Największy mit o cesarskim cięciu obalony. Naukowcy są zgodni: nie ma różnicy między porodami

2023-03-21 10:50

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie otrzymują dobre bakterie od mam — wynika z badań holenderskich naukowców. To podważa dotychczasowe twierdzenia, jakoby maluchy urodzone przez CC miały inny mikrobiom niż dzieci, które przyszły na świat w sposób naturalny.

Cesarskie cięcie
Autor: Getty images Czy poród przez cesarskie cięcie ma dobre strony?

Mikrobiom noworodka rozwija się od pierwszych chwil życia. W zależności od tego, w jaki sposób dziecko przychodzi na świat, styka się z różnymi drobnoustrojami. Dzieci, które rodzą się naturalnie, mają kontakt z bakteriami zasiedlającymi drogi rodne mamy. Dotychczas naukowcy uważali, że dzięki temu ich mikrobiom jest bardziej różnorodny niż mikrobiom maluchów, które rodzą się przez cesarskie cięcie. 

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Jak powstaje mikrobiom niemowlaka?

Holenderscy naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Cell Host & Microbe" wyniki badań, w których przypomnieli, że mikroorganizmy tworzące mikrobiom występują nie tylko w jelitach, ale również w skórze czy układzie oddechowym. Aby sprawdzić, jak rozwija się mikrobiom niemowlaka w pierwszych miesiącach życia, pobrali próbki od 120 kobiet w ciąży oraz od ich dzieci, gdy te już przyszły na świat.

Próbki od niemowląt pobierano dwie godziny po porodzie, dzień po porodzie, tydzień, dwa tygodnie i miesiąc. Pobierano je ze śliny, nosa, skóry i z jelit. Próbki od kobiet pobierano z mleka z piersi, nosa, gardła, śliny, pochwy i z kału. 

Rodzaj porodu nie wpływa na mikrobiom dziecka

Wyniki jasno wskazały, że około 58,5 procenta mikrobiomu dziecka pochodzi od mamy i to niezależnie od tego, jaką drogą maluch przyszedł na świat. Co prawda, dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, otrzymują mniej drobnoustrojów z pochwy mamy, ale nabywają ich więcej z mleka mamy. 

"Karmienie piersią staje się więc jeszcze ważniejsze w przypadku dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie, które nie otrzymały drobnoustrojów jelitowych i pochwowych od matki" - wyjaśniła współautorka badania dr Debby Bogaert z Uniwersytetu w Edynburgu.

Badacze chcą teraz dowiedzieć się, co się dzieje z pozostałymi 40 procentami mikrobiomu malucha. "Chcemy przeanalizować tę lukę, podzielić ją na frakcje i zobaczyć, skąd pochodzą wszystkie pozostałe drobnoustroje. Może od ojców, może od rodzeństwa, może ze środowiska" - powiedział autor badania de Steenhuijsen Piters.

Czytaj: Jak poród wpływa na charakter dziecka?