Są przywódcami i mają lepsze zdrowie. Cała prawda o "wiosennych dzieciach" - to udowodnione!

2023-03-31 12:42

Marcowe, kwietniowe i majowe dzieci są pogodne i radosne – w końcu urodziły się w miesiącach, gdy wszystko budzi się do życia i gdy depresyjna, zimowa ciemność ustępuje miejsca słońcu i długim, jasnym dniom. Trudno się z tego nie cieszyć! Jakie są wiosenne dzieci? Naukowcy dokładnie się im przyjrzeli i odkryli kilka ciekawych faktów.

Są przywódcami i mają lepsze zdrowie. Cała prawda o wiosennych dzieciach
Autor: Getty Images Są przywódcami i mają lepsze zdrowie. Cała prawda o "wiosennych dzieciach"

W naturze młode rodzą się wiosną: wystarczy pójść do parku lub lasu, aby zobaczyć, gniazda pełne piskląt, albo pojechać na wieś, gdzie właśnie o tej porze roku przychodzą na świat cielęta czy prosiaki. Naukowcy mają na to wytłumaczenie: wiosną pogoda jest lepsza, dni stają się dłuższe, nie ma też problemu z pokarmem dla maluchów.

A jak to jest z ludźmi? Badania pokazują, że dzieci urodzone wiosną żyją dłużej niż te urodzone np. jesienią i mają wyjątkowe cechy. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się wiosennym dzieciom i odkryli kilka ciekawych faktów. 

Spis treści

  1. Ile dzieci rodzi wiosną?
  2. Darczyńcy i celebryci - oto wiosenne dzieci
  3. Wiosenne dzieci są zdrowsze
Wiosna idzie! Pierwsze krokusy już zakwitły w Szczecinie

Ile dzieci rodzi wiosną?

Naukowcy od dawna obserwują wiosenne dzieci, bo to niezwykła pora roku w naturze. Wtedy właśnie rodzi się najwięcej zwierząt i ptaków, wtedy do życia budzi się tez roślinność. Wiosna w przyrodzie jest obfita w pokarm, wodę i życiodajne światło, co daje większe szanse na przeżycie nieporadnego młodego. Ale ludzie już za bardzo odeszli od rytmu natury.

Planowanie potomstwa nie zależy od pory roku i ilości pokarmu, bo ten jest w dzisiejszych czasach dostępny cały czas, lecz raczej od naszych zwyczajów. Badania z  1990 pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się we wrześniu – prawdopodobnie dlatego, że zimą, szybciej lądujemy wieczorem w łóżku i częściej uprawiamy seks. Zimą mamy też więcej urlopów z powodu świąt, a wolny czas również chętnie wykorzystujemy w celach prokreacyjnych.

Darczyńcy i celebryci - oto wiosenne dzieci

Wiosenne dzieci są też ciekawe świata i przebojowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Economic Letters”, udowadniają, że wśród  prezesów i liderów biznesu ogromną grupę stanowią osoby urodzone w marcu. Podobnie jest z największymi darczyńcami na świecie, celebrytami, artystami, naukowcami i politykami – według danych opublikowane w czasopiśmie Comprehensive Psychology duży procent z nich to osoby urodzone wiosną. 

Dzieci urodzone w marcu czy w kwietniu są bardziej kreatywni, lepiej radzą sobie w środowisku szkolnym i zawodowym, mają mniej problemów ze zdrowiem psychicznym, gdy są starsi. Są również większymi optymistami w porównaniu z osobami urodzonymi w innych miesiącach.

Być może odpowiedzialne za pogodne usposobienie wiosennych dzieci jest przebywanie na słońcu od narodzin. Autorzy jednego z badań uważają, że pozytywne nastawienie do życia może być wynikiem słońca wpływającego na neuroprzekaźniki wpływające na nastrój.

Czytaj również: Dzieci urodzone w kwietniu, czyli narodziny dziecka wiosną

Majowe najzdrowsze, a październikowe najbardziej chorowite. Czy data urodzin wpływa na zdrowie?

Wiosenne dzieci są zdrowsze

Być może sukces życiowy, jaki odnoszą wiosenne dzieci zależy też od ich dobrej kondycji, Okazuje się, że maluchy urodzone w marcu, kwietniu czy w maju są silniejsze i zdrowsze. Naukowcy z Columbia University odkryli, że dzieci urodzone w  kwietniu miały mniejsze ryzyko chorób. Autorzy badania podejrzewają, że ma to związek z kontaktem z alergenami (rodzą się w sezonie pylenia, więc bardzo wcześnie uczą się sobie z nimi radzić) i większą ilością witaminy D od urodzenia (zasługa ekspozycji na słońce). 

Prawdopodobnie jedną wadą posiadania wiosennego dziecka jest to, że preferuje ono późniejszą porę spania. Pora urodzenia jest związana z nawykami: dzieci wiosną i latem mają wewnętrzne zegary biologiczne zaprogramowane na dłuższe dni.