Powstała aplikacja dla dzieci, które boją się pobierania krwi

2021-10-19 12:25

Twoje dziecko boi się pobrania krwi? Ta gra sprawi, że zapomni o lęku! Specjaliści z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli bezpłatną aplikację, która pomaga zapomnieć o bólu i strachu.

Twoje dziecko boi się pobrania krwi? Ta gra sprawi, że zapomni o lęku!
Autor: Getty images Ta gra sprawi, że zapomni o lęku!

Pobieranie krwi nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Widok igły budzi strach i jednoznacznie kojarzy się z bólem, a ten często wiąże się z doświadczaniem przez dzieci silnego stresu i lęku. Może on w efekcie wywoływać negatywne nastawienie do lekarzy czy służby zdrowia, a w przyszłości powodować unikanie badań czy leczenia.

Wyniki badań ujawniły, że zapobiegać temu może koncentracja na mocno angażującej uwagę treści, ponieważ znacząco zmniejsza natężenie bólu i stresu podczas krótkich zabiegów medycznych.

Dlatego naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli grę “Magic Spheres” odwracającą uwagę dziecka od bólu podczas pobierania krwi czy szczepienia. Grę można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play. 

Czytaj również: Aplikacje edukacyjne dla dzieci – wybór najlepszych bezpłatnych aplikacji na telefon

Morfologia krwi u dziecka - interpretacja wyników badań krwi, normy, przekroczenia

Jak działa gra “Magic Spheres”?

Bezpłatna gra dla dzieci powstała w oparciu o wieloletnie badania nad odwracaniem uwagi od krótkotrwałego bólu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Wyniki badań ujawniły, że zanurzenie się w mocno angażujące uwagę środowisko wirtualne znacząco zmniejsza natężenie bólu i stresu podczas pobierania krwi u dzieci.

W celu uproszczenia formy korzystania z gry oraz poszerzenia dostępu do niej została ona przeniesiona do aplikacji, której można używać na smartfonie czy tablecie, tak aby zarówno rodzice, jak i pracownicy służby zdrowia mogli skorzystać z niej w dowolnym momencie - czytamy w informacji stworzonej przez autorów aplikacji.

W grze wykorzystano mechanizm polegający na odwróceniu uwagi dziecka od bodźców bólowych. Efekt przeciwbólowy jest tym silniejszy, im bardziej uwaga dziecka zaangażowana jest w bodźce, które odciągają uwagę od zabiegu.

Aby osiągnąć ten cel, gra została opracowana w oparciu o zasadę śledzenia wielu obiektów równocześnie. Jest to bardzo efektywna metoda rozpraszania uwagi, gdyż wymaga ciągłej, nieprzerwanej uwagi, a nie krótkotrwałych przesunięć uwagi, i  koncentrowania się na wielu obiektach w tym samym czasie. 

Na czym polega aplikacja “Magic Spheres”?

"Magic Spheres" polega na zapamiętaniu kilku krótko migających elementów, a następnie śledzeniu ich ruchu i wskazaniu ich wśród innych poruszających się obiektów. Gra składa się z kilku scen, różniących się tłem i liczbą obiektów latających, aby z każdym poziomem podtrzymywać zainteresowanie dziecka i zwiększać szansę na odwrócenie uwagi od bólu.

Poziom trudności można modyfikować, tak aby umożliwić jej zastosowanie dla dzieci w różnym wieku. Gra może być również wykorzystywana przez dorosłych.

Opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego gra jest darmowa, dostępna do pobrania w sklepie Google Play (do zainstalowania w systemie Android). Więcej o grze można znaleźć na stronie: http://magicspheres.uni.wroc.pl/ i na https://www.facebook.com/ipsuwr

Jak przygotować się do badania krwi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza