Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrole. Na celowniku szkoły przyjazne LGBT+

2023-05-24 10:32

W maju ogłoszono wyniki piątej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Teraz Rzecznik Praw Dziecka zapowiada kontrole w szkołach, które znalazły się na tej liście.

Klasa szkolna
Autor: Getti Images Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrole. Na celowniku szkoły przyjazne LGBT+

Wyniki piątej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ogłoszono 10 maja. Tego samego dnia przed Ministerstwem Edukacji Narodowej odsłonięto instalację z wartościami, które dla wielu uczniów mają większe znaczenie niż oceny.

Rzecznik Praw Dziecka chce teraz wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie wymienili jako najbezpieczniejsze dla osób LGBT+. Jak podkreśla, to rutynowa procedura.

Zobacz także: Pomyślałaś o wszystkim? Policjanci pokazali, co musisz przećwiczyć z dzieckiem, zanim puścisz je samo do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

Wartości ważniejsze niż oceny

Organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wymienili wartości, którymi powinna kierować się każda szkoła. Obok empatii i troski znalazła się między innymi akceptacja, szacunek, różnorodność i zrozumienie.

Koordynator Rankingu Dominik Kuc podkreślał, że tych wartości brakuje w wielu polskich szkołach. Większość jest ukierunkowana na wyniki. Warto byłoby skupić się na roli wychowawczej każdej placówki oświatowej.

- Prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne, takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją – powiedział Kuc.

„Młodzież czuje się w szkole bezpiecznie”

Małgorzata Targosz, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzyn-Koźle, które w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajęło 8 miejsce powiedziała w rozmowie z kk24.pl, że jest bardzo dumna, że szkoła znalazła się w tym rankingu.

Ten ranking pokazał, że młodzież czuje się w szkole bezpiecznie. Jeżeli oddają na nas głosy, to znaczy, że każdy znalazł sobie w tej szkole swoje miejsce i czuje się w niej dobrze

– powiedziała dyrektorka.

Zapowiedź kontroli

Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka podczas majowego kongresu "Kościół-Edukacja-Wychowanie” zorganizowanego przez ruch "Europa Christi" zapowiedział kontrole w placówkach, które według uczniów są przyjazne dla osób LGBT+.

Na kongresie był obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak powiedział Rzecznik Praw Dziecka, chce sprawdzić, „czym ta przyjazność się objawia”.

Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać

- tłumaczył Mikołaj Pawlak.

Na kongresie zwrócił się bezpośrednio do ministra Czarnka, zapewniając, że kontrole zaczną się jeszcze w maju. Rzecznik Praw Dziecka podkreślał później, że kontrole mają charakter rutynowy i są sprawdzane także inne szkoły.

Czytaj także: Jak wyglądają pierwsze dni nauki w polskich szkołach i przedszkolach

Oceny w szkole - czy wściekać się na dziecko, które dostało jedynkę?

Nasi Partnerzy polecają