Zlęknione, czy nadpobudliwe - tak zdaniem ekspertów poród wpływa na charakter dziecka

2022-03-04 13:16

Kto by się spodziewał, że rodzaj porodu może mieć wpływ zarówno na charakter dziecka, jak i jego styl bycia czy życiowy sukces w przyszłości? Zdaniem Sary Zięborak, psychologa klinicznego, rodzaj porodu determinuje przyszłe życie dziecka. Wiemy też, jaki zdaniem ekspertów, będzie najlepszy poród dla kształtowania osobowości dziecka.

noworodek
Autor: Getty Images Jak rodzaj porodu może wpływać na charakter dziecka?

Każdy poród, bez względu na jego rodzaj, jest ogromnym wydarzeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Okazuje się także, że wiele determinuje - charakter dziecka, styl bycia czy przyszłe sukcesy. Jak to możliwe? O tym wszystkim opowiedziała Sara Zięborak, psycholog kliniczny dziecka, w rozmowie z magazynem "Zwierciadło".

Spis treści

  1. Jak cesarskie cięcie wpływa na dziecko?
  2. Jak naturalny poród wpływa na dziecko?
  3. Jaki jest najlepszy rodzaj porodu dla dziecka?
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

Jak cesarskie cięcie wpływa na dziecko?

Zdaniem psycholog klinicznej, rodzaj porodu wpływa na całe życie dziecka. Dziecko, które przyszło na świat dzięki cesarskiemu cięciu zostaje pozbawione istotnego doświadczenia, co odbija się na jego rozwoju.

Dowiedz się: CESARKA NA ŻYCZENIE: przemyśl, zanim się zdecydujesz!

- Może mieć trudność z rozpoczynaniem różnych rzeczy. Kłopot, by odebrać sygnał, że coś trzeba zrobić i na niego zareagować. Takie dziecko będzie czekać do ostatniej chwili z odrobieniem lekcji, spodziewając się, że ktoś zrobi to za nie. W dorosłym życiu to samo może być np. z projektami w pracy. Będzie myśleć: "Ktoś silny niech zacznie, przecież nie ja". Może panikować z powodu nawet niewielkich przeszkód i źle znosić skomplikowane sytuacje. Może łatwo dekoncentrować się i odchodzić od zaplanowanych zadań w dygresje - wyjaśniła Sara Zięborak.

Jednak nie tylko cesarskie cięcie może mieć niekorzystny wpływ na całe życie dziecka.

Jak naturalny poród wpływa na dziecko?

Okazuje się bowiem, że nawet poród naturalny ma swoje negatywne skutki, zwłaszcza jeśli odbywa się w szpitalu. Gwałtowne akcje i reakcje lekarzy, ostre światło, niska temperatura, stres matki - to wszystko źle wpływa na dziecko.

Przeczytaj: Cesarka na życzenie kontra poród naturalny [DYSKUSJA MIĘDZY MAMAMI]

- Jednak w takich okolicznościach przychodziła na świat większość obecnych 50-, 40- czy nawet dwudziestokilkulatków. To dlatego dla wielu z nas życie okazuje się zagrożeniem, walką. Nastawiamy się czasem do świata, jakby działał przeciw nam, chciał nas skrzywdzić. Brak nam w życiu ciepła, bezpieczeństwa, powolności, smaku - powiedziała Sara Zięborak.

Jaki jest najlepszy rodzaj porodu dla dziecka?

Okazuje się, że można uniknąć wszystkich negatywnych skutków porodu. Wystarczy, że pozwoli się dziecku przyjść na świat spokojnie, da mu się czas na oswojenie z nową rzeczywistością.

Według Sary Zięborak, najlepszy poród zarówno dla matki, jak i dziecka to ten, który odbywa się w domu. Podczas porodu domowego nie dość, że mama mniej się stresuje, bo jest we własnym środowisku, to jeszcze dziecku nie zagrażają szpitalne wirusy i bakterie.

Sprawdź: Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza