Mimo krytyki, okazał się sukcesem. Już 1,5 tys. dzieci przyszło na świat dzięki stołecznemu programowi in vitro

2022-03-28 11:00

Stołeczny ratusz podsumował efekty warszawskiego programu in vitro. Od początku jego trwania czyli od 2017 roku z dofinansowania skorzystało ponad 4 tysiące par, a na świat przyszło półtora tysiąca dzieci.

Warszawski program in vitro uszczęśliwił 1,5 tysiąca par
Autor: Getty Images Warszawski program in vitro uszczęśliwił 1,5 tysiąca par

Problem niepłodności przez Światową Organizacji Zdrowia (WHO) uznany jest za chorobę cywilizacyjną. Zjawisko to dotyka od 10 do 12 procent populacji w krajach rozwiniętych. Podobnie jest też w Polsce. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem dotyczy nawet 1,5 mln par. Z tego względu Rada m.st. Warszawy 8 czerwca 2017 roku przyjęła program polityki zdrowotnej wspierający pary dotknięte niepłodnością z wykorzystaniem metody in vitro.

Wskazania do in vitro

- Szacujemy, że w samej Warszawie dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy par. W obecnej edycji miejskiej przeznaczyliśmy na program dofinansowania in vitro 33 mln zł. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji - przekazał w komunikacie prasowym Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad cztery tysiące par, a od początku jego trwania urodziło się blisko półtora tysiąca dzieci - dodał.

Jaką pomoc przewiduje program?

W ramach programu warszawskie pary i małżeństwa mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. złotych dla każdej z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. W ramach programu przewidziano dofinansowanie do około 1800 procedur zapłodnienia in vitro rocznie.

Przeczytaj: Nieudane in vitro. Ile razy można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Warunki uczestnictwa w stołecznym programie in vitro

W przypadku procedury in vitro do programu może przystąpić kobieta, która w dniu kwalifikacji powinna mieć ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat. Z kolei zaś w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych kobieta musi mieć ukończone 18 lat i znów nie więcej niż 40 lat.

Co ważne z dofinansowania mogą skorzystać pary, które co najmniej od dwóch lat mieszkają w Warszawie i wcześniej poddawały się leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego. Jedna para może skorzystać z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Program realizowany jest w ośmiu klinikach, które mają podpisane umowy z miastem.

Przeczytaj także: Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Pozycje seksualne, w których najłatwiej o poczęcie

Źródło: tvnwarszawa.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza