Trudne zachowania dziecka z autyzmem. Specjalistka: to tak naprawdę wołanie o pomoc

2022-11-09 16:30

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, którego objawy mogą mieć różne nasilenie. Często odbieramy trudne zachowania dzieci z autyzmem, jako dziwne i niewłaściwe. Tymczasem konsultantka ds. autyzmu podkreśla, że tylko tak potrafią wołać o pomoc. Czasami wystarczy zrobić krok w tył, aby móc je zrozumieć.

Chłopiec bawi się na podłodze samochodem
Autor: GettyImages Często odbieramy trudne zachowania dzieci z autyzmem, jako dziwne i niewłaściw tymczasem jest wołanie o to pomoc.

Zachowanie dziecka z autyzmem może być dla nas niekiedy trudne. Czasami jest bardzo trudne i nie wiemy, jak sobie z tym poradzić.

Dlatego też warto zrozumieć, z jakimi problemami najczęściej zmagają się dzieci autystyczne. Dzięki temu możemy lepiej je zrozumieć, a to już duży krok do łatwiejszej komunikacji.

Konsultantka ds. autyzmu Molly prowadzi swój profil na Instagramie @theautismconsultant, gdzie pomaga rodzicom lepiej zrozumieć dzieci z autyzmem.

W jednym z ostatnich swoich filmów wyjaśniła, czy tak naprawdę są trudne zachowania dzieci z autyzmem i co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić.

Zobacz także: Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

Spis treści

  1. Autystyczne dziecko nie robi ci na złość
  2. Agresja i inne zachowania dzieci z autyzmem
  3. Dziecko autystyczne nie chce tobą manipulować
  4. Co możemy zrobić jako rodzice?
Żyję z: "W Polsce o autyzmie orzekają okuliści i ortopedzi"

Autystyczne dziecko nie robi ci na złość

Specjalistka podkreśla, że zachowanie dziecka z autyzmem to nie robienie komukolwiek na złość.

Warto zrozumieć, że dzieci autystyczne mają trudności z komunikacją, nie interesują się ludźmi i nie utrzymują kontaktu wzrokowego. Nie potrafią również odczytywać cudzych emocji, nie rozumieją uczuć i nie potrafią o nich rozmawiać. Nie wiedzą, czym jest sarkazm i ironia.

Co więcej, dziecko może mieć trudności ze zrozumieniem komunikacji niewerbalnej, gestów, które pokazujemy. Może być mu ciężko przekazać, czego akurat potrzebuje.

Trzeba zdawać sobie również sprawę, że u każdego dziecka autyzm może objawiać się trochę inaczej. Nie wszystkie objawy mogą występować. Różne może być także ich nasilenie.

Agresja i inne zachowania dzieci z autyzmem

Dzieci z autyzmem mogą być niezwykle aktywne. Czasami mogą godzinami chodzić wokół stołu, skakać, biegać i za nic w świecie nie chcą usiedzieć na miejscu.

Mogą również mieć trudności z koncentracją uwagi, nietypowo reagować emocjonalnie na konkretne wydarzenie, na przykład śmiać się, gdy powiesz coś smutnego.

Niekiedy dzieci autystyczne stają się agresywne, nie tylko wobec innych, ale również wobec samych siebie. Mogą być wrażliwe na dotyk, nie lubić niektórych tkanin i faktur, a także być nadwrażliwe na dźwięki.

Dziecko autystyczne nie chce tobą manipulować

Specjalistka podkreśla, że zachowanie dziecka z autyzmem to bynajmniej nie manipulacja, zaplanowane działanie, agresja i prowokowanie. Te wszystkie objawy, które dostrzegamy jako pierwsze to próba komunikacji, oznaka przytłoczenia na bodźce i sposób poradzenia sobie z nimi.

Krzyk, który słyszymy, zasłanianie uszu, które widzimy - to wołanie dziecka o pomoc. Nie potrafi inaczej nam tego okazać.

Co możemy zrobić jako rodzice?

Bycie rodzicem dziecka z autyzmem nie jest łatwe. Radzenie sobie z trudnym i często wyzywającym zachowaniem, bywa bardzo frustrujące.

Specjalistka zwraca uwagę, abyśmy zastanowili się, jak w takiej sytuacji czuje się dziecko. Radzi, aby w takich chwilach zrobić krok do tyłu, spojrzeć na całą sytuację z perspektywy dziecka i zastanowić się, co próbuje w danej chwili nam przekazać.

Być może rozwiązaniem jest zapewnienie wsparcia wizualnego? Na przykład poproszenie dziecka, aby korzystając z obrazków, powiedziało nam, o co mu chodzi.

Jeżeli jest zbyt głośno, warto się zastanowić, czy można zmienić otoczenie. Być może to, w którym teraz się znajdujemy jest przepełnione bodźcami i za głośne, a twoje dziecko źle się w nim czuje.

Jeżeli twój maluch nie lubi zmian, zacznij wprowadzać je stopniowo, a nie wszystkie na raz. Daj mu czas, aby mogło się powoli z nimi oswoić.

Czytaj także: Autyzm może być widoczny już u 2-miesięcznego niemowlaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

Posłuchaj PODCASTU!

Listen to "Fakty i mity na temat autyzmu. DROGOWSKAZY" on Spreaker.