To nie są "tylko mdłości". 26-latka zmarła przez ciążowe dolegliwości

2023-08-02 11:25

Do tragedii doszło w grudniu ubiegłego roku. Przyszła mama będąca w 28. tygodniu ciąży oraz jej nienarodzona córka zmarły z powodu niepowściągliwych wymiotów. "Tej śmierci można było uniknąć" - mówią przedstawiciele ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii i obiecują wsparcie dla kobiet cierpiących na tę chorobę.

kobieta nad toaletą, cierpiąca na poranne mdłości
Autor: Getty images To nie są "tylko mdłości". 26-latka zmarła przez ciążowe dolegliwości

26-letnia Brytyjka od początku ciąży cierpiała na niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Nie mogła jeść, pić ani wykonywać codziennych obowiązków z powodu silnych wymiotów i mdłości, które przykuły ją do łóżka. Kobieta zmarła z wycieńczenia organizmu, a wraz z nią jej nienarodzona córeczka Elsie. Ministerstwo zdrowia zwołało specjalną debatę poświęconą pamięci Jessici Cronshaw i zamierza szkolić personel medyczny, aby poszerzyć jego wiedzę o tej ciężkiej chorobie. 

Kobieta zmarła z powodu wymiotów

Jessica Cronshaw była w 28. tygodniu ciąży, oczekiwała narodzin córeczki Elsie. Niestety, jej ciąża nie przebiegała bez problemów. Okazało się, że cierpi na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, które przykuły ją do łóżka od 6. tygodnia ciąży. Jessica nie mogła powstrzymać wymiotów, ale lekarze w czasie konsultacji telefonicznych nie potrafili jej pomóc.

W Wielkiej Brytanii ciąża prowadzona jest przez położne, a liczba konsultacji lekarskich i badań jest znacznie mniejsza niż w naszym kraju. W pierwszym trymestrze opieka prenatalna praktycznie nie istnieje. 

Czytaj również: Wymiotowały nawet na fotelu ginekologicznym. „To odebrało mi radość z bycia w ciąży”

Jak sobie z radzić z wymiotami w ciąży? Najskuteczniejsze sposoby na mdłości

To wina systemu opieki nad ciężarną

Jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii, którzy zaangażowali się w sprawę 26-latki, jej śmierć była spowodowana błędami systemu opieki nad ciężarna na wyspach. Jako bezpośrednie przyczyny wymieniają: brak odpowiedniego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, odpowiednich porad dietetycznych i spotkań twarzą w twarz z pracownikami służby zdrowia, brak obowiązkowych szkoleń dla położnych na temat niepowściągliwych wymiotów u ciężarnych.

„Jess i Elsie zmarły, ponieważ w środowisku medycznym wciąż nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego stanu. Mam nadzieję, że historia Jess i Elsie będzie punktem wyjścia do zmian. Potrzebujemy bardziej zharmonizowanego podejścia do HG [Hyperemesis gravidarum - niepowściągliwe wymioty], które obejmie szkolenie, wsparcie dla kobiet i leki" - cytuje wnioski z debaty portal lancs.live. 

Wczesne objawy ciąży

Czym są niepowściągliwe wymioty ciężarnych?

Hyperemesis gravidarum to choroba kobiet w ciąży, powodująca silne wymioty i mdłości, które prowadzą do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i utraty masy ciała. Każdy przypadek tej choroby stanowi zagrożenie życia, dlatego niektóre pacjentki muszą być leczone w szpitalu, gdzie otrzymują płyny i są odżywiane dożylnie. 

Ciążowe mdłości są typowym objawem ciąży, odczuwa je 80 proc. przyszłych mam, ale 3 na 100 ciężarnych zmaga się z niepowściągliwymi wymiotami (wiadomo, że cierpiała na nie np. księżna Kate). Uważa się, że silne nudności są spowodowane wzrostem poziomu hormonów, ale dokładna przyczyna choroby nie jest znana. 

Objawy HG pojawiają się zwykle na początku ciąży, między 4. a 6. tygodniem, mogą osiągnąć szczyt pod koniec 1. trymestru i zmniejszyć się między 14. a 20. tygodniem. Niepowściągliwe wymioty różnią się od typowych porannych mdłości tym, że są połączone z silnymi wymiotami, nie pozwalają przyjąć żadnych płynów czy jedzenia, nie ustępują do końca ciąży, powodując poważne odwodnienie. 

źródło: lancs.live, americanpregnancy.org