To już niedługo! W tym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci na świecie

2022-08-26 9:05

Czy zastawiałaś się, w jakim miesiącu rodzi się najwięcej dzieci? Jeśli tak, to już odpowiadamy – według światowych statystyk miesiącem, w którym porodówki są najbardziej zatłoczone jest wrzesień. W Polsce najwięcej maluchów przychodzi na świat – oprócz dziewiątego miesiąca roku - również w lipcu i sierpniu. Dlaczego tak jest?

trojaczki niemowlę sesja fotograficzna
Autor: Getty Images

W minionym roku w Polsce urodziło się 331 tysięcy dzieci. To najgorszy wynik od wielu, wielu lat, ale może nie warto jeszcze załamywać rąk. Nadchodzi właśnie miesiąc, w którym statystycznie rodzi się najwięcej dzieci na świecie, także w Polsce.

Spis treści

  1. Wrześniowy baby boom
  2. Dlaczego rozmnażamy się zimą?
  3. Kiedy rodzi się najwięcej dzieci w Polsce ?
Horoskop. Co mówi o tobie znak zodiaku?

Wrześniowy baby boom

Najwięcej danych dotyczących miesiąca, w którym na świat przychodzi najwięcej dzieci są Stany Zjednoczone. Porównano tam wiele statystyk i zebrano wiele informacji, aby ostatecznie stwierdzić, że najczęściej młodzi Amerykanie rodzą się we wrześniu. To nie wszystko: – wyliczono również, że najpopularniejszym dniem na narodziny jest 9 września, a zaraz za nim 19.

W większości sytuacji termin porodu to przypadek – ciąża trwa 40 tygodni, ale nie da się dokładnie zaplanować czy przewidzieć dnia, kiedy nastąpi poród. Chyba, że chodzi o planowe cesarskie cięcie - wtedy możemy czasem przeforsować termin, który nam pasuje, ale dosłownie w obrębie 1-2 dni.

Dlaczego rozmnażamy się zimą?

Być może sukces 9 września wynika częściowo właśnie z tego: jakieś niewielki procent rodziców, którzy mają termin na początek września, ustala cesarkę na 9, bo dwie dziewiątki w dacie urodzenia wydają im się szczęśliwe lub łatwe do zapamiętania.

Ale naukowcy mają na to równie inne wytłumaczenie na wrześniowy baby boom. Wrzesień to 9 miesiąc roku, co oznacza, że do poczęcia doszło w grudniu poprzedniego roku lub w styczniu aktualnego. To okres zimowy, przynajmniej na północnej półkuli, kiedy więcej czasu spędzamy w domu i szybciej – wieczorami – trafiamy do łózka.

Badanie z 1990 publikowane w Journal of Biological Rhythms potwierdza, że sezonowość urodzeń ludzi jest związana z lokalną temperaturą i długością dnia, co oczywiście zależy od szerokości geograficznej. Zauważono, że te czynniki mogą wpływać na częstotliwość uprawiania seksu lub płodność mężczyzn lub kobiet. Ma to związek również z większą liczbą wolnych dni spowodowanymi świętami.

Czytaj również: Majowe najzdrowsze, a październikowe najbardziej chorowite. Czy data urodzin wpływa na zdrowie?

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Naukowcy to wiedzą

Kiedy rodzi się najwięcej dzieci w Polsce ?

Dane statystyczne z naszego kraju pokazują, że mali Polacy również upodobali sobie wrzesień, choć jest on na drugim miejscu za ósmy miesiącem roku. ktoś wyliczył, że najwięcej dzieci w Polsce rodzi się latem i na jesieni, czyli w miesiącach uznawanych również za najbardziej popularne miesiące ślubów.

Jaki ma to związek? Zwykle zaczynamy starać się o dziecko zaraz po ślubie i zajmuje nam to zajmuje nam to 2-3 miesiące.

Wielu polskich rodziców przyznaje, że planowało poczcie dziecka właśnie na początek roku, licząc, że malec przyjdzie na świat na początku jesieni, czyli wtedy, kiedy nie jest ani za gorąco, ani za zimno na pierwsze spacery z noworodkiem.

Nasi Partnerzy polecają