Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki tego, że będziesz mamą?

2021-08-06 12:58

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się ok. 10 dni po zapłodnieniu. Stajesz się wtedy nerwowa, ciągle zmęczona, masz tkliwe piersi i brakuje ci apetytu. Zaczynasz odczuwać mdłości. Jeśli występują u ciebie te objawy i spóźnia ci się miesiączka - możesz być w ciąży! Przeczytaj, jakie są inne objawy ciąży.

Wczesne objawy ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wczesne objawy ciąży mogą występować w różnym nasileniu.

Pytanie o pierwsze objawy ciąży jest jednym z najczęściej zadawanych przez młode kobiety. Trudno znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź, bo objawy, które mogą oznaczać początki ciąży, mogą też występować z innych powodów.

Za najbardziej typowe pierwsze objawy ciąży uznaje się: brak miesiączki, poranne mdłości i wymioty, tkliwość piersi, senność, podwyższoną temperaturę i zmienność nastroju.

Z naszego artykułu dowiesz się, jakie oznaki mogą świadczyć o zapłodnienie i które symptomy, uważane za pierwsze objawy ciąży, wcale na nią nie wskazują.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Spis treści

  1. Kiedy występują pierwsze objawy ciąży?
  2. Co powoduje pierwsze objawy ciąży?
  3. Poddenerwowanie i wahania nastrojów na początku ciąży
  4. Ciągłe zmęczenie na początku ciąży
  5. Brak apetytu na początku ciąży
  6. Tkliwość piersi
  7. Brak miesiączki w przewidzianym terminie
  8. Mdłości i nudności
  9. Krwawienie implantacyjne na początku ciąży
  10. Wyższa temperatura ciała we wczesnej ciąży
M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Kiedy występują pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze symptomy ciąży możesz zauważyć już około 10 dni po zapłodnieniu. Co ciekawe, oznaki te wcale nie są takie łatwe do zauważenia. Większość z nich pojawia się także przy przeziębieniu czy zatruciu pokarmowym. Dlatego kobiety początkowo raczej nie podejrzewają, że spodziewają się dziecka.

Z drugiej strony - wiele kobiet, które bardzo pragną zostać mamami, ma tendencję do interpretowania pewnych symptomów (np. grypy) jako objawów ciąży.

Co powoduje pierwsze objawy ciąży?

Na początku ciąży w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian – i to w błyskawicznym tempie! Odpowiedzialne za nie są hormony, zwłaszcza Beta hCG, czyli hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. Ale nie tylko on - w okresie ciąży wzrasta poziom hormonów, które były dotąd wydzielane, zaczyna się też produkcja nowych, typowych dla okresu ciąży.

Skutkiem ubocznym zmiany poziomów hormonów są pierwsze objawy ciąży, takie jak nudności, zgaga, zaparcia czy wahania nastrojów.

Poddenerwowanie i wahania nastrojów na początku ciąży

Huśtawki nastrojów to jeden z wczesnych objawów ciąży. Rozdrażnienie, napady płaczu i złości początkowo będą dla ciebie niezrozumiałe. Kiedy w twojej głowie jednak zakiełkuje myśl, że to nie muszą być objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego albo przemęczenia, zaczniesz zastanawiać się, czy to ciąża. Być może po uświadomieniu sobie, że możesz spodziewać się dziecka, samopoczucie psychiczne się poprawi.

Pierwsze objawy ciąży związane z wahaniami nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu. Choć jego rola jest bardzo ważna - umożliwia nie tylko zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy, ale również utrzymanie ciąży, skutkiem ubocznym jego działania jest zaburzanie równowagi emocjonalnej przyszłej mamy.

Zamiast walczyć z tymi zmiennymi nastrojami, postaraj się być dla siebie jak najlepsza: pozwól sobie na odreagowanie po pracy, ciesz się chwilami w gronie rodziny, zbytnio się nie przemęczaj.

Ciągłe zmęczenie na początku ciąży

Po zapłodnieniu organizm zaczyna przygotowywać się do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża. Uczucie zmęczenia, kolejny z objawów ciąży w pierwszych dniach, związane jest właśnie ze zmianami, które zachodzą w twoim organizmie.

Zmęczenie na początku ciąży łatwo odróżnić od tego codziennego - to związane z ciążą jest chroniczne, trwa znacznie dłużej. Przyczyną znów jest progesteron, który spowalnia trawienie, powoduje mdłości i obniża ciśnienie krwi.

Podobnie jak w przypadku zmiennych nastrojów, i ze zmęczeniem trudno walczyć, trzeba jednak spróbować zapewnić organizmowi to, co dobre. Najlepiej regeneruje się on poprzez sen, dlatego nie odmawiaj sobie drzemek, kiedy tylko poczujesz, że są ci one potrzebne. Już w drugim trymestrze ciąży powinnaś poczuć się znacznie lepiej, a nawet doświadczyć przypływu energii.

Brak apetytu na początku ciąży

W ciąży nie zawsze trzeba mieć wilczy apetyt. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być zwiększone łaknienie, ale wcale nie musi - równie dobrze możesz w ogóle nie czuć głodu. Kwestia apetytu to sprawa indywidualna, dlatego nie kieruj się myślą, że jeśli nie jesz za dwoje, nie jesteś w ciąży.

Często mówi się również, że do wczesnych objawów ciąży należą różnego rodzaju zachcianki pokarmowe. Ponoć ciężarne chętnie jadłyby ogórki kiszone na przemian z lodami i częściej mają ochotę sięgnąć po smaki, których przed ciążą wcale nie lubiły.

Nie do końca wiadomo, ile w tym prawdy - u każdej kobiety takie pierwsze objawy ciąży mogą występować w różnym nasileniu - a przyczyną może być zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego w okresie ciąży.

Pamiętaj jednak, że ciąża może objawiać się również większym apetytem. Organizm może zbierać siły do intensywnej pracy czekającej go przez 9 najbliższych miesięcy. Wzrost apetytu może wynikać ze złej diety, zaburzeń hormonalnych czy zbliżającej się miesiączki.

Ile kalorii więcej powinnaś jeść w ciąży? Dobowe zapotrzebowanie kaloryczne ciężarnej wynosi około 2200–2500 kcal na dobę. To oznacza, że w I trymestrze wcale nie potrzebujesz więcej kalorii, zaś w II i III zaledwie o 300 kcal dziennie więcej niż przed ciążą. Tyle dostarcza: kanapka z szynką i masłem; 150 g łososia; szklanka mleka z musli; 5 delicji; pół paczki słonych paluszków; 3 jabłka.

Czytaj również: Objawy i samopoczucie w 1 miesiącu ciąży

Objawy ciąży pozamacicznej

Jak potwierdzić ciążę? Kiedy lekarz może potwierdzić, że będziesz mamą?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Tkliwość piersi

W pierwszych dniach po zapłodnieniu piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe. Stają się również cięższe i większe - wszystko przez to, że powiększeniu ulegają również komórki gruczołowe, mające później produkować pokarm.

Wzrostowi ulega także objętość krwi i limfy, biust staje się więc lepiej ukrwiony, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i zaczynają prześwitywać przez cienką skórę. Widoczna na nich sieć żyłek to jeden z wczesnych objawów ciąży. Piersi są również tak tkliwe, że uczucie dyskomfortu doskwiera kobiecie niemal bez przerwy, a każdy dotyk powoduje ich ból.

Brak miesiączki w przewidzianym terminie

Kobiety, które mają nieregularne miesiączki, mogą nawet przez kilka miesięcy nie wiedzieć, że są w ciąży. Brak miesiączki to oczywiście jeden z głównych pierwszych objawów. Może być jednak mylący, ponieważ czasem w wyniku zagnieżdżania się zarodka w macicy pojawia się krwawienie implantacyjne.

Kobiety, które nie mają regularnych okresów, mogą je wziąć za oznakę miesiączki. Takie krwawienie charakteryzuje się tym, że jest krótsze niż zwykła menstruacja.

Mdłości i nudności

Mdłości i wymioty, które mogą ci towarzyszyć przez cały pierwszy trymestr, to jedne najbardziej rozpoznawalnych objawów ciąży. Ginekolodzy twierdzą, że odpowiada za nie hormon hCG, który produkuje zarodek. Przypadłość ta jest męcząca i znacznie obniża samopoczucie przyszłej mamy.

Dlatego warto stosować sprawdzone sposoby łagodzenia porannych (i nie tylko porannych) mdłości. Jednym z nich jest stosowanie imbiru - jego właściwości łagodzące nudności zostały udowodnione naukowo. Jest skutecznym środkiem usprawniającym trawienie, pomaga przy nudnościach, niestrawności, wzdęciach, kolce jelitowej i innych dolegliwościach trawiennych.

Imbir można stosować w postaci naturalnej - dodając świeży korzeń do potraw lub napojów, jednak należy uważać, gdyż ma działanie silnie rozgrzewające. Bezpiecznym rozwiązaniem są preparaty dla kobiet w ciąży, zawierające w swoim składzie odpowiednią dawkę imbiru.

Inną ciążową przypadłością jest częstsze oddawanie moczu, ale ten objaw pojawia się zwykle po 6 tygodniach od zapłodnienia, czyli w 8. tygodniu ciąży. Wszystko przez powiększającą się macicę, która zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz. Ten wczesny objaw ciąży znika w drugim trymestrze, by, ku utrapieniu przyszłych mam, powrócić w trzecim.

Krwawienie implantacyjne na początku ciąży

Inaczej ma się sprawa z krwawieniem implantacyjnym oraz spadkiem implantacyjnym. I jedno, i drugie ma się pojawiać około 10 dnia po zapłodnieniu. Krwawienie implantacyjne nierzadko jest mylone z miesiączką, tym bardziej, że występuje w tym samym czasie, w którym powinna pojawić się menstruacja. Ma być objawem zagnieżdżenia się zarodka w macicy i występuje w postaci delikatnego krwawienia, wręcz plamienia.

Spadek implantacyjny to natomiast jednodniowe obniżenie temperatury u kobiety, także pojawiające się w okolicy 10 dnia po zapłodnieniu i również mające świadczyć o implantacji. Te wczesne objawy ciąży występują jednak bardzo rzadko i specjaliści nie uważają, by były miarodajne.

Wyższa temperatura ciała we wczesnej ciąży

Może wynikać ze zwiększonej ilości progesteronu, którego zadaniem jest podtrzymanie ciąży, ale i zbliżającej się grypy czy przeziębienia… Dlatego uważnie obserwuj swój organizm, zwłaszcza że w okresie ciąży lepiej unikać infekcji i przyjmowania leków.

Czytaj: Imbir w ciąży. Właściwości imbiru i przepisy na potrawy z imbirem

Zobacz: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Pamiętaj!

Nie wszystkie kobiety mają te same objawy

Każdy z wczesnych objawów ciąży występuje u różnych kobiet w różnym nasileniu. Choć np. wymioty u jednych kobiet zdarzają się w pierwszym trymestrze codziennie, u innych nie muszą wystąpić w ogóle. Bez wątpienia jednak można je zaliczyć do objawów, które na ciążę mogą wskazywać.

Warto jednak dodać, że oprócz najbardziej popularnych wczesnych objawów ciąży u niektórych kobiet mogą się również pojawić te mniej typowe, np.: bóle głowy, chrapanie, ślinotok, zapchany nos, pajączki i ciemne plamki na skórze.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza