Przysposobienie obronne wraca do szkół. W planach m.in. nauka strzelania

2022-03-18 10:34

Od 1 września wrócą do szkół elementy przysposobienia obronnego znane z ubiegłych lat w ramach edukacji dla bezpieczeństwa – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Młodzież m.in. będzie zdobywać wiedzę obronną, uczyć się pierwszej pomocy oraz strzelania.

Od 1 września 2022 roku do szkół wraca przysposobienie obronne.
Autor: Getty images Od 1 września 2022 roku do szkół wraca przysposobienie obronne.

- Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa - zapowiedział w Telewizji Republika minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – dodał.

Przeczytaj także: Dziewczynka ze strzelbą poruszyła świat. Ale zdjęcie nie powstało w czasie wojny

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak doprecyzował, w planach jest także “strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią”.

- Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – powiedział szef MEiN.

Przemysław Czarnek ocenił, że w obecnej chwili jest przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego właśnie ze strzelaniem, z elementami wiedzy obronnej, ale także pierwszej pomocy.

- Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa – powiedział.

Przysposobienie obronne (w skrócie PO) jako takie zostało wycofane ze szkół ponadgimnazjalnych przed rokiem szkolnym 2012/2013. Na jego miejscu pojawił się przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa (EDB). Właśnie w ramach tego przedmiotu od 1 września 2022 roku mają być wprowadzone wspomniane wyżej elementy przysposobienia obronnego.

Polecamy: Kupił karetkę, żeby ratować życie dzieci z Ukrainy. Niezwykły gest polskiego piłkarza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza