To płynne złoto, nie tylko dla niemowląt. Może łagodzić wiele dolegliwości

2023-05-19 13:08

Karmiąc piersią, nie tylko zaspokajamy głód niemowlęcia i wzmacniamy z nim więź. Dodatkowo mleko matki ma niezwykłe działania, które pomagają łagodzić wiele dolegliwości. Warto wiedzieć, kiedy można z nich skorzystać.

Niemowlę karmione piersią
Autor: Getti Images Mleko matki to płynne złoto. Może łagodzić wiele dolegliwości

Karmienie piersią jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. To naturalna czynność, która niekiedy wiąże się z trudnymi początkami. Pokonując jednak kryzys laktacyjny, a także ból i urazy podczas karmienia, możemy wykorzystać ten naturalny pokarm na wiele sposobów.

Mleko matki ma działanie łagodzące przy wielu dolegliwościach. Warto o nich wiedzieć.

Zobacz także: Fakty i mity na temat karmienia piersią. Dowiedz się wszystkiego na temat laktacji

Spis treści

  1. Pomoc w leczeniu infekcji
  2. Drobne skaleczenia i zadrapania
  3. Naturalne nawilżenie
  4. Trądzik niemowlęcy
  5. Ból związany z ząbkowaniem
  6. Pomoc przy pieluszkowym zapaleniu skóry
  7. Pomoc przy zatkanym nosie
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Pomoc w leczeniu infekcji

Kobiece mleko było używane w wielu kulturach do zwalczania różnego rodzaju infekcji, które mogły wymagać stosowania antybiotyków. Naturalne mleko wspomagało leczenie infekcji ucha, a nawet oczu pomagając przy zapaleniu spojówek.

Warto tu podkreślić, że zmagając się z infekcją, zawsze należy zaczerpnąć opinii lekarza. Nie mniej mleko matki może być rozwiązaniem łagodzącym, nim dostaniemy się do specjalisty.

Drobne skaleczenia i zadrapania

Wszyscy wiedzą, że mleko matki zawiera przeciwciała, które wspomagają układ odpornościowy niemowląt. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dzięki temu możemy zapobiec infekcji i przyspieszyć gojenie drobnych skaleczeń i zadrapań.

Naturalne nawilżenie

Wiele osób jest przekonanych, że mleko matki ma również działanie nawilżające. Nie jest co prawda tak gęste jak kremy, ale może łagodzić suchość i swędzenie skóry. Niektórzy zwracają uwagę, że naturalny pokarm pomaga w egzemie i w walce z ciemieniuchą.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Według danych przypadłość ta pojawia się jednak dość często. Cierpi na nią nawet 20% noworodków i niemowlaków. Niekiedy czerwone krostki na twarzy dziecka mogą być mylone z potówkami.

Kobiety karmiące piersią mogą wykorzystać mleko do łagodzenia objawów trądziku niemowlęcego. Wystarczy nanieść pokarm na zmiany skórne dziecka i delikatnie je przemyć.

Ból związany z ząbkowaniem

Ząbkowanie to etap, przez który przechodzi każde dziecko. Może to być szczególnie trudny okres dla maluszka i jego najbliższych. Niemowlę jest marudny, płaczliwy a my szukamy sposobu, jak możemy złagodzić ten ból.

Mleko mamy może być dobrym rozwiązaniem, które zmniejszy dolegliwości związane z ząbkowaniem.

Pomoc przy pieluszkowym zapaleniu skóry

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry również mogą zdarzyć się każdemu maluchowi. Mleko mamy również w tym przypadku może okazać się bardzo pomocne.

Wcześniej należy dobrze osuszyć miejsce, w którym pojawiło się zapalenie skóry, a następnie nałożyć naturalne mleko i poczekać do całkowitego wchłonięcia. Dopiero po tym nakładamy nową pieluszkę.

Pomoc przy zatkanym nosie

Ciekawostką dla wielu rodziców może być jednak fakt, że mleko mamy może pomóc również przy zatkanym nosie malucha. Zamiast odrobiny soli fizjologicznej przed czyszczeniem, możemy wykorzystać niewielką ilość naturalnego mleka. Dzięki temu możemy udrożnić nos dziecka i pomóc mu swobodnie oddychać.

Czytaj także: 15 faktów o mleku kobiecym. Dowiedz się wszystkiego o najzdrowszym pokarmie dla niemowlaka

Mleko matki potrafi leczyć. Zobacz, jak wykorzystują je lekarze