Seksuolog radzi: proś dziecko o zgodę przed zmianą pieluchy. "Jego reakcja ma znaczenie"

2023-08-27 9:03

Zmiana pieluszki u maleństwa, nie jest niczym trudnym. Prawdziwym wyzwaniem staje się, gdy maluch zaczyna chodzić. Wtedy dzieci z chęcią uciekają rodzicom, albo próbują oszukać, że pieluszka jest wciąż pusta. Pewna edukatorka seksualna radzi, by nie zmuszać dziecka do zmiany pieluchy, a co więcej - prosić je o zgodę.

Zgoda na zmianę pieluchy.
Autor: Getty Images Czy prośba o zgodę na zmianę pieluchy to nie jest już za dużo?

Zdaniem australijskiej ekspertki, Deanne Carson, już od urodzenia należy uczyć dziecko "kultury zgody". Dzięki temu, maluchy uczą się, że to one decydują o własnym ciele. Choć edukatorka zaleca pracę z dziećmi w tym zakresie od 3. roku życia, to pewne zachowania radzi wprowadzać już od urodzenia. W jaki sposób można poprosić niemowlę o "zgodę" na zmianę pieluchy?

Dowiedz się: Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Jak wygląda sepsa u dziecka?

Sprawdź: Czy wiesz wszystko o zmianie pieluchy? Sprawdź, czy robisz to dobrze

Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem

Opinia Deanne budzi kontrowersje już od 5 lat, kiedy to udzieliła wywiadu dla stacji ABC. Rodzicom pomysł wydaje się absurdalny, bo wiadomo, że rozmowa z niemowlęciem nie wchodzi w grę. Według seksuolożki jednak, wystarczy kontakt wzrokowy i mowa ciała.

- Oczywiście dziecko nie odpowie 'tak mamo, to super'. Chciałbym, żeby zmieniono mi pieluchę. Ale jeśli zostawisz przestrzeń, poczekasz na mowę ciała i poczekasz na nawiązanie kontaktu wzrokowego, to dajesz dziecku znać, że jego reakcja ma znaczenie - zaznaczyła Carson w wywiadzie. 

Rodzice łapią się za głowę

Choć wielu rodziców przyznaje, że kwestie dotyczące cielesności są ważnym elementem edukacji dzieci, opinia Deanne Carson nie spotkała się z pozytywnym odbiorem. Seksuolożka miała nawet otrzymywać groźby w wiadomościach po opublikowaniu wywiadu. 

„Żartujesz sobie. Dziecko polega na rodzicach, którzy się nim opiekują, a to obejmuje higienę osobistą! Zwłaszcza w przypadku małych dzieci i niemowląt” - pisze jedna z mam na forum internetowym cytowanym przez australijskie media. 

"Wszystkie dwuletnie dzieci w mojej rodzinie nie zawsze rozumieją, dlaczego nie powinny robić pewnych rzeczy (takich jak wspinanie się na wszystko, bieganie po drodze i wkładanie przypadkowych rzeczy do ust), ale według Deanne Carson powinny zgodzić się na zmianę pieluszki?” - wyraziła niepochlebną opinię inna mama. 

Jak sądzicie, edukatorka ma trochę racji, czy jej opinia jest całkiem oderwana od rzeczywistości?

Dowiedz się: Tego nigdy nie rób przy zmianie pieluchy niemowlakowi. Możesz zaszkodzić dziecku