Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

2022-10-24 10:57

Wyraźne objawy autyzmu można zaobserwować już u dzieci w wieku 2–3 lat. Przed ukończeniem 2. roku życia niektóre sygnały mogą być niezauważone lub tłumaczone jako norma dla danego wieku. Ta mama postanowiła podzielić się ze wszystkimi swoim doświadczeniem. Opisała, jakie były objawy autyzmu u jej córeczki, nim ta skończyła 2. latka.

Mała dziewczynka
Autor: Screen/Instagram @happyhandswith_hallie Ta mama zdradziła, jakie były objawy autyzmu u jej córki przed ukończeniem 2. roku życia

Typowe objawy autyzmu pojawiają się u dzieci najczęściej przed ukończeniem 3. roku życia. To rodzice jako pierwsi zauważają, że ich maluch nie zachowuje się, jak większość dzieci. Zdarza się, że rozpoznają pierwsze sygnały autyzmu już u 2-miesięcznego niemowlęcia.

Im wcześniej autyzm zostanie zdiagnozowany, tym szybciej będziemy wiedzieć, jak wspierać rozwój naszego dziecka.

Mama Hallie prowadzi na Instagramie profil @happyhandswith_hallie, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami i udziela wsparcia w zakresie zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

Na jednym ze swoich filmików postanowiła podzielić się tym, jakie objawy autyzmu zaobserwowała u swojej córeczki, zanim ta skończyła 2 latka.

Czytaj również: Autyzm może być widoczny już u 2-miesięcznego niemowlaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

Spis treści

  1. Uwaga skupiona na przedmiotach
  2. Patrzenie, jak wszystko się porusza
  3. Kopanie nóżkami i kołysanie
  4. Problemy z przyswajaniem stałego pokarmu
  5. Obsesyjne zachowania a diagnoza autyzmu
Żyję z: "W Polsce o autyzmie orzekają okuliści i ortopedzi"

Uwaga skupiona na przedmiotach

Jednym z objawów autyzmu jest poświęcenie większej uwagi przedmiotom, niż ludziom. Mama Hallie zauważyła, że dziewczynka bardzo dużo czasu poświęca na zabawę skarpetkami lub szczotką do włosów.

Z początku kobiecie wydawało się to po prostu urocze, ale z czasem wzbudziło jej podejrzenia. Hallie bardzo często wybierała szczotkę do włosów lub skarpetki zamiast zabawek typowych dla dzieci w jej wieku.

Bawiąc się tymi przedmiotami, obracała je w rączkach, wydając przy tym różne dźwięki. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie intensywność tego procesu.

Patrzenie, jak wszystko się porusza

Wprowadzanie przedmiotów w ruch obrotowy to również jeden z objawów autyzmu, którego możemy nie rozpoznać na pierwszy rzut oka u tak małych dzieci. Warto jednak zwrócić większą uwagę i dostrzec, czy niemowlę wciąż obraca przedmioty, które trzyma w rączce.

Przyglądając się udostępnionemu filmikowi możemy zauważyć, że niemal w każdym momencie Hallie porusza rączkami. Rusza na boki pilotem, szczotką, króliczkiem, a nawet wspomnianymi skarpetkami. Za każdym razem uważnie obserwuje ten ruch.

Dodatkowo interesują ją przedmioty, które się kręcą, takie jak wiatrak lub koło.

Kopanie nóżkami i kołysanie

Kolejnym objawem autyzmu jest nadpobudliwość. Mama Hallie zwraca uwagę, że dziewczynka wciąż poruszała nóżkami. Kopała w kółko i nie umiała siedzieć spokojnie. Bawiąc się, siedząc na podłodze lub w krzesełku do karmienia, jej nóżki bez przerwy się poruszały.

Zauważyła także, że Hallie zdarzało się kołysać do przodu i do tyłu, a także przemieszczać w pozycji leżącej wyginając plecy w łuk.

Problemy z przyswajaniem stałego pokarmu

Mama Hallie podzieliła się także, że jej córka miała bardzo duży problem z odstawieniem od piersi. Przestawienie się na pokarmy stałe okazało się dużym wyzwaniem.

Z początku dziewczynka preferowała tylko zblendowany pokarm o jednolitym kolorze. Takie upodobania także powinny zwrócić naszą uwagę.

Obsesyjne zachowania a diagnoza autyzmu

Mama Hallie wskazuje tylko na niektóre obsesyjne zachowania swojej córeczki, które w ich przypadku nie od razu zostały wyłapane. Z biegiem czasu zauważyła jednak, że Hallie wciąż powtarza te same czynności.

Autorka sama przyznaje, że objawy te są jednymi z nielicznych, w których Hallie wykazywała cechy autystyczne. Do postawienia pełnej diagnozy potrzebne są również inne czynniki, takie jak wycofanie społeczne, czy komunikacyjne.

Podkreśla również, że ważne jest, aby w razie jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości domagać się pełnej diagnozy przez specjalistów. Sama często słyszała od lekarzy, że zachowania jej córki są typowe dla tego wieku.  Jednak mama dziewczynki podkreśliła, że ci sami specjaliście nie wiedzą, ile czasu dziecko wykonuje tego typu czynności w ciągu całego dnia.

Zobacz także: Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne i bije ciebie lub inne dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza