Sejm zdecydował ws. in vitro. Setki Polaków odetchną z ulgą

2023-11-30 9:21

W środę 29 listopada w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie refundacji in vitro. Głosowało 436 posłów, a ustawa trafi teraz do Senatu. Czy zapłodnienie metodą in vitro będzie finansowane z budżetu państwa?

In vitro będzie refundowane
Autor: Getty Images Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro będzie refundowane

W środę 29 listopada Sejm przegłosował projekt ustawy o refundacji in vitro. Głos oddało 436 posłów, za było 268, przeciw 118, wstrzymało się od głosu 50. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Radosław Majdan: Dlaczego trzeba mówić o in vitro?

Będzie refundacja in vitro

"To pierwszy obywatelski projekt przegłosowany w tej kadencji Sejmu. Dziękuję wnioskodawcom i wszystkim posłom, niezależnie od poglądu w tej sprawie, za pracę nad tym projektem" - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Za przyjęciem ustawy głosowali m.in. Mateusz Morawiecki, Janusz Cieszyński czy Mariusz Kamiński. Przeciw byli głównie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Przemysław Czarnek, Antoni Macierewicz, Elżbieta Witek czy Zbigniew Ziobro.

Co przewiduje ustawa o in vitro?

Refundacja in vitro zakłada, że co roku z budżetu państwa na ten cel będzie przekazywane co najmniej 500 milionów złotych. W projekcie znalazł się również zapis, który wyjaśnia, że "minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe".

Ile kosztuje in vitro?

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest bardzo droga, dlatego niewiele osób jest w stanie sfinansować ją z własnego budżetu. Koszt zapłodnienia to średnio 15 tysięcy złotych, a należy do tego jeszcze doliczyć koszty wizyt prywatnych u lekarzy. Ostateczna cena in vitro jest uzależniona od kliniki, regionu i lekarza. Koszty mogą wzrosnąć nawet do 20 tysięcy złotych. 

Na czym polega in vitro?

Zabieg zapłodnienia metodą in vitro ma kilka faz. W pierwszej lekarze za pomocą hormonów stymulują do wzrostu pęcherzyki jajnikowe, by doprowadzić do owulacji. Następnie pobierają komórki  jajowe, które umieszczają w naczyniu hodowlanym i zapładniają nasieniem partnera kobiety lub dawcy. Gdy dojdzie do zapłodnienia, hodują zarodki i przeprowadzają transfer do macicy kobiety. 

Czytaj: Czym naprotechnologia różni się od in vitro?