Czy trzeba czekać z ciążą po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po przejściu tej infekcji?

Czy trzeba czekać z ciążą po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po przejściu tej infekcji?
Autor: Getty images Lekarze uspokajają - szczepienie nie wpływa na przebieg ciąży

Czy można zajść w ciążę zaraz po przechorowaniu COVID-19? A ile odczekać z ciążą, jeśli zaszczepiłaś się właśnie na koronawirusa? Wraz z pojawieniem się nowej choroby, pojawiło się też wiele różnych pytań i wątpliwości. Ile trzeba odczekać po szczepieniu przeciw COVID-19 lub po zachorowaniu, aby zajść w ciążę?

Czy trzeba czekać z ciążą po przechorowaniu COVID-19 lub po zaszczepieniu się przeciwko niemu? Infekcja koronawirusowa to choroba, która w 2020 roku zmieniła funkcjonowanie całego świata. Po prawie roku walki z pandemią naukowcy wiedzą o wywołującym chorobie wirusie coraz więcej, wciąż jednak wiele dotyczących niego aspektów nie zostało wyjaśnionych.

Dość dużo niejasności dotyczy COVID-19 i jego wpływu na przebieg ciąży czy w ogóle na możliwość zajścia w ciążę. Czy po szczepienie na COVID lub przechorowaniu go trzeba wstrzymać się ze staraniami o dziecko?

Spis treści

  1. Czy COVID-19 utrudnia zajście w ciążę?
  2. Dlaczego specjaliści sugerują odroczenie starań o ciążę?
  3. Ciąża po COVID-19
  4. Szczepienie przeciwko COVID-19 a zajście w ciążę
  5. Pacjentki planujące ciążę powinny pomyśleć o szczepieniu

Czy COVID-19 utrudnia zajście w ciążę?

Zakażenia koronawirusowe mogą przebiegać bardzo różnie – u części osób infekcja przebiega całkowicie bezobjawowo, u innych zaś pacjentów dolegliwości bywają na tyle nasilone, że konieczna staje się hospitalizacja.

To, czy po COVID-19 pacjentka będzie miała jakieś trudności z zajściem w ciążę, zależy przede wszystkim od tego, jaki będzie u niej przebieg choroby. Dotychczas nie opisywano bowiem tego, aby samo przebycie schorzenia zmniejszało szanse kobiet na zajście w ciążę.

Choroba przebiegająca poważnie może jednak – przynajmniej czasowo – utrudnić starania o dziecko, podobnie jak i inne poważne infekcje, które znacznie osłabiają  wydolność kobiecego organizmu na pewien czas.

Dlaczego specjaliści sugerują odroczenie starań o ciążę?

Niektórzy lekarze – szczególnie ci zajmujący się leczeniem niepłodności – informują swoich pacjentów, że w czasie pandemii najlepiej byłoby przesunąć w czasie starania o dziecko. Nie jest jednak tak, że wcześniej opisane informacje są w rzeczywistości niezgodne z prawdą i COVID-19 z pewnością może negatywnie oddziaływać na płód.

Tego rodzaju zalecenia związane są z ogólnymi restrykcjami i koniecznością ograniczenia przemieszczania się czy spotykania w większych grupach – medycy sugerują więc czasami odroczenie tychże medycznych procedur, których wykonanie nie jest w danym momencie niezbędne.

Ciąża po COVID-19

Pacjentki, które zaraziły się wirusem SARS-CoV-2 i które wcześniej planowały zajść w ciążę, dość często zastanawiają się nad tym, po jakim czasie mogą one ponownie podjąć swoje wcześniejsze starania?

Jednoznacznych, pewnych informacji na ten temat w tej chwili zwyczajnie nie ma – nie prowadzono tego rodzaju badań. Kierować się wobec tego trzeba zdrowym rozsądkiem i w zasadzie starania o ciążę można podjąć wtedy, gdy pacjentka poczuje, że po chorobie powróciła do samopoczucia i kondycji takich, jakie miała przed zapadnięciem na nią.

Szczepienie przeciwko COVID-19 a zajście w ciążę

Sama szczepionka przeciwko COVID-19 budzi wiele kontrowersji, stają się one jednak jeszcze większe wtedy, gdy dyskusje dotyczą ewentualnego wykorzystywania jej u kobiet ciężarnych. Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie pacjentek, warto tutaj jednak dodać, że w przypadku większości szczepionek takich badań się nie przeprowadza.

Co ciekawe, w trakcie ogólnej oceny skuteczności tej szczepionki, która stała się dostępna jako pierwsza, nieco ponad 20 kobiet zaszło w ciążę. Oczywiście, jest to zbyt mała grupa, aby wyciągać jakiekolwiek wiążące wnioski, ogólnie jednak u tych kobiet nie zaobserwowano, aby szczepienie w jakiś negatywny sposób wpłynęło na ich ciąże.

Co zaś z pacjentkami, które nie zachorowały na COVID-19, planują skorzystać ze szczepienia, a jednocześnie rozważają zajście w ciążę? Tutaj również jasnych rekomendacji nie ma, kierować się jednak można zasadami, które dotyczą szczepionek inaktywowanych (zabitych).

Szczepionka przeciwko COVID-19 nie zawiera gotowych do namnażania się wirusów, a jedynie materiał genetyczny w postaci mRNA. Eksperci w tej chwili nie sugerują więc jakiegokolwiek dokładnego odstępu czasowego, jaki powinien minąć od zaszczepienia się do próby zajścia w ciążę.

Niektórzy z nich zalecają jedynie, aby rozważyć czasowe zaprzestanie starań o dziecko w okresie pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Pacjentki planujące ciążę powinny pomyśleć o szczepieniu

W momencie, kiedy szczepionki w Polsce są dostępne wyłącznie dla wybranych grup – zawodowych czy wiekowych – trudno jednoznacznie szeroko zachęcać do skorzystania z zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Sytuacja – miejmy nadzieję – powinna po pewnym czasie ulec poprawie i wtedy różne osoby będą musiały zdecydować, czy się zaszczepić, czy też może jednak nie.

Obecne dane wskazują na to, że kobiety, które rozważają zajście w ciążę, powinny być jedną z grup, które szczególnie powinna rozważyć skorzystanie ze szczepionki.

Niejednokrotnie donoszono, że COVID-19 stanowi dość duże zagrożenie dla ciężarnych. Dotychczas opisywano już to, że kobiety w stanie błogosławionym mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu tej infekcji, jak i że częściej wymagały one respiratoterapii.

Cięższy przebieg COVID-19 u ciężarnych może wynikać z naturalnych procesów, które zachodzą w ich organizmach (m.in. dotyczących pracy układu oddechowego czy układu krążenia), oprócz tego wpływać negatywnie na przebieg choroby mogą często spotykane u ciężarnych schorzenia, takie jak cholestaza, cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą.

Oprócz już wspomnianych problemów warto również nadmienić o doniesieniach, według których COVID-19 miałby zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Patrząc na wszystkie wspomniane informacje, jasnym powinno stać się to, dlaczego pacjentki planujące ciążę powinny zastanowić się nad skorzystaniem – w miarę możliwości – ze szczepienia przeciwko COVID-19.

Choroba ta w końcu nie musi, ale niestety jak najbardziej może w wyjątkowo negatywny sposób wpływać na przebieg ciąży. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE