Takie prezenty komunijne mogą wiązać się z karą. Oto co mówi o tym Urząd Skarbowy

2023-04-17 16:37

Prezent na pierwszą komunię może doprowadzić do konieczności zapłacenia wysokiej kary finansowej. Chodzi tu nie tylko o odprowadzenie podatku po przyjęciu prezentu, ale też przy jego ewentualnym odsprzedaniu. Jeśli pominiemy ten obowiązek, grożą nam grzywny za przestępstwo podatkowe.

Chłopiec i dziewczynka ubrani w komunijne szaty pozują do zdjęcia
Autor: GettyImages Takie prezenty komunijne mogą wiązać się z karą. Sprawdzamy, co mówi o tym Urząd Skarbowy

Prezenty komunijne bywają bardzo wartościowe, zwłaszcza, jeśli dziecko otrzymuje je od najbliższej rodziny czy rodziców chrzestnych. Nie wolno zapominać, że drogie prezenty to nie tylko sama przyjemność, ale też konieczność zapłacenia podatku. Od jakich kwot obowiązują limity fiskusa?

Dowiedz się: Ile pieniędzy dać dziecku na komunię? Te kwoty najczęściej pojawiają się w kopertach

ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY [KOMUNIA, WESELE] | ESKA XD - Radio Eska #49

Przeczytaj: Jaki prezent na komunię dla dziewczynki wybrać? Oto 10 super propozycji

Limit nie jest jednorazowy

Okazuje się, że przekroczenie kwoty, od której musimy odprowadzić podatek może nie być tak trudne, jak się wszystkim wydaje. Do odprowadzenia podatku zobowiązani jesteśmy jeśli suma wszystkich darowizn z ostatnich 5 lat, otrzymanych od jednej osoby przekroczy limit ustalony przez prawo podatkowe. To, ile należy zapłacić zależne jest od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą, a obdarowanym. Dokładne zasady określane są mianem grup podatkowych. 

Prezent komunijny od 1. grupy podatkowej

Do tej grupy w przypadku prezentów z przyjęć komunijnych należą: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ale także rodzeństwo, ojczym i macocha. Darowizna od tych osób nie musi być zgłaszana jeśli nie przekroczy 10 tys. 434 złotych. 

Jeśli prezent jest bardziej wartościowy niż ta kwota, należy w ciągu 6 miesięcy od otrzymania prezentu złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz SD-Z2. Ten druk zwalnia z konieczności zapłacenia podatku, ale jeśli się go nie złoży, fiskus ma prawo w ramach kary nałożyć stosowny podatek. 

Prezent komunijny od 2. grupy podatkowej

Ta grupa to między innymi rodzeństwo rodziców i ich małżonkowie. Prezenty od tej grupy są objęte podatkiem jeśli darowizna przekroczy 7 tys. 878 złotych. Darowiznę od tej grupy należy zgłosić w ciągu miesiąca od otrzymania prezentu, a sam podatek wpłacić w ciągu 14 dni od odebrania decyzji z Urzędu Skarbowego. Do tych formalności należy wypełnić druk SD -3.

Prezent komunijny od 3. grupy podatkowej

W tej grupie fiskus zawiera między innymi kuzynostwo i osoby niespokrewnione, jak znajomych i przyjaciół. Darowizna od nich objęta jest podatkiem gdy przekroczy 5 tys. 308 złotych. Zgłaszanie darowizny odbywa się tak samo jak w grupie drugiej. 

Możliwe kary i sprzedaż niechcianego prezentu

Niezgłoszenie darowizny skutkować może koniecznością opłacenia podatku karnego w wysokości od 3 do 20 procent podstawy opodatkowania. Za przestępstwa podatkowe grozi też kara grzywny w wysokości od 1163,3 zł do 33 503 040 zł.

Istotny jest też fakt, że aby sprzedać niechciany prezent bez konieczności odprowadzania podatku musi upłynąć 6 miesięcy od jego otrzymania. 

Dowiedz się: Jaki prezent na komunię wybrać dla chłopca? TOP 10 prezentów za małe i duże kwoty