Tajemniczy wirus z Chin coraz bliżej naszych granic? Atakuje głównie dzieci

2023-11-29 9:35

Najpierw Chiny, teraz również Europa. Gwałtowny wzrost zachorowań na zagadkową chorobę układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, dotyka w szczególności dzieci. Co wiadomo o tajemniczym wirusie z Chin?

Inhalujące się dziecko
Autor: Getti Images Tajemniczy wirus z Chin coraz bliżej naszych granic? Atakuje głównie dzieci

O tajemniczym wirusie z Chin zrobiło się głośno w ostatnim tygodniu. Fala zapalenia płuc u dzieci dotarła jednak już do Europy. Naukowcy przyznają, że spodziewali się wzrostu chorób układu oddechowego, ale to, co się dzieje, jest coraz bardziej niepokojące.

W ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła się do chińskich organów ds. zdrowia z prośbą o szczegółowe informacje.

Zobacz także:  Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci - co to za choroba i jak jej uniknąć?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E

Tajemniczy wirus z Chin atakuje dzieci

W zeszłym tygodniu pojawiły się pierwsze doniesienia o gwałtownym wzroście zachorowań na choroby układu oddechowego w Chinach. Podejrzane zapalenie płuc dotyka w szczególności dzieci.

W oświadczeniu z 23 listopada Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że chińskie władze ds. zdrowia przypisują wzrost liczby hospitalizacji zauważalny od października znanym patogenom. Chodzi o adenowirusy, wirusy grypy, wirus RSV, a także bakterię Mycoplasma pneumoniae. Problem w tym, że zazwyczaj powodują one łagodne objawy podobne do przeziębień i nie wymagają hospitalizacji. W tym roku jednak bardzo mocno uderzają w zdrowie dzieci.

Coraz więcej przypadków w Europie

Obawy o epidemię są coraz większe po tym, jak kolejne kraje w Europie zgłaszają wzrastającą liczbę przypadków zapalenia płuc u dzieci.

W tym tygodniu wzrost liczby zachorowań zanotowała m.in. Holandia. Holenderski instytut badań nad usługami zdrowotnymi (NIVEL) w Utrechcie poinformował, że 80 na 100 tysięcy dzieci w wieku od 5 do 14 lat zachorowało na zapalenie płuc w zeszłym tygodniu. Jest to największy wzrost zachorowań na zapalenia płuc zarejestrowany przez NIVEL w ostatnich latach. Dla porównania w szczycie sezonu grypowego w 2022 roku w Holandii odnotowano 60 przypadków na 100 tysięcy dzieci w tej samej grupie wiekowej.

Portal informacyjny w Holandii powiedział, że ani NIVEL, ani Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, holenderski odpowiednik Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), nie mogą wytłumaczyć, dlaczego liczba przypadków zapalenia płuc wzrasta.

Przypadki zakażenia bakterią Mycoplasma pneumoniae odnotowano w tym samym czasie również w Irlandii. Specjaliści z Health Protection Surveillance Centre mówią o 19 przypadkach. Dla porównania, w 2022 roku wykryto tylko jeden.

Chiny się tłumaczą

Chińscy epidemiolodzy tłumaczą, że spodziewano się fali zakażeń w kraju, gdyż jest to pierwsza zima bez obostrzeń związanych z Covid-19 od czasu wybuchu pandemii w 2020 roku.

- Jest to typowy zimowy wzrost w ostrych infekcjach dróg oddechowych. Dzieje się to nieco wcześniej w tym roku, być może ze względu na zwiększoną podatność populacji na infekcje dróg oddechowych, wynikającą z trzech lat stosowania środków COVID – powiedział Benjamin Cowling, epidemiolog z Uniwersytetu w Hongkongu.

Naukowcy sami jednak podkreślają, że ilość przypadków zachorowań na zapalenie płuc u dzieci jest niezwykła.

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do chińskich organów ds. zdrowia o informacje dotyczące wyników badań laboratoryjnych i dane dotyczące najnowszych trendów w rozprzestrzenianiu się chorób układu oddechowego.

Eksperci z University of New South Wales w Sydney w Australii podkreślają, że nawet jeśli infekcje są powodowane przez znane patogeny, ważne jest ich dokładne śledzenie. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko kolejnej poważnej epidemii.

Źródło:

  • nature.com
  • themessenger.com
  • who.int

Czytaj także: Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać?

Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza