Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Poznaliśmy TOP 10 placówek

2024-04-25 10:46

Poznaliśmy wyniki 4. Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsze miejsce zajęła szkoła z Warszawy, jednak w zestawieniu znajdziemy placówki zarówno z większych, jak i z mniejszych miejscowości. "Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży" - wskazuje Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Poznaliśmy TOP 10 placówek
Autor: Getty Images/@fundacja.growspace Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Poznaliśmy TOP 10 placówek

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2 tysięcy szkół. Placówki można było oceniać od 5 lutego do 12 kwietnia. Jak wskazano na stronie projektu, w ocenianiu "udział wziąć mogą wszystkie osoby ze społeczności szkolnej, jednak o miejscu w Rankingu zadecyduje głos młodzieży". Dziś dowiedzieliśmy się, które szkoły są przyjazne i zaangażowane, które są "tylko" przyjazne czy umiarkowanie przyjazne, a które – niestety – nieprzyjazne.

Hasło tegorocznej edycji to "Szkoła Zaufania". Tegoroczne głosowanie odbyło się pod patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministry ds. Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

– Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży – wskazuje Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu i uczeń. 

– Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – podkreśla.

Spis treści

 1. TOP10 Szkół Przyjaznych LGBTQ+
 2. Wsparcie organizacji państwowych
K. LUBNAUER: TYLKO SZKOŁA MOŻE REALNIE UCZYĆ

TOP10 Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Na tegorocznej Mapie Równości znalazły się szkoły z różnych polskich miast. "Gratulujemy wszystkim placówkom, które zdobyły tytuł Szkoły Zaufania. Jesteśmy wdzięczni i wdzięczne za to, że otaczacie opieką i akceptacją Wasze osoby uczniowskie" - czytamy na profilu @fundacja.growspace.

W pierwszej 25. Rankingu pojawiają się miejscowości takie jak: Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. Organizatorzy wskazują także, że 55 proc. głosów pochodziło spoza 10 największych miast w Polsce. Swoje zaangażowanie pokazali także rodzice i nauczyciele - w skali kraju oddali około ośmiu tys. głosów.

A jak wygląda pierwsza dziesiątka? Oto TOP10 Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024:

 1. "Bednarska" I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie,
 2. XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie,
 3. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu,
 4. Saska Szkoła Realna - Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
 5. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu,
 6. 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy w Warszawie,
 7. IV Liceum Ogólnokształcące im. E. Szczanieckiej w Łodzi,
 8. I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Olsztynie,
 9. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu,
 10. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" w Warszawie.

I SLO "Bednarska" w ubiegłym roku otrzymało Dyplom Równości za zajęcie drugiego miejsca w Rankingu Szkół LGBTQ+, w 2002 roku - za zajęcie czwartego miejsca.

Wszystkim placówkom serdecznie gratulujemy! W końcu szkoła to nie tylko miejsce, w którym uczniowie mają zdobywać "podręcznikową" wiedzę. Tu doświadczamy o wiele więcej, uczymy się życia w społeczności, wzajemnego szacunku. W szkole każdy musi czuć się bezpiecznie i u siebie, nie ma tu miejsca na żadne "ale".

Przeczytaj także: Jak wybrać podstawówkę dla dziecka? Prestiż szkoły nie musi być najlepszym doradcą

Wsparcie organizacji państwowych

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ po raz pierwszy został opublikowany w maju 2018 roku. To projekt, w którym oceniane są szkoły średnie, dzięki czemu uczniowie mogą wybrać placówkę, która nie tylko jest wysoko w rankingach tworzonych np. na podstawie ocen z matur, ale i taką, w której będą czuli się po prostu dobrze i bezpiecznie.

– Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to niezwykła szansa dla młodzieży, której homofobia, bifobia i transfobia niejednokrotnie łamała życiorysy. Żadna osoba uczniowska nie musi już szukać szkoły na chybił trafił, dzięki Rankingowi będzie wiedziała, że wybiera szkołę, w której panuje wzajemne zaufanie oraz atmosfera wspierająca rozwój niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Jako licealista z Podkarpacia wiem, że część młodych osób LGBTQ+ planuje edukacje w większych miastach w obawie przed stygmatyzacją – mówi Mateusz Trzaska.

W tym roku wyniki po raz pierwszy zaprezentowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej (a nie pod, jak to się działo np. w 2023 roku). To moment warty odnotowania. Raport został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministry ds. Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. Zwycięskie szkoły otrzymają podpisane przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz Tarcze Zaufania. Nawiązują do hasła tegorocznej edycji - "Szkoła Zaufania".

– Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32 proc. osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE.

– Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy – wskazała.

Zmian nie może zabraknąć, jednak wyniki Rankingu i pozytywne oceny wielu szkół wskazują, że w tunelu zaczyna tlić się światełko.

Przeczytaj także: Znamy najlepsze licea i technika 2024. Jedno miasta zgarnia wszystko

QUIZ. Tak wyglądała szkoła w czasach PRL. Ile z niej pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
1. ZPT to skrót dotyczący przedmiotu szkolnego. Jak się nazywał?