Takie słowa padły z ust dzieci w tracie sesji z psychologiem. "Popłakałam się, czytając to"

2022-12-15 11:42

Instytut Psychologii i Rozwoju kilka dni temu opublikował w mediach społecznościowych przejmujące cytaty dzieci, które są w trakcie terapii. Ich słowa łamią serca odkrywając prawdziwe problemy, z którymi na co dzień muszą się mierzyć. Z krótkich wypowiedzi kilkulatków wyłania się dramatyczny obraz ich samotności, zagubienia i wielkiego pragnienia bycia zauważonym. To lektura obowiązkowa każdego rodzica.

Takie słowa padły z ust dzieci w tracie sesji z psychologiem. Popłakałam się czytając to
Autor: Getty images/Facebook @Instytut Pscyhologii i Rozwoju Takie słowa padły z ust dzieci w tracie sesji z psychologiem. "Popłakałam się czytając to"

W zamyśle Instytutu Psychologii i Rozwoju publikacja miała być przestrogą dla wszystkich rodziców przed zbliżającymi się świętami – takim rachunkiem sumienia, który każe na chwilę zastanowić się nad relacjami z własnym dzieckiem. Przerwa świąteczna to doskonały czas, by na spokojnie zweryfikować pewne niedociągnięcia rodzicielskie, które każdemu z nas w rutynie dnia codziennego zdarza się popełniać. To także okazja, by więcej wartościowego czasu spędzić ze swoją pociechą, która z pewnością doceni go o wiele bardziej niż najdroższe prezenty.

Przeczytaj także: Wystarczy pół godziny dziennie, by być świetnym rodzicem. Te 3 momenty w ciągu dnia są kluczowe

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Te słowa dzieci na długo wyryją się w twoją pamięć

Seria różowych karteczek opublikowanych przez Instytut to zapiski terapeutów zrobione podczas sesji z dziećmi. Z ich treści wyłania się przejmujący obraz skomplikowanego życia uczuciowego małych pacjentów, ich pragnień i marzeń. Najmłodsi z nich mają po 6-7 lat. Niezależnie jednak od wieku – ze słów każdego z cytowanych dzieci wyłania się przede wszystkim potrzeba bliskości z rodzicem, jego akceptacji i miłości.

 • Prosiłem Mikołaja o mamę. Mam mamę, ale ona nigdy nie ma czasu. Nie rozmawia ze mną, nie bawi się. Chciałbym moją mamę.
 • Marzę o tym, aby tata mnie przytulił. Mówi mi, że tulą się słabi. Jestem słaby.
 • Wracam do domu sama. Mama przychodzi o 22:00. Mam już spać. Często się boję, ale nie można mi się bać.
 • Mama rozmawia przez telefon jak wraca z pracy. Mam być cicho. Nie lubię cicho. Kocham mamę.
 • Tata mówi, że jestem dziwakiem. Mogę z nim rozmawiać tylko wtedy, gdy zachowuję się normalnie przez 3 dni.
 • Nie lubię cię. Nie da się lubić dzieci, którym nie zamyka się buzia.
 • Nie chcę żyć. Życie jest głupie. Nikt mnie nie lubi. Nawet mama i tata przywożą mnie tu i nie rozmawiają ze mną. Wstydzą się mnie.
 • Najbardziej pragnę, aby mama i tata powiedzieli mi, że mnie kochają albo lubią, choć trochę.

Post Instytutu Psychologii i Rozwoju w ostatnich trzech dniach lawinowo jest udostępniany w mediach społecznościowych i szeroko komentowany przez internautów. Nie ma chyba mocnego, który przeszedłby obojętnie nad słowami skrzywdzonych dzieci.

Popłakałam się czytając to – to najczęstsza rekcja, jaką spotykamy.

Przeczytaj: Psycholog dziecięca spisała słowa małych pacjentów. "Mówienie, że się na mnie zawiodłaś, zabija mnie od środka"

Zielone karteczki ze słowami wsparcia

Popularność swojego posta z różowymi karteczkami nie umknęła uwadze terapeutów z Instytutu Psychologii i Rozwoju.

Karteczki niosą się w świat. Jest ich niewiele albo może zbyt wiele patrząc na ich treść – napisali na swoim facebookowym profilu.

Do swojego posta dołączyli zielone karteczki ze słowami wsparcia, które także warto wziąć sobie do serca i powtarzać dzieciom nie tylko od święta. One również padły z ust pacjentów w trakcie sesji terapeutycznych.

 • Czekałem na to spotkanie. Lubię cię słuchać.
 • Myślę o tobie.
 • Nic nie musisz.
 • Dla mnie jesteś ważny.
 • Nie musisz nic mówić. Posiedzę obok.
 • Kocham Cię.
 • Podoba mi się twój sposób wybierania bajek. Wybierz coś dla mnie.
 • I co z tego, że zrobiłeś błąd? Jeśli pytasz i mówisz o tym, chcesz to naprawić.

Słowa te dają otuchę, siłę i nadzieję – po prostu potrafią uskrzydlić. Mają terapeutyczną moc – niech niosą się w świat!

Polecamy także: Tylko 5 minut, a setki korzyści. Zrób to, jeśli wyrzucasz sobie, że masz dla dziecka za mało czasu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza