To chirurgiczny cud. Rodzielono 3-letnie bliźniaki połączone głowami, operacja trwała 27 godzin

2022-08-02 12:13

Do wielkiego medycznego wydarzenia doszło w Brazylii w Rio de Janeiro. Po trwającej 27 godzin operacji, udało się rozdzielić bliźnięta syjamskie połączone mózgami. Przed przystąpieniem do operacji zespół chirurgów z całego świata wykonał próby przy wykorzystaniu technik wirtualnych. W samym zabiegu uczestniczyło zaś ponad 100 członków personelu medycznego.

Rozdzielono 3-letnich chłopców połączonych mózgami. Operacja trwała 27 godziny. Chirurg: „To osiągnięcie ery kosmicznej”
Autor: Getty images/Twitter @geminiuntwined Rozdzielono 3-letnich chłopców połączonych mózgami. Operacja trwała 27 godziny. Chirurg: „To osiągnięcie ery kosmicznej”

Operacja została przeprowadzona w Brazylii w Rio de Janeiro pod kierunkiem brytyjskiego chirurga dziecięcego Noora ul Owase Jeelaniego z londyńskiego Great Ormond Street Hospital oraz doktora Gabriela Mufarreja, szefa chirurgii dziecięcej z Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer.

Bernardo i Arthur Lima to bracia syjamscy, którzy urodzili się złączeni głowami. W ciągu swojego ponad 3-letniego życia przeszli 7 zabiegów. Ostatnia ich operacja trwała ponad 27 godzin. Chłopcy są najstarszymi bliźniętami syjamskimi połączonymi mózgiem, które rozdzielono.

Przeczytaj także: Bliźnięta syjamskie w Gdańsku. To zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń

Wielotygodniowe przygotowania do operacji

W przygotowaniu do tak skomplikowanego zabiegu, któremu wielu lekarzy nie dawało szans powodzenia, pomogły techniki wirtualne. Chirurdzy przez wiele tygodni testowali różne techniki na projekcjach chłopców w wirtualnej rzeczywiści, stworzonych przy użyciu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Zobaczenie wcześniej anatomii chłopców, zanim wykona się zabieg, było niezwykle komfortowe dla chirurgów. Mieli więcej czasu na zastanowienie się i podjęcie najlepszych decyzji.

Samą zaś operację doktor Jeelani określił jako „rzecz ery kosmicznej”. W trakcie jej trwania chirurdzy z różnych zakątków świata łączyli się ze sobą w „pokoju wirtualnej rzeczywistości”, by wspólnie działać w jednym celu. Operacja trwała ponad 27 godzin, w trakcie których doktor Jeelani miał tylko 15-minutowe przerwy na picie i jedzenie.

Operacja zakończona sukcesem

Wysiłek lekarzy opłacił się i dzieci ostatecznie udało się rozdzielić. Doktor Jeelani wspomniał, że podobnie jak w przypadku wszystkich bliźniąt po rozdzieleniu, ciśnienie krwi i tętno chłopców mocno podskoczyły – do czasu, gdy po czterech dniach ponownie byli obok siebie i dotknęli się rękoma. Czeka ich teraz półroczna rehabilitacja.

Wielka szansa dla innych bliźniąt syjamskich

Tak skomplikowana operacja z użyciem tak zaawansowanych procedur medycznych i technik wirtualnych nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie organizacji charytatywnej Gemini Untwined, którą doktor Jeelani założył w 2018 roku. Finansowo wspierana jest przez ludzi dobrej woli.

„Udane rozdzielenie Bernardo i Arthura jest niezwykłym osiągnięciem zespołu w Rio i fantastycznym przykładem tego, dlaczego działalność Gemini Untwined jest tak cenna. Nie tylko zapewniliśmy nową przyszłość chłopcom i ich rodzinom, ale pokazaliśmy naszym pracownikom możliwości i wpoiliśmy im pewność siebie, aby w przyszłości z powodzeniem podjąć się tak skomplikowanej pracy” - powiedział chirurg.

Według danych organizacji Gemini Untwined, bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 60 tysięcy urodzeń, z czego tylko 5 proc. jest połączonych głowami.

Przeczytaj także: W USA urodziły się BLIŹNIĘTA SYJAMSKIE ze wspólnym sercem. Rodzice nie chcieli ich rozdzielić

Źródło: TVN24, BBC News

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza