COVID-19 zwiększa ryzyko porodu przed terminem

2021-01-13 14:27

Czy COVID-19 może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu? Pierwsze badania na to wskazują. Lekarze podkreślają jednak, że jeszcze za wcześnie na traktowanie tych wyników, jako pewnych. Wiele jednak wskazuje, że przebycie infekcji koronawirusowej może wpływać na szybsze zakończenie ciąży.

COVID-19 zwiększa ryzyko porodu przed terminem
Autor: Getty images COVID-19 zwiększa ryzyko porodu przed terminem

Przedwczesne porody zdarzają się statystycznie częściej u kobiet chorujących na infekcje koronawirusową - do takich wniosków doszli badacze, którzy opublikowali wyniki swoich badań na portalu MedRxiv - podaje Polska Agencja Prasowa.

Pierwsze wyniki, chociaż uzyskane na stosunkowo niewielkiej grupie badanych pokazują, że u kobiet w ciąży zakażonych SARS-CoV-2 dochodzi częściej do porodów przed terminem w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji ciężarnych.

Poród przedwczesny jak wiadomo ma poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka, często wiąże się też z przebywaniem noworodka w inkubatorze, co z kolei - w dobie pandemii, utrudnia rodzicom prawidłową opiekę nad wcześniakiem.

Kobiety z COVID rodzą wcześniej?

Jak podaje PAP badania przeprowadzili specjaliści z Imperial College w Londynie, z Cardiff University (Wielka Brytania) oraz z University of Florida w Jacksonville (USA). Badacze przeanalizowali dane kobiet z dwóch dużych rejestrów (brytyjskiego i amerykańskiego) kobiet w ciąży zakażonych koronawirusem - łącznie 4004 pacjentki z USA, Wlk. Brytanii, Grecji, Włoch, Chin, Indii oraz Indonezji.

Przedwczesny poród (tj. przed 37. tygodniem ciąży) odnotowano u 12 proc. kobiet z rejestru brytyjskiego, ale gdy pod uwagę brano jedynie kobiety z potwierdzonym w testach zakażeniem (647 pań) odsetek ten wyniósł 16,2 proc.

W rejestrze amerykańskim przedwczesny poród stwierdzono u 16,2 proc. kobiet. Większość stanowiły porody między 32. tygodniem do 37. tygodnia (36 tydzień i 6 dni) ciąży. Bardzo przedwczesne porody, tj. przed 27 tygodniem ciąży, odnotowano u 0,6 proc. pań z rejestru brytyjskiego i 0,7 proc. pań z rejestru amerykańskiego.

Zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u 2 proc. noworodków kobiet z potwierdzoną infekcją w rejestrze brytyjskim oraz 1,8 proc. noworodków w rejestrze amerykańskim.

Czytaj również: Czy przed porodem szpital wykonuje test na COVID?

Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Szczepionka na COVID dla kobiet w ciąży? Czy przyszłe mamy będą mogły się szczepić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza