Rodzina dla Piotrusia pilnie poszukiwana! Jeśli się nie znajdzie, chłopczyk trafi do domu dziecka

2023-02-24 12:03

Ten prześliczny chłopiec przebywa od kilku miesięcy w placówce prowadzonej przez łódzką Fundację Gajusz. Z różnych względów nie może być adoptowany, dlatego fundacja rozpaczliwie szuka dla niego rodziców zastępczych. Inaczej Piotruś trafi do domu dziecka.

fundacja gajusz
Autor: Getty images Rodzina dla Piotrusia pilnie poszukiwana! Jeśli się nie znajdzie, chłopczyk trafi do domu dziecka

Zostały jeszcze tylko 4 miesiące na znalezienie rodziny i załatwienie formalności związanych z umieszczeniem Piotrusia w rodzinie zastępczej. 8-miesięczny chłopczyk, który obecnie przebywa w Fundacji Gajusz, szuka rodziny, która zechce się nim zaopiekować. Sprawa jest pilna, bo dzieci w placówce fundacji mogą przebywać tylko do ukończenia 1. roku życia. Potem powinny znaleźć dom.

Niestety, Piotruś ze względów prawnych i zdrowotnych nie może liczyć na adopcję - pozostaje tylko nadzieja, że ktoś zechce zostać jego rodzicem zastępczym. 

Gajusz szuka rodziny zastępczej dla Piotrusia

Fundacja Gajusz to organizacja non profit, która od 25 lat pomaga chorym dzieciom. Fundacja prowadzi hospicja, centrum terapii i Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli, w którym przebywa Piotruś.

Tuli Luli to miejsce, do którego trafiają niemowlęta opuszczone przez rodziców. Znajdują tu fachową opiekę oraz miłość wolontariuszy, którzy każdego dnia przychodzą do dzieci. Jak czytamy na stronie Fundacji Gajusz, w 2021 roku do ośrodka trafiło 22 niemowląt, z czego 17 zostało adoptowanych. Jedno dziecko wróciło do swoich biologicznych rodziców.  

Piortuś, dla którego Fundacja szuka pilnie opiekunów, ma 8 miesięcy i problemy neurologiczne, które wymagają terapii i specjalistycznej opieki. Jak mówi opiekunka chłopca w rozmowie z TVN24, dziecko jest pogodne i grzeczne. Uwielbia kąpiele i potrzebuje dużo empatii i miłości.  

Czytaj również: Rodzinny dom dziecka (RDD) – jak założyć, kto może to zrobić oraz jak go prowadzić?

Adoptowała dziecko w wieku 49 lat i spotkała się z hejtem. "Umrzesz zanim twoje dziecko dorośnie"

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Na profilu fundacji kilka dni temu pojawił się post. Gajusz poszukuje rodziców zastępczych dla malca. Prosi, aby wszyscy zainteresowani zgłosili się do fundacji za pośrednictwem maila: rodzinazastepcza@gajusz.org.pl.

Jak czytamy w art. 41 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,  b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.”
Adopcja a rodzina zastępcza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza