Ma rude włosy i rozszczep wargi. Jej sesja zdjęciowa zachwyciła tysiące internautów

2023-02-22 13:20

Dziewczynka o imieniu Sutton, która urodziła się z rozszczepem wargi i podniebienia, podbiła serca tysięcy osób. Wszystko dzięki niezwykłemu zdjęciu opublikowanemu na facebooku. Post ma już ponad 700 tys. polubieni, a pod zdjęciem – na prośbę taty Sutton - pojawiają się komentarze osób z podobnym problemem zdrowotnym.

Sutton urodziła się z rozszczepem wargi i podniebienia.
Autor: Facebook.com / My Cleft Cutie Sutton urodziła się z rozszczepem wargi i podniebienia.

Courtney i Gavin Gardner to rodzice Sutton, która urodziła się w grudniu 2022 roku. Gdy mała miała 9 tygodni, jej zdecydowali się na profesjonalną sesję. Nie byłby w tym nic dziwnego, bo zdjęć słodkich noworodków w internecie jest mnóstwo, ale Sutty nie jest zwykła dziewczynką. Urodziła się z rozszczepem wargi i podniebienia.

Rudowłosa piękność

Courtney i Gavin Gardner mają już starszego syna. Jak mówią, nie robili mu sesji noworodkowych i bardzo tego żałują, dlatego, gdy urodziła się Sutton, zdecydowali się na wykonanie profesjonalnych zdjęć. Fotografka ułożyła piękną rudowłosą dziewczynkę na brązowym tle, założyła jej opaskę udekorowaną kwiatami, i beżowy otulacz. Choć modelka przespała całą sesję, jej efekty przerosły oczekiwania rodziców.

Shannon Morton, fotografka, do której zgłosiła się para, ustylizowała dziewczynkę i zrobiła przepiękne zdjęcie, które trafiło do sieci, wywołały zachwyt internautów na całym świecie i w kilka dni zdobyło ponad 700 tys. polubień.  

Zobacz zdjęcie Sutton, które zachwyciło internautów.

Dziewczynka z rozszczepem wargi i podniebienia

Sutton cierpi na rozszczep wargi i podniebienia – wadę wrodzoną, która pojawia się w pierwszych tygodniach życia płodowego. Polega na nieprawidłowym łączeniu się niektórych części czaszki, czego wynikiem jest luka w obrębie podniebienia i warg.

Rozszczep wargi może być niewielki, ale może też sięgać aż do dziąseł i nosa. Rozszczep podniebienia to przerwa w jego tylnej części (w kierunku gardła) lub przedniej - w kierunku warg. Dzieci z tą wadą mają problemy z ssaniem i jedzeniem, a potem problemy z mową, oddychaniem przez nos. 

Dzieci z rozszczepem wargi mają również wyjątkowy wygląd, dlatego mama małej Sutton początkowo obawiała się, jak zostanie przyjęte zdjęcie. Wiedziała, jak okrutny jest internet, ale okazało się, że się myliła. Pod zdjęciem pojawiły się komentarze, w których ludzi zachwycali się małą Sutton i okazywali rodzinie ogromne wsparcie.

Na prośbę taty dziewczynki, który w swoim mediach poprosił o sygnał od ludzi z podobnym problemem, pojawiło się wpisy rodziców, którzy mają dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia i opisywali ich życie z tą wadą i sposoby jej leczenia.

Courtney i Gavin chcą, aby rodzice, u których dzieci zdiagnozowano rozszczep wargi lub podniebienia, wiedzieli, że „wszystko będzie dobrze”.  

Czytaj również: Usłyszała: "Nie będzie w stanie chodzić, mówić i jeść". Ta mama się nie poddała i wygrała życie córeczki

Czym grozi niedobór kwasu foliowego?

Sutton czeka na operację

Wada, z którą urodziła się Sutton nie jest częsta. Występuje raz na 1600 żywych urodzeń. Przyczyna powstania wady nie jest znana, na szczęście postęp medycyny sprawił, że jest dziś możliwa do usunięcia, przynajmniej w pewnym stopniu.  

„Chociaż to jest przerażające i może wydawać się mroczne w początkowym okresie diagnozy, w rzeczywistości jest to rzecz, którą można w 100% leczyć. Te dzieciaki to po prostu fenomenalne, silne, tak wiele przeszkód pokonały w tak młodym wieku” – powiedziała Courtney w wywiadzie dla dailymail.co.uk.

Gardnerowie trafili do Texas Children's Pavilion for Women w Houston. Po urodzeniu lekarze zatrzymali dziewczynkę w szpitalu, ponieważ rozszczep podniebienia utrudniał karmienie. Teraz, gdy ma 9 tygodni, jest przygotowywana do operacji zaplanowanej na marzec. Kolejny zabieg ma odbyć się w okolicach pierwszych urodzin małej.  

Sutton nosi aparat NAM który przygotowuje wnętrze jej ust i nosa do pierwszej operacji, której celem jest zamknięcie podniebienia. Formowanie nosowo-pęcherzykowe to niechirurgiczny sposób formowania dziąseł, wargi i nozdrzy za pomocą plastikowej płytki przed operacją rozszczepu wargi i podniebienia.

„Sutton nosi swoją szytą na zamówienie NAM od 4 tygodni, a w ciągu ostatniego miesiąca rozszczep w jej ustach zmniejszył się o 65%. NAM utrzymuje się w jej ustach przy pomocy gumek ortodontycznych i sterystripów. Są one zmieniane wielokrotnie w ciągu dnia. Małe bandaże Duoderm umieszczane są po obu stronach twarzy, co poprawia kontakt sterystripów, a także chroni jej wrażliwą skórę przed reakcją na klej - napisali w poście rodzice Sutton.

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?