Syndrom drugiej doby dotyka każdego noworodka. Nie panikuj i zobacz, jak sobie z nim poradzić

2022-07-06 13:46

Noworodki w pierwszej dobie od narodzin praktycznie cały czas śpią. Nic dziwnego. Dla nich poród to także nie lada stres i wysiłek. Po wielogodzinnym odpoczynku zaczynają jednak orientować się, że coś w ich życiu się zmieniło. Wtedy właśnie jest czas syndromu drugiej doby.

Syndrom drugiej doby
Autor: Getty Images O co chodzi z syndromem drugiej doby?

Syndrom drugiej dobry w prosty sposób tłumaczy Trish Ware, pielęgniarka noworodkowa:

"Udało Ci się przetrwać pierwsze 24 godziny po urodzeniu i nagle Twoje maleństwo zaczyna się „budzić” i zdaje sobie sprawę, że nie jest już w zaciszu Twojej macicy".

Dziecko zaczynają otaczać głośne dźwięki - te dochodzące z brzucha są o wiele bardziej stłumione. Pojawiają się nowe zapachy, ostre światło. Maluszek przed narodzinami funkcjonował w o wiele spokojniejszym otoczeniu. Wszystko, co dzieje się wokół dziecka po narodzinach, może być dla niego przerażające. Właśnie to jest powód pojawienia się syndromu drugiej doby. 

Zobacz też: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Spis treści

  1. Jak objawia się syndrom drugiej doby?
  2. Jak poradzić sobie z syndromem drugiej doby?
M jak mama - formalności po porodzie

Jak objawia się syndrom drugiej doby?

Tak przesycony nowymi bodźcami noworodek może być bardzo markotny. Możesz zauważyć częsty płacz, bezustanne kwilenie, częstą konieczność przystawiania do piersi, ale na krótko.

Zwłaszcza ten ostatni objaw bardzo niepokoi świeżo upieczone mamy. Myślą, że dziecko wciąż jest głodne, zasysa pierś i po chwili ją odrzuca, bo mają za mało pokarmu, albo nie potrafią dobrze przystawić dziecka. Spokojnie - w większości wypadków taki stan rzeczy to właśnie syndrom drugiej doby. Dziecko nie tyle potrzebuje karmienia, co kontaktu z mamą. 

Twoje dziecko po prostu próbuje znaleźć pocieszenie, a będąc jego mamą, jesteś jego pocieszeniem - komentuje pielęgniarka noworodkowa. 

Jak poradzić sobie z syndromem drugiej doby?

Po pierwsze nie warto panikować i w pośpiechu biec do pielęgniarek po mieszankę, by wykarmić maluszka. W pierwszej kolejności zapewnij mu spokój i bliskość. Gdy to nie podziała zweryfikuj temat karmienia z konsultantką laktacyjną.

  • Zapewnij dziecku częsty kontakt skóra do skóry.
  • Karm tak czesto jak dziecko chce - być może potrzebuje po prostu posłuchać bicia twojego serca.
  • Pozwól dziecku na ssanie paluszków - zdejmij niedrapki. Dziecko tak uspokajało się w łonie mamy.
  • Dużo i często przytulaj maleństwo. 

Na koniec - pamiętaj, że to minie, gdy dziecko przyzwyczai się do nowego otoczenia.

Przeczytaj: Czy podczas porodu dziecko odczuwa ból? To ciężkie przeżycie nie tylko dla mamy...