Pobranie krwi u dziecka – jak przygotować się do wizyty w laboratorium?

2021-07-13 12:56

Pobranie krwi to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, wykonywanych często także u małych dzieci. To nieprzyjmowany zabieg, który może wywołać u dziecka lęk, niestety niekiedy jest konieczny i nie da się go uniknąć. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie dziecka do pobrania krwi - zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Pobranie krwi u dziecka – jak przygotować się do wizyty w laboratorium?
Autor: Getty images Jak przygotować się do pobrania krwi?

Pobranie krwi u dziecka i wykonanie tzw. morfologii, pozwala  dostarczyć ważnych informacji o stanie zdrowia twojego dziecka. Dzięki badaniu krwi lekarz może zdiagnozować wiele chorób i stanów, monitorować zlecone leczenie.

Niestety, pobranie krwi wiążę się z ukłuciem igłą, a ten fakt może być dla małego dziecka dość przerażający. Dlatego małego pacjenta należy odpowiednio przygotować do pobrania krwi – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wcześniejsze przygotowanie do badania może pomóc dziecku zachować spokój i zmniejszyć prawdopodobieństwo oporu przed zabiegiem.

Spis treści

  1. Przygotowanie organizmu do pobrania krwi
  2. Jak przygotować dziecko psychicznie do pobrania krwi
  3. Jak wygląda pobranie krwi u dziecka?

Przygotowanie organizmu do pobrania krwi

Badanie krwi zwykle jest wykonywane na czczo, co oznacza, że malec nie powinien nic jeść ani pić przed pobraniem krwi. W przypadku niemowląt nie jest to oczywiście możliwe – wówczas należy zachować odstęp ok. 3 godzin od ostatniego karmienia.

23–latek może poczekać ze śniadaniem, o ile badanie krwi będzie wykonane wczesnym rankiem. Dlatego za najlepsza porę do pobrania krwi u dziecka uważa się czas do godziny 10 przed południem.

Aby pobranie krwi było szybsze i łatwiejsze, krew powinna być rzadka. W tym celu, maluch powinien dostać na 30–40 minut przed pobraniem wodę do picia (nie herbatę, mleko czy sok, które mogłyby zakłamać wynik morfologii).

Czytaj również: Jakie badania robi się dziecku do 6 miesiąca życia?

Badanie grupy krwi u dziecka: na czym polega?

OB (odczyn Biernackiego) - czym jest badanie OB u dziecka i jakie są normy?

Pierwsza pomoc u niemowlaka – utrata przytomności i brak świadomości

Jak przygotować dziecko psychicznie do pobrania krwi

Pobranie krwi u dziecka, które rozumie już, że idzie do lekarza, powoduje u niego zrozumiały lęk i strach. Jest jednak parę rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku przygotować się do badania krwi i zmniejszyć jego niepokój.

  • Bądź szczery z dzieckiem. Wyjaśnij mu, co się stanie, tak, aby zrozumiało, co mówisz. Nie udawaj, że badanie nie będzie wiązać się z ukłuciem igłą – dziecko ci ufa i źle zniesie takie kłamstwo, nawet jeśli zostało wypowiedziane przez ciebie w dobrej wierze.
  • Staraj się odwrócić uwagę dziecka podczas badania krwi rozmową, zabawką itd. Zabierz do gabinetu banki mydlane albo ulubioną przytulankę.
  • Starszemu dziecku zaproponuj zabawę: niech zamknie oczy i wyobraź sobie swoje ulubione miejsce lub ulubioną zabawę.
  • Staraj się opanować swoje nerwy. Twoja reakcja na badanie może wpłynąć na zachowanie dziecka: jeśli pokażesz, że martwisz się przebiegiem pobrania krwi, maluch też będzie tym zestresowany.
  • Pozwól dziecku na okazanie emocji. Wytłumacz, że ma prawo nie lubić tego, co się dzieje.
  • Zapewnij dziecku komfort w czasie pobrania. Poproś personel przychodni, aby maluch mógł usiąść ci na kolanach, abyś mogła do przytulić, głaskać i mówić do niego.

Jak wygląda pobranie krwi u dziecka?

Pobranie krwi u dziecka nie różni się niczym od pobierania krwi u dorosłego. Warto przypomnieć sobie przebieg takiego badania, aby uprzedzić dziecko, co będzie się z nim działo w gabinecie. To, co znane, jest mniej straszne.

Powiedz więc maluchowi, że pielęgniarka założy mu opaskę na ramieniu, aby zatrzymać krew w żyle. Może to być lekko bolesne i powodować dyskomfort. Następnie zdezynfekuje miejsce na skórze, gdzie widoczna jest żyła. Czasem środek dezynfekujący daje uczucia zimna. Teraz wprowadzi igłę w żyłę, co powoduje ukłucie. To dość bolesny moment, ale krótki. Do igły podłączy fiolki na krew, które wylenią się czerwonym płynem. Po pobraniu krwi igła zostanie usunięta, a miejsce wkłucia pielęgniarka zaklei plasterkiem.

Weź udział w naszej sondzie

Sonda
Jak często robisz badania krwi dziecku?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza