To oni obserwują twoje dziecko na TikToku. Znany socjolog nie ma złudzeń: nawet 80 proc. kont

2023-11-13 16:48

Jakub Andrzejczak, twórca profilu "Rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym" od lat ostrzega dorosłych przez zagrożeniami z sieci, czyhającymi na najmłodszych użytkowników mediów społecznościowych. Obecnie wziął pod lupę TikToka. Jego wnioski powinny dać wiele do myślenia każdemu rodzicowi.

mężczyzna za laptopem w nocy
Autor: Getty images To oni obserwują twoje dziecko na TikToku. Znany socjolog nie ma złudzeń: nawet 80 proc. kont

Popularny w internecie socjolog Jakub Andrzejczak, od lat śledzi media społecznościowe i ostrzega rodziców przed zagrożeniami, jakie z nich płyną. Twórca profilu "Rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym" zna na wylot sposoby, jakimi niebezpieczni ludzi łapią w pułapkę kilku- lub kilkunastoletnie dzieci, aktywne na Facebooku oraz coraz popularniejszym TikToku. Wyniki jego ostatnich badań są przerażające.

Spis treści

  1. 81 proc. kont jest obserwowanych przez niewłaściwe osoby
  2. Najmłodsi korzystają z internetu
  3. Jakie zagrożenia czyhają na dziecko w sieci? 
  4. Jak ustrzec dziecko przez zagrożeniem?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

81 proc. kont jest obserwowanych przez niewłaściwe osoby

Jakub Andrzejczak nie raz wymieniał zagrożenia, jakie płyną ze zbyt wczesnej aktywności dzieci w internecie i braku kontroli rodzicielskiej nad poczynaniami najmłodszych. Ostatnie miesiące socjolog spędził na wybraniu 500 losowo wybranych profili dzieci i sprawdzaniu osób, które je obserwują. Pierwsze wyniki badań opublikował na swoim profilu: "81 proc. kont na TikToku należących do dziewcząt do 13. roku życia jest obserwowana przez co najmniej jednego dorosłego mężczyznę, niebędącego członkiem rodziny" - pisze socjolog i dodaje, że konta obserwowane są nie tylko przez 50-letnich "MisiaczkówKrzysiów", ale i przez kobiety. Co to za kobiety i dlaczego obserwują profile nastolatek - pyta retorycznie Andrzejczak i zapowiada, że cały raport zatytułowany "Cyfrowi podglądacze" ukaże się w marcu 2024.

Czytaj również: Patotreści – niebezpieczny trend w polskim internecie

Mózgi dzieci oglądających TV i grających na smartfonach rozwijają się wolniej

Najmłodsi korzystają z internetu

W obecnych czasach internet jest codziennością, nie tylko dorosłych, ale i dzieci. I choć specjaliści przestrzegają, że małe dzieci powinny jak najmniej korzystać z ekranów, to jednak ogromny procent kilkulatków ogląda bajki i filmy w telefonie lub gra w gry na komputerze. Starsze dzieci idą jeszcze dalej - niemal każdy uczeń ma dziś konto na facebooku czy TikToku. I chociaż teoretycznie nie może założyć konta osoba, która nie ukończyła 13 lat, to jednak część rodziców nie ma nic przeciwko temu, żeby ich dziecko zmieniło datę urodzenia w formularzu. Druga część dorosłych może by i zaprotestowała, ale z kolei nie ma świadomości, że maluch jest aktywny w mediach społecznościowych, ponieważ nie kontroluje tego, co robi dziecko w telefonie w wolnym czasie. 

Jakie zagrożenia czyhają na dziecko w sieci? 

Specjaliści wymieniają ich wiele jednym tchem, zaczynając choćby od najnowszego, które pojawiło się wraz z wybuchem wojny na Bliskim Wschodzie. W mediach społecznościowych łatwo można natrafić na nagrania z egzekucji czy obrazy ukazujące martwych żołnierzy i cywilów. To świeża wersja znanych już patostreamów, czyli relacji na żywo, które przedstawiają brutalne sceny, przestępstwa i inne patologiczne zachowania.

Ale głównym zagrożeniem w kontekście dzieci jest pedofilia. Tu niebezpieczeństwo jest dwojakie - kilkulatek nieświadomie może przekazać "znajomym" swoje zdjęcia, które trafią na strony dla dorosłych, lub - co gorsze - może dać się namówić na spotkanie z kolega z internetu - bo przecież żaden obserwujący dziecko mężczyzna nie przyzna się do swojego wieku - zazwyczaj przedstawia się jako rówieśnik dziecka, znajomy z podwórka itd.

Jak ustrzec dziecko przez zagrożeniem?

Od internetu nie da się uciec, trudno też w dzisiejszych czasach uniknąć kontaktu z mediami społecznościowymi. Ale można je ograniczać lub mądrze kontrolować i do tego zachęca Jakub Andrzejczak i inni spece od zagrożeń cyfrowych. Oto kilka wskazówek, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

  • Naucz swoje dziecko, że w internecie ludzie mogą tworzyć fałszywe profile i udawać kogoś, kim nie są, kłamać na temat swojego wieku i udawać, że lubią tę samą muzykę i gry, co dziecko.
  • Przypominaj, żeby dziecko uważało na to, co udostępnia w internecie - zdjęcia, swoje dane, informacje o rodzinie itd.
  • Rozmawiaj o zagrożeniach związanych z takimi sytuacjami i jak na nie reagować, np. co zrobić, gdy ktoś poprosi o jego zdjęcie czy o spotkanie. Poproś ich, aby natychmiast powiedzieli ci o tym.
  • Sprawdzaj, co dziecko robi w internecie: przejrzyj historię odwiedzanych stron, obserwuj dziecko w mediach społecznościowych. Zakładaj blokady i filtry.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza