To ona została nową minister zdrowia. "Kobiety umierały, umierają i będą umierać"

2023-08-09 9:37

Adam Niedzielski stracił stanowisko ministra zdrowia. Zastąpiła go Katarzyna Sójka, 37-letnia lekarka, która zasłynęła kontrowersyjnymi wypowiedziami po śmierci 33-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu na skutek wstrząsu septycznego.

Katarzyna Sójka
Autor: Katarzyna Sójka/poseł na Sejm RP Facebook Katarzyna Sójka została nową minister zdrowia.

Katarzyna Sójka została nową minister zdrowia. Zastąpiła ona Adama Niedzielskiego, który piastował to stanowisko przez niemal 3 lata. "Postanowiłem też zaproponować tę funkcję poseł Katarzynie Sójce, lekarce, internistce, która ma swoich wielu pacjentów, która zna służbę zdrowia od podszewki i jest aktywnym członkiem komisji zdrowia" - uzasadnił swój wybór premier Mateusz Morawiecki.

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Kim jest Katarzyna Sójka?

Nowa minister zdrowia ma 37 lat, a z polityką związała się zaledwie kilka lat temu. Z wykształcenia jest lekarką i leśniczką — ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jest członkinią komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, polityki społecznej i rodziny oraz komisji zdrowia.

Po wyborach w 2019 roku, w czasie których uzyskała mandat posłanki na Sejm RP IX kadencji, stwierdziła, że postara się zmniejszyć kolejki do lekarzy i poprawić dostępność do lekarzy specjalistów. Priorytetem dla Katarzyny Sójki miało być rozszerzenie podstawowej opieki zdrowotnej. 

"Kobiety umierały i będą umierać"

Nowa minister zasłynęła w mediach kontrowersyjnymi wypowiedziami po śmierci 33-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu na skutek wstrząsu septycznego. "Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą, bo to się zdarza. Błędy lekarskie niestety były, są i będą, bo to też niestety się zdarza" - powiedziała wtedy.

Katarzyna Sójka mówi, że stoi na straży wartości prorodzinnych i jest zdecydowaną przeciwniczką aborcji, o czym wiele razy głośno wypowiadała się w mediach. Czy to pozwoli jej zdobyć przychylność wyborców i wyborczyń?

Czytaj: Kiedy 500 plus w sierpniu? Sprawdź, czy długi weekend wpłynie na terminy wypłat