Dziewczynka ze strzelbą poruszyła świat. Ale zdjęcie nie powstało w czasie wojny

2022-03-14 9:54

Autorem słynnego już zdjęcia, przedstawiającego 9-latkę z lizakiem w buzi i strzelbą w rękach, jest tata dziewczynki. Okazuje się jednak, że fotografia, która dla wielu stała się symbolem wojny w Ukrainie, została zrobiona jeszcze przed wybuchem konfliktu.

Słynne zdjęcie dziewczynki ze strzelbą zostało wykonane przed 24 lutego 2022
Autor: Facebook/Олексій Кириченко

Zdjęcie, które stało się już jednym z symboli trwającej w Ukrainie wojny, zostało wykonane jeszcze przed 24 lutego 2022. Jednak kiedy zostało opublikowane 22 lutego, spotkało się raczej z krytycznymi komentarzami. Niestety wkrótce miało się okazać, że jego autor, w pewien sposób wyprzedził rozwój wydarzeń. 

Zdjęcia, które stały się symbolem wojny

Takich zdjęć symboli wojny w Ukrainie jest oczywiście więcej. Jednym z najbardziej znanych jest to przedstawiające ewakuowaną na noszach ciężarną ze szpitala w Mariupolu, brutalnie zaatakowanego przez okupantów. Niestety, najnowsze doniesienia mówią, że zarówno ona jak i jej nienarodzone dziecko nie przeżyli. 

Inna ciężarna, która także została poszkodowana w ataku 9 marca, urodziła zdrową córeczkę. Niestety - zamiast radości z bycia mamą w okupowanym mieście dosłownie walczy o przetrwanie. Jest zimno, brakuje jedzenia, nie ma prądu ani dostępu do wody. Czytaj więcej o tej historii: Niedawno, jak my, gromadziły wyprawki, teraz rodzą w makabrycznych warunkach

Tłumy uchodźców na dworcach w Polsce

Dziewczynka ze strzelbą w opuszczonym budynku

Jakiś czas temu internet obiegła kolejna fotografia - tym razem przedstawiająca dziewczynkę siedzącą w oknie zniszczonego budynku, która trzyma w rękach strzelbę.

Fotografia została zrobiona jeszcze przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę. Jak tłumaczy autor zdjęcia i ojciec 9-latki, chciał w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na to, co wkrótce może nadejść. Mężczyzna nie pomylił się. Dziś dzieci w Ukrainie nie mogą czuć się bezpiecznie.

"Postanowiłem zrobić kilka zdjęć, które mogłyby zwrócić uwagę na możliwą wojnę. Chciałem pokazać, jak Ukraina może wyglądać w najbliższej przyszłości. Jak widać, to zdjęcie zrobiłem 22.02.2022 r., czyli dwa dni przed wojną. Jest to zdjęcie mojej córki z cukierkiem i ze strzelbą w opuszczonym budynku" - napisał Ołeksij.

Czytaj także: 9-letni Bohdan napisał do Polaków: „Dziękujemy za waszą gościnność”. Internauci chcą go odnaleźć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza