Jak naprawdę wygląda pępowina? Zobacz film i poznaj 8 niezwykłych faktów

2022-08-16 13:51

Bez niej płód nie mógłby się rozwijać. Dostarcza mu pożywienia i tlenu. Poznaj 8 niezwykłych faktów o pępowinie i zobacz, jak naprawdę wygląda sznur, który przez dziewięć miesięcy łączy ciebie i dziecko.

Tak wygląda pępowina! Zobacz film i poznaj 10 faktów o tym niezwykłym narządzie
Autor: Getty images Tak wygląda pępowina! Zobacz film i poznaj 10 faktów o tym niezwykłym narządzie

Chociaż pępowina nie jest anatomicznie częścią płodu, to jednak jest mu niezbędna do życia. Odgrywa kluczową rolę w rozwoju nienarodzonego dziecka i jest czymś więcej niż tylko przewodem do transportu pokarmu. 

Pępowina kryje wiele tajemnic, o których nie miałaś pojęcia. Prawdopodobnie nie zobaczysz jej też w czasie porodu, bo skupisz się na podziwianiu dziecka - oglądanie i przecinanie sznura to raczej przywilej taty, obecnego przy narodzinach.

Tutaj masz możliwość zobaczyć, jak wygląda pępowina oraz poznać 8 faktów na temat tego niezwykłego narządu, który przez 9 miesięcy był źródłem życia dla twojego maluszka.

Czytaj równieżJak pielęgnować pępek noworodka? Położna radzi

Pępowina - to powinnaś wiedzieć o niej w ciąży i przed porodem

Spis treści

  1. Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia
  2. Sznury pępowiny mogą mieć różną długość
  3. Przecięcie pępowiny nie boli
  4. Dziecko w brzuchu często owija się pępowiną
  5. Pępowina zawiera komórki macierzyste
  6. Pępowina pomaga w rozwoju zmysłu dotyku
  7. Najpierw rodzi się dziecko, dopiero potem pępowina 
  8. Sznur pępowinowy sam przestaje "pracować"
Fazy porodu: trzeci okres porodu

Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia

Pępowina łączy dziecko z łożyskiem, które jest z kolei połączone z macicą. Jest dla maluszka źródłem substancji odżywczych oraz tlenu. Pępowina to trzy skręcone ze sobą naczynia: jedna żyła, która przenosi tlen i składniki odżywcze z organizmu mamy do organizmu dziecka oraz 2 tętnice, które filtrują odpady, takie jak dwutlenek węgla i odprowadzają je od dziecka do łożyska

Sznury pępowiny mogą mieć różną długość

Pępowina ma ok. 1-2 cm średnicy, ale jej długość może być różna. Zazwyczaj mają od 45 do 60 centymetrów. Ale są i takie, które osiągają ponad metr.

Taką pępowinę nagrała fotografka, specjalizująca się w fotografii porodowej. Sznur, który nagrała miał 130 cm długości!

Zobacz na jej filmie, jak w rzeczywistości wygląda pępowina.

Przecięcie pępowiny nie boli

Dziecko jest połączone pępowiną przez 9 miesięcy, ale gdy tylko się narodzi, już jej nie potrzebuje. Dlatego pępowinę przecina się - może to zrobić ojciec dziecka, jeśli jest obecny przy porodzie. Jeśli twój partner ma obawy, pociesz go, ze przecinanie pępowiny jest dla maluszka (i ciebie) nieodczuwalne. W pępowinie nie ma nerwów, więc zaciskanie i cięcie nie sprawia bólu. 

Dziecko w brzuchu często owija się pępowiną

Kiedy płód jest na tyle mały, że może się swobodnie poruszać się w macicy, często owija się pępowiną. Nie stanowi to jednak zagrożenie dla jego życia, np. zatkania przepływu tlenu lub substancji odżywczych. Pępowina to nie gumowy szlauch, który skręcony przestaje dostarczać wodę - jest bowiem wypełniona przezroczystą substancją tzw. galaretką Whartona, która chroni naczynia krwionośne wewnątrz przed nadmiernym zwężeniem w momencie zaplątania się. 

Około 35% dzieci rodzi się z pępowiną owiniętą wokół szyi, a około 1% sznurów ma prawdziwe supły.

Pępowina zawiera komórki macierzyste

Na pewno słyszałaś o bankach krwi pępowinowej. Magazynowana w nich krew zawiera komórki macierzyste, które mają zdolność regeneracji i przemiany w inne typy komórek, takie jak chrząstki, kości, tłuszcz i mięśnie. Oznacza to, że można nią leczyć wiele chorób, głównie nowotworowych u dziecka, od którego pobrano krew, ale i jego krewnych. 

Krew pępowinowa pobierana jest z pępowiny bezpośrednio po jej zaciśnięciu i przecięciu, a komórki macierzyste są przechowywane do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.

Pępowina pomaga w rozwoju zmysłu dotyku

Zmysł dotyku twojego dziecka zaczyna się rozwijać na wczesnym etapie ciąży, bo już w 8. tygodniu ciąży. W wieku 14 tygodni płód zaczyna eksplorować wnętrze macicy i własne ciało za pomocą dłoni, stóp i ust. Dotyka między innymi pępowiny, a nawet "bawi się" nią chwytając ją i puszczając. Tak mózg malucha przygotowuje do rozpoznawania i gromadzenia bodźców dotykowych po urodzeniu.

Najpierw rodzi się dziecko, dopiero potem pępowina 

Sznur pępowiny nie powinien wyjść z macicy wcześniej niż dziecko. Jeśli tak się dzieje mówimy o wypadnięciu pępowiny. To nieprawidłowa sytuacja, ponieważ podczas porodu dziecko nadal potrzebuje pępowiny do przeżycia, a jej wypadnięcie lub rodzenie się równolegle z dzieckiem stwarza ryzyko silnego ucisku, z którym galaretka Whartona może nie dać sobie rady, i związane z tym niedotlenienie.

Na szczęście wypadnięcie pępowiny to sytuacja, z którą radzą sobie lekarze, dlatego nie trzeba się tym martwić. 

Sznur pępowinowy sam przestaje "pracować"

Kiedy dziecko się rodzi, wychodzi z ciepłej macicy do chłodnego świata zewnętrznego, Zamiana temperatur sprawia, że galaretka Whartona zaczyna się kurczyć i twardnieć. Naczynia krwionośne wewnątrz pępowiny są ściskane i zamykane, naturalnie zaciskając pępowinę(zwykle zajmuje to od 3 do 20 minut). Im wyższa temperatura otoczenia, na przykład podczas porodu w wodzie, tym trwa to dłużej.

Zobacz, jak wygląda poród na niesamowitych zdjęciach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza