Taki harmonogram snu może zrobić z ciebie idealnego rodzica. Naukowcy podają szczegóły

2023-09-23 13:34

Powszechnie utarło się, że aby być wyspanym należy spać nieprzerwanym, mocnym snem przez 8 godzin. Niestety, u świeżo upieczonych rodziców jest to niemal niemożliwe. Naukowcy opracowali na to sposób. Okazuje się, że wystarczą w sumie dwie godziny dobrze rozplanowanych drzemek.

Naukowcy znaleźli rytm snu idealny dla rodziców. Wyśpisz się nawet przy niemowlaku
Autor: Getty Images Naukowcy znaleźli rytm snu idealny dla rodziców. Wyśpisz się nawet przy niemowlaku

Najnowsze badania dotyczące snu osób pracujących na nocne zmiany i młodych rodziców przyniosło naukowcom zaskakujące wnioski. Okazało się, że by móc odespać, lepsze skutki przynosi wzięcie dwóch krótkich drzemek niż jednej długiej. Ta metoda przynosi efekty, które rzeczywiście regenerują organizm, podnoszą koncentrację i zmniejszają drażliwość. A to może być bezcenne dla rodziców maluchów, którzy są permanentnie przemęczeni.

Zobacz: Ile śpią rodzice niemowlaka? Aż trudno w to uwierzyć...

Zdrowo Odpytani: Bezsenność, chroniczne zmęczenie i lęk? Psychiatra radzi, kiedy zgłosić się do lekarza

Zobacz: Co twoje dziecko robi w nocy? Te nagrania pokazują, dlaczego ciągle chodzisz niewyspana

Rodzaj drzemek wpływa na koncentrację i czujność

Według wniosków z badania przeprowadzonego w czerwcu 2023 r., pod przewodnictwem Sanae Oriyamy z Uniwersytetu w Hiroszimie w Japonii, zaplanowanie 90- i 30-minutowych sesji snu jest korzystniejsze niż położenie się na nieprzerwaną, długą, 2-godzinną drzemkę.  

Badaczka obserwowała schematy drzemek 41 dorosłych kobiet, które obserwowano przez 16 godzin — od godziny 16:00 do 9:00 – w pozbawionym okien, dźwiękoszczelnym laboratorium z kontrolowaną temperaturą w celu określenia korelacji pomiędzy jakością snu, czujnością i wydajnością.

Jedne uczestniczki badania miały dozwoloną 120-minutową drzemkę o 22:00, podczas gdy innym zapewniono dwie drzemki po 90 i 30 minut o 22:30. i 2:30.

W pozostałych godzinach badane osoby były poddawane testom na koncentrację, szybkość, dokładność. 

Idealny schemat drzemek

Naukowcy odkryli dzięki temu, że kobiety, którym zapewniono dwie godziny snu, 22:00 do północy, odczuwały senność już o 4 rano. Natomiast kobiety, które poproszono o drzemkę trwającą 90 minut — od 22:30 do północy, a następnie ponownie przez 30 minut od 2:30 do 3:00 w nocy – powstrzymywały senność do 6:00 nad ranem.

Celem badaczy była optymalizacja snu u osób pracujących w nocy, a także u matek małych dzieci. 

„90-minutowa drzemka w celu utrzymania długoterminowej wydajności i 30-minutowa drzemka w celu utrzymania mniejszego poziomu zmęczenia i zwiększenia refleksu, to strategiczne połączenie drzemek. Ta wiedza może być cenna dla wydajności i bezpieczeństwa” – powiedziała Oriyama w rozmowie z Jerusalem Post.

Przeczytaj: Mama pokazała, jak odkłada niemowlę na drzemkę. "Przestań dzielić się tą straszną radą"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza