Jak wygląda cięcie przy cesarce? Lekarz pokazał, przez ile warstw musi się przedrzeć

2023-10-25 10:59

Są kobiety, które wręcz planują cesarkę. Inne z kolei są przekonane, że będą rodzić siłami natury. Bez względu na te preferencje i opinie, warto wiedzieć. na czym polega cesarskie cięcie, bo każdy poród może w wyniku komplikacji skończyć się w ten sposób. To, jakiej precyzji wymaga to cięcie, pokazał dr Wojciech Falęcki, specjalista położnictwa i ginekologii. Od tego widoku można się spocić...

Lekarz pokazał skomplikowane cięcie przy cesarce.
Autor: Getty Images Lekarz pokazał skomplikowane cięcie przy cesarce.

Cesarskie cięcie to aktualnie najczęstsza i najpopularniejsza z operacji wykonywanych w ginekologii i położnictwie. Choć jest to zabieg, w którym lekarze zdążli się już wykwalifikować, wciąż wiele mówi się o powikłaniach porodów operacyjnych. Wykonanie przez lekarza cięcia wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Znany ginekolog, dr Wojciech Falęcki pokazał krok po kroku, jakiej precyzji wymaga cięcie przy wykonywaniu cesarki. 

Dowiedz się: Fakty i mity o cesarskim cięciu - poznaj prawdę, a nie opinie!

Jak przygotować plan porodu?

Przeczytaj: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Ile trwa cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie, to operacja, która nie trwa długo. Z reguły jest to 30-40 minut. Czas ten różni się w zależności od tego, czy zabieg wykonywany jest nagle czy dochodzi do cięcia planowanego. W tym drugim wypadku nie jest wymagany pośpiech.

Czas trwania cesarki wydłużyć mogą także zrosty po poprzednich operacjach, w tym po poprzednich porodach operacyjnych. 

Jak dokładnie przebiega cięcie cesarskie?

Choć cesarskie cięcie wydaje się tylko zabiegiem, mało kto zdaje sobie sprawę, jakiej precyzji wymaga. Dokładny przebieg cięcia pokazał na makiecie wykonywania cięcia cesarskiego dr Falęcki.

- Nie jest to zabieg. Pomimo powtarzalności, niesie za sobą ryzyko powikłań. Nie pozostaje bez wpływu na dalsze losy pacjentki … przy okazji w czasie jej wykonywania można zmęczyć się jak na niezłym treningu… mówię z doświadczenia - zapowiedział dr Falęcki swój filmik w instagramowym poście. 

Według nagrania, które pokazał lekarz, po kolei przeciąć należy skórę, tkankę podskórną, powięź, mięśnie, które jak zaznaczył lekarz, jedynie się rozsuwa, następnie otrzewną, potem macicę, obok której jest pęcherz moczowy, potem jest płyn owodniowy i dopiero na końcu lekarz dociera do dziecka. 

Jak zaznaczył dr Falęcki, model pokazuje optymistyczną wersję, jaką lekarze mogą zastać. Czasami bowiem, cięcie jest dużo bardziej skomplikowane.

- Ciekawe by było, jakby zrobić jeszcze zrosty i wyżej narośnięty pęcherz moczowy… - zaznaczył medyk. 

W Polsce cesarki wyjątkowo częste

WHO kilka miesięcy temu alarmowało, że cesarskie cięcia w Europie stanowią już niemal 26 proc. wszystkich porodów. W Polsce ten odsetek jest znacznie wyższy, bo stanowi 40 proc. wszystkich porodów. Gorzej jest tylko w Ameryce Łacińskiej, gdzie odsetek ten wynosi 42 proc. oraz Europie Wschodniej (w Rumunii to 44 proc., w Bułgarii - 43).

Dowiedz się: Cesarskie cięcie to nie zabawa. Zobacz, ile negatywnych skutków może mieć poród zabiegowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza