Powstały nowe wytyczne ws. czasu ekranowego dla dzieci. Możliwe do spełnienia?

2023-11-08 12:13

Zgodnie z nowymi badaniami przeprowadzonymi przez szwedzkich naukowców, zmieniono zalecenia dotyczące maksymalnego czasu spędzanego przez małe dzieci przed ekranem. "Żyjemy w czasach telefonów i telewizji, ekrany są wszędzie, więc jak ich uniknąć?” - pytają rodzice.

dziewczynka na kanapie z tabletem w dłoniach
Autor: Getty images Powstały nowe wytyczne ws. czasu ekranowego dla dzieci. Możliwe do spełnienia?

Szwedzkie Towarzystwo Pediatryczne Barnläkarföreningen wydało raport oparty na niedawnych badaniach, w którym twierdzi, że dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny w ogóle mieć dostępu do ekranów telefonów, tabletów i telewizorów. Natomiast dzieci poniżej 5. roku życia powinny mieć do nich ograniczony dostęp, czyli spędzać przed nim nie więcej niż godzinę dziennie. 

Spis treści

  1. Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?
  2. Jak ekran wpływa na dziecko?
  3. Jak odciągnąć dziecko od ekranu?
O co chodzi z Pandora Gate? To największa afera w historii polskiego internetu

Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Stanowisko szwedzkich pediatrów jest jasne: zero ekranów dla dzieci poniżej 2. roku życia. Naukowcy opierają swoją decyzję na badaniach, które dowodzą, że wczesne korzystanie z ekranów cyfrowych może mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci. „Chociaż cyfrowe ekrany mogą prezentować przydatne informacje, zapewniać rozrywkę i stwarzać możliwości kontaktu z innymi ludźmi, mózgi małych dzieci nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby przyswoić płynące z nich korzyści” – napisali eksperci w raporcie.  

Dlatego też Szwedzkie Stowarzyszenie Pediatrów opracowało nowe wytyczne, które mają być dla rodziców wskazówką i zachętą do aktywniejszej kontroli tego, jak ich dzieci korzystają z mediów, ale i dla rządzących, od których zależy polityka zdrowotna. Pandemia zmieniła nasze zachowania i sprawiła, że zarówno dorośli, jak i dzieci zaczęli spędzać przed monitorami więcej czasu niż wcześniej, dlatego teraz, gdy zdalne nauczanie i praca stają się historią, warto opracować nowe zasady. 

Czytaj również: Tak postępują rodzice "dzieci sukcesu". Naucz malucha tych 3 rzeczy, zamiast liczyć mu czas przed ekranem

Oglądanie bajek wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości. Naukowcy pokazali niepokojące badania

Jak ekran wpływa na dziecko?

Badania szwedzkich naukowców pokazują, że oglądanie telewizji czy śledzenie Internetu w telefonie przez małe dzieci hamuje ich naturalny rozwój we wczesnych latach. Takie dzieci gorzej mówią lub później zaczyna się ich rozwój mowy, wolniej rozwijają się ich mózgi, przez co wolniej zdobywają umiejętności poznawcze.

Fatalny wpływ ekranów widać też w kontekście rozwoju fizycznego dzieci i ich wagi, a także krótkowzroczności. Uparcie twierdzą, że wychowanie dzieci w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów można porównać do nauczania dobrych nawyków żywieniowych lub bezpieczeństwa na drodze i dlatego, podobnie jak tamte - nie podlega dyskusji.

Jak odciągnąć dziecko od ekranu?

Naukowcy twierdzą, że odizolowanie dzieci od ekranów w niczym im nie szkodzi i niczego nie odbiera. Innego zdania są jednak rodzice. Większość z nich doskonale rozumie problem wynikających ze zbyt wczesnego i zbyt długiego kontaktu z mediami, ale podkreślają też, że w dzisiejszych czasach ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci przy telewizji czy komputerze jest bardzo trudne.

"Żyjemy w erze telefonów i telewizji, ekrany są wszędzie - mówią szwedzcy rodzice, których poproszono o komentarz do nowych wytycznych. - Więc jak ich uniknąć?”.

Zdaniem wielu z nich, uchronienie dwulatka przed nawet minimalnym kontaktem z ekranami jest po prostu niemożliwe, chyba że w domu po prostu nie ma telewizora, komputera ani telefonów. Ale ile jest teraz takich rodzin? Z kolei izolowanie dzieci starszych od bajek czy gier jest trudne ze względu na rówieśników.

"Moja córka miała w przedszkolu koleżankę, której rodzice nie pozwalali oglądać telewizji ani grać w gry. Ta dziewczynka nie wiedziała, o czym mówią inne dzieci, była odsuwana od zabaw, bo nie wiedziała, czym jest Psi Patrol!" - opowiada Małgorzata.   

Czytaj również: Często podnosisz głos na dziecko? To może być wina smartfona - pokazują nowe badania

źródła: nordictimes.com, earth.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza