dzieci powstała w oparciu o wieloletnie badania nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Wyniki badań ujawniły, że zanurzenie się w mocno angażujące uwagę środowisko wirtualne znacząco zmniejsza natężenie bólu i stresu podczas pobierania krwi u dzieci.

W celu uproszczenia formy korzystania z gry oraz poszerzenia dostępu do niej została ona przeniesiona do aplikacji, której można używać na smartfonie czy tablecie, tak aby zarówno rodzice, jak i pracownicy służby zdrowia mogli skorzystać z niej w dowolnym momencie - czytamy w informacji stworzonej przez autorów aplikacji.

W grze wykorzystano mechanizm polegający na odwróceniu uwagi dziecka od bodźców bólowych. Efekt przeciwbólowy jest tym silniejszy, im bardziej uwaga dziecka zaangażowana jest w bodźce, które odciągają uwagę od zabiegu.

Aby osiągnąć ten cel, gra została opracowana w oparciu o zasadę śledzenia wielu obiektów równocześnie. Jest to bardzo efektywna metoda rozpraszania uwagi, gdyż wymaga ciągłej, nieprzerwanej uwagi, a nie krótkotrwałych przesunięć uwagi, i  koncentrowania się na wielu obiektach w tym samym czasie. 

Na czym polega aplikacja “Magic Spheres”?

"Magic Spheres" polega na zapamiętaniu kilku krótko migających elementów, a następnie śledzeniu ich ruchu i wskazaniu ich wśród innych poruszających się obiektów. Gra składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą obiektów latających, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka i zwiększać szansę na odwrócenie uwagi od bólu.

Poziom trudności można modyfikować, tak aby umożliwić jej zastosowanie dla dzieci w różnym wieku. Gra może być również wykorzystywana przez dorosłych.

Opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego gra jest darmowa, dostępna do pobrania w sklepie Google Play (do zainstalowania w systemie Android). Więcej o grze można znaleźć na stronie: http://magicspheres.uni.wroc.pl/ i na https://www.facebook.com/ipsuwr

Jak przygotować się do badania krwi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza