Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

2013-04-05 16:03 Agnieszka Roszkowska

Mdłości w ciąży często połączone z wymiotami to normalne zjawisko, ale nie zmienia to faktu, że trzeba znaleźć sposób, by sobie z nimi poradzić, bo takie dolegliwości są bardzo nieprzyjemne i nieznośnie uprzykrzają życie przyszłym mamom. Czy mdłości w ciąży można się pozbyć? Radzimy, co warto wypróbować, aby je skutecznie zmniejszyć.

Mdłości, często połączone z wymiotami, to w ciąży zjawisko normalne, ale nie zmienia to faktu, że są bardzo nieprzyjemne i nieznośnie uprzykrzają życie przyszłym mamom. Jak się ich pozbyć?Radzimy co warto wypróbować, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko mdłości.
Na początek jednak kilka uwag ogólnych. Aby zmniejszyć ryzyko mdłości, zwróć uwagę na swój jadłospis i otaczające cię zapachy. W ciąży zmysł powonienia staje się nadwrażliwy na bodźce i pewne drażniące cię zapachy mogą nasilać mdłości. Staraj się pamiętać, które wonie tak na ciebie działają i ich unikaj. Zwłaszcza potrawy z twojego menu powinny mieć neutralny aromat.
Dodatkowo zrezygnuj z potraw tłustych, smażonych, ostro przyprawionych, a także z fast foodów. Nudności może też powodować spadek stężenia cukru we krwi, dlatego jedz wieloziarniste piecz
wo, razowy makaron i inne produkty zawierające węglowodany złożone, które długo utrzymują właściwy poziom cukru. Zawsze miej również przy sobie coś do przegryzienia, aby zapobiec atakom głodu (np. batoniki musli, chrupkie pieczywo, jabłko, banana, orzechy, migdały).
W ciągu dnia zjadaj 5–6 małych posiłków i nie objadaj się wieczorem. Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie, ale w niewielkich porcjach i małymi łykami. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych.
Uwaga: według niektórych źródeł lepiej nie pić napoju bezpośrednio po posiłku, ale odczekać 20–30 minut – wtedy ryzyko wystąpienia nudności jest mniejsze. A oto konkretne sposoby na ich złagodzenie.
Śniadanie w łóżku
Pierwszy poranny posiłek zjadaj, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Niech to będzie coś lekkiego:
2 sucharki lub kromki chrupkiego pieczywa, garść płatków kukurydzianych, mały banan. Po zjedzeniu takiej przekąski pozostań w łóżku jeszcze przez 10–15 minut, układając głowę wyżej niż reszta ciała.
Imbir
To naturalny środek zapobiegający mdłością i wymiotom – jego skuteczność potwierdziły badania. Imbir można stosować na wiele sposobów, ale najlepszy jest świeży. Możesz np. kłącze imbiru zetrzeć na tarce, wymieszać z miodem, sokiem z cytryny i zjeść na surowo. Albo zalać dwa
plasterki imbiru wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez 10 minut i wypić. Starty świeży imbir możesz też dodawać do sałatek, a pokrojony w plasterki – wrzucać do ulubionej herbaty. Jeśli świeży imbir podrażnia ci gardło, zastąp go kapsułkami z imbirem dostępnymi w aptece (Solgar, ok. 85 zł).
Zioła
Bardzo pomocne bywają również gorące herbatki ziołowe: z mięty, melisy, kwiatu
rumianku, lucerny albo... majeranku (jeśli nie lubisz pić ziół, możesz po prostu zjeść płaską łyżeczkę majeranku). A oto przepis na herbatkę miętowo-imbirową: pół łyżeczki świeżo startego kłącza imbiru i łyżeczkę mięty pieprzowej zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i zostaw na 10 minut, a następnie przecedź i wypij (możesz dosłodzić miodem do smaku).
Aromaterapia
Jeśli lubisz otaczać się zapachami, wypróbuj aromaterapię, stosując naturalne olejki.
Ważne, aby intensywność zapachu unoszącego się z kominka aromaterapeutycznego była
słabsza niż zwykle (wlewaj nie więcej niż 10 kropli). Dolegliwości łagodzi zwykle olejek
miętowy lub sandałowy. W internecie można też kupić specjalny aromaterapeutyczny sztyft dla kobiet w ciąży Natalia Vital Touch (39 zł), w którym połączono zapachy mięty, imbiru i olejku bergamoty. Ma on odświeżający, rześki zapach, który poprawia samopoczucie i zapobiega
pojawianiu się nudności. Wystarczy sztyftem natrzeć nadgarstek, a następnie wziąć kilka głębokich wdechów, przykładając nadgarstek do nosa. Działa błyskawicznie.
Witamina B6
Niedobór tej witaminy może przyczyniać się do nasilenia nudności, dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło jej w diecie. Produkty bogate w witaminę B6 to: pełne ziarna zbóż, drożdże piwne, kiełki pszenicy, ziarna soi, ryby, chude mięso, banany, kapusta, zielony groszek, brokuły. Możesz również stosować suplementację. Zalecana dawka to 10–20 mg witaminy B6 dziennie – jako
składnik preparatu wielowitaminowego lub osobny preparat. Uwaga: witaminy B6 nie mogą zażywać kobiety, które mają problemy z wątrobą.
Cytryna
U niektórych kobiet mdłości ustępują na skutek zjedzenia czegoś kwaśnego – najlepiej sprawdza się cytryna. Wystarczy plasterek cytryny obrać ze skórki i przeżuwać przez kilka minut – aż do
ustania przykrego uczucia. Czasami pomaga wypicie pół szklanki zimnej wody z dodatkiem 2–3 łyżek soku z cytryny lub octu jabłkowego.
Leki przeciwwymiotne
W najcięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku, który jest dostępny tylko
na receptę. Najczęściej jest to Torecan – preparat w postaci czopków lub tabletek. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się zastrzyki Zofran lub Metoklopramid (tylko w przypadku zdecydowanej konieczności). Przyjmowanie leków należy traktować jak ostatnią deskę ratunku, ale czasami jest to niezbędne.
Migdały
To bardzo popularny środek na ciążowe dolegliwości – nudności i zgagę. Nie wszystkim pomagają, ale warto spróbować – zjadając kilka migdałów co 2–3 godziny albo w momencie, gdy czujesz zbliżające się mdłości. Migdały są bardzo zdrowe, ale wysokokaloryczne, dlatego nie zjadaj ich dziennie więcej niż 20–25 sztuk. I oczywiście wybieraj te bez dodatku cukru czy soli.
Świeże powietrze
Gdy zaczynasz odczuwać mdłości, staraj się pooddychać świeżym powietrzem. Jeśli możesz,
wyjdź na spacer, a gdy to niemożliwe – przynajmniej szeroko otwórz okno. Pamiętaj też o tym
np. przy gotowaniu – świeże powietrze to niezawodny sposób na niepożądane zapachy. Przed
snem zawsze starannie wietrz sypialnię.

Co powoduje mdłości w ciąży? Zobacz 10 sposobów na mdłości - znamy konkretne metody na ich złagodzenie.

Mdłości w ciąży – rady ogólne

Na początek kilka uwag ogólnych. Aby zmniejszyć ryzyko mdłości w ciąży, zwróć uwagę na swój jadłospis i otaczające cię zapachy. W ciąży zmysł powonienia staje się nadwrażliwy na bodźce i pewne drażniące cię zapachy mogą nasilać mdłości. Staraj się pamiętać, które wonie tak na ciebie działają i ich unikaj. Zwłaszcza potrawy z twojego menu powinny mieć neutralny aromat. Dodatkowo zrezygnuj z potraw tłustych, smażonych, ostro przyprawionych, a także z fast foodów. Mdłości może też powodować spadek stężenia cukru we krwi, dlatego jedz wieloziarniste pieczwo, razowy makaron i inne produkty zawierające węglowodany złożone, które długo utrzymują właściwy poziom cukru. Zawsze miej również przy sobie coś do przegryzienia, aby zapobiec atakom głodu (np. batoniki musli, chrupkie pieczywo, jabłko, banana, orzechy, migdały). W ciągu dnia zjadaj 5–6 małych posiłków i nie objadaj się wieczorem. Wypijaj ok. 2 litrów płynów dziennie, ale w niewielkich porcjach i małymi łykami. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych. Uwaga: według niektórych źródeł lepiej nie pić napoju bezpośrednio po posiłku, ale odczekać 20–30 minut – wtedy ryzyko wystąpienia nudności jest mniejsze. A oto konkretne sposoby na ich złagodzenie.

Mdłości w ciąży - zjedz śniadanie w łóżku

Pierwszy poranny posiłek zjadaj, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Niech to będzie coś lekkiego: 2 sucharki lub kromki chrupkiego pieczywa, garść płatków kukurydzianych, mały banan. Po zjedzeniu takiej przekąski pozostań w łóżku jeszcze przez 10–15 minut, układając głowę wyżej niż reszta ciała.

Mdłości w ciąży - imbir

To naturalny środek zapobiegający mdłością i wymiotom – jego skuteczność potwierdziły badania. Imbir można stosować na wiele sposobów, ale najlepszy jest świeży. Możesz np. kłącze imbiru zetrzeć na tarce, wymieszać z miodem, sokiem z cytryny i zjeść na surowo. Albo zalać dwaplasterki imbiru wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez 10 minut i wypić. Starty świeży imbir możesz też dodawać do sałatek, a pokrojony w plasterki – wrzucać do ulubionej herbaty. Jeśli świeży imbir podrażnia ci gardło, zastąp go kapsułkami z imbirem dostępnymi w aptece (Solgar, ok. 85 zł).

>>Polecamy: Imbir w ciąży. Przepisy z wykorzystaniem imbiru<<

Mdłości w ciąży - zioła

Bardzo pomocne bywają również gorące herbatki ziołowe: z mięty, melisy, kwiaturumianku, lucerny albo... majeranku (jeśli nie lubisz pić ziół, możesz po prostu zjeść płaską łyżeczkę majeranku). A oto przepis na herbatkę miętowo-imbirową: pół łyżeczki świeżo startego kłącza imbiru i łyżeczkę mięty pieprzowej zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i zostaw na 10 minut, a następnie przecedź i wypij (możesz dosłodzić miodem do smaku).

Mdłości w ciąży - aromaterapia

Jeśli lubisz otaczać się zapachami, wypróbuj aromaterapię, stosując naturalne olejki. Ważne, aby intensywność zapachu unoszącego się z kominka aromaterapeutycznego byłasłabsza niż zwykle (wlewaj nie więcej niż 10 kropli). Dolegliwości łagodzi zwykle olejekmiętowy lub sandałowy. W internecie można też kupić specjalny aromaterapeutyczny sztyft dla kobiet w ciąży Natalia Vital Touch (39 zł), w którym połączono zapachy mięty, imbiru i olejku bergamoty. Ma on odświeżający, rześki zapach, który poprawia samopoczucie i zapobiegapojawianiu się nudności. Wystarczy sztyftem natrzeć nadgarstek, a następnie wziąć kilka głębokich wdechów, przykładając nadgarstek do nosa. Działa błyskawicznie.

Czytaj także: >> Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

Mdłości w ciąży - witamina B6

Niedobór tej witaminy może przyczyniać się do nasilenia nudności, dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło jej w diecie. Produkty bogate w witaminę B6 to: pełne ziarna zbóż, drożdże piwne, kiełki pszenicy, ziarna soi, ryby, chude mięso, banany, kapusta, zielony groszek, brokuły. Możesz również stosować suplementację. Zalecana dawka to 10–20 mg witaminy B6 dziennie – jakoskładnik preparatu wielowitaminowego lub osobny preparat. Uwaga: witaminy B6 nie mogą zażywać kobiety, które mają problemy z wątrobą.

Mdłości w ciąży - cytryna

U niektórych kobiet mdłości ustępują na skutek zjedzenia czegoś kwaśnego – najlepiej sprawdza się cytryna. Wystarczy plasterek cytryny obrać ze skórki i przeżuwać przez kilka minut – aż doustania przykrego uczucia. Czasami pomaga wypicie pół szklanki zimnej wody z dodatkiem 2–3 łyżek soku z cytryny lub octu jabłkowego.

>>Przeczytaj także: Skąd się biorą mdłości w ciąży? Czy mogą być groźne?<<

Mdłości w ciąży - leki przeciwwymiotne

W najcięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku, który jest dostępny tylko na receptę. Najczęściej jest to Torecan – preparat w postaci czopków lub tabletek. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się zastrzyki Zofran lub Metoklopramid (tylko w przypadku zdecydowanej konieczności). Przyjmowanie leków należy traktować jak ostatnią deskę ratunku, ale czasami jest to niezbędne.

Mdłości w ciąży - migdały

To bardzo popularny środek na ciążowe dolegliwości – nudności i zgagę. Nie wszystkim pomagają, ale warto spróbować – zjadając kilka migdałów co 2–3 godziny albo w momencie, gdy czujesz zbliżające się mdłości. Migdały są bardzo zdrowe, ale wysokokaloryczne, dlatego nie zjadaj ich dziennie więcej niż 20–25 sztuk. I oczywiście wybieraj te bez dodatku cukru czy soli.

Mdłości w ciąży - świeże powietrze

Gdy zaczynasz odczuwać mdłości, staraj się pooddychać świeżym powietrzem. Jeśli możesz,wyjdź na spacer, a gdy to niemożliwe – przynajmniej szeroko otwórz okno. Pamiętaj też o tym np. przy gotowaniu – świeże powietrze to niezawodny sposób na niepożądane zapachy. Przedsnem zawsze starannie wietrz sypialnię.

Mdłości w ciąży - akupresura

Według medycyny wschodniej nudnościom zapobiega stymulacja tzw. punktu neiguan znajdującego się ok. 2 cm poniżej wewnętrznej strony nadgarstka. Spróbuj więc kilka razy dziennie uciskać ten punkt kciukiem drugiej ręki – ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i może trwać maksymalnie dwie minuty. W aptekach można kupić specjalne opaski uciskowe na nadgarstki dla kobiet w ciąży. Skuteczność opasek Sea-Band (ok. 42 zł) została potwierdzona badaniami klinicznymi – warto je wypróbować na sobie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE