Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrole. Na celowniku szkoły przyjazne LGBT+

2023-05-24 10:32

W maju ogłoszono wyniki piątej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Teraz Rzecznik Praw Dziecka zapowiada kontrole w szkołach, które znalazły się na tej liście.

Klasa szkolna
Autor: Getti Images Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrole. Na celowniku szkoły przyjazne LGBT+

Wyniki piątej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ogłoszono 10 maja. Tego samego dnia przed Ministerstwem Edukacji Narodowej odsłonięto instalację z wartościami, które dla wielu uczniów mają większe znaczenie niż oceny.

Rzecznik Praw Dziecka chce teraz wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie wymienili jako najbezpieczniejsze dla osób LGBT+. Jak podkreśla, to rutynowa procedura.

Zobacz także: Pomyślałaś o wszystkim? Policjanci pokazali, co musisz przećwiczyć z dzieckiem, zanim puścisz je samo do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

Wartości ważniejsze niż oceny

Organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wymienili wartości, którymi powinna kierować się każda szkoła. Obok empatii i troski znalazła się między innymi akceptacja, szacunek, różnorodność i zrozumienie.

Koordynator Rankingu Dominik Kuc podkreślał, że tych wartości brakuje w wielu polskich szkołach. Większość jest ukierunkowana na wyniki. Warto byłoby skupić się na roli wychowawczej każdej placówki oświatowej.

- Prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne, takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją – powiedział Kuc.

„Młodzież czuje się w szkole bezpiecznie”

Małgorzata Targosz, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzyn-Koźle, które w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajęło 8 miejsce powiedziała w rozmowie z kk24.pl, że jest bardzo dumna, że szkoła znalazła się w tym rankingu.

Ten ranking pokazał, że młodzież czuje się w szkole bezpiecznie. Jeżeli oddają na nas głosy, to znaczy, że każdy znalazł sobie w tej szkole swoje miejsce i czuje się w niej dobrze

– powiedziała dyrektorka.

Zapowiedź kontroli

Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka podczas majowego kongresu "Kościół-Edukacja-Wychowanie” zorganizowanego przez ruch "Europa Christi" zapowiedział kontrole w placówkach, które według uczniów są przyjazne dla osób LGBT+.

Na kongresie był obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak powiedział Rzecznik Praw Dziecka, chce sprawdzić, „czym ta przyjazność się objawia”.

Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać

- tłumaczył Mikołaj Pawlak.

Na kongresie zwrócił się bezpośrednio do ministra Czarnka, zapewniając, że kontrole zaczną się jeszcze w maju. Rzecznik Praw Dziecka podkreślał później, że kontrole mają charakter rutynowy i są sprawdzane także inne szkoły.

Czytaj także: Jak wyglądają pierwsze dni nauki w polskich szkołach i przedszkolach

Oceny w szkole - czy wściekać się na dziecko, które dostało jedynkę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza