Tu rodzice będą mogli spędzić ostatnie chwile ze swoim dzieckiem. W szpitalu Matki Polki powstał pokój pożegnań

2022-04-29 12:16

Takiego miejsca brakowało Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie trafia wiele mam z trudnymi ciążami. Pokój pożegnań dla rodziców dzieci z wadami letalnymi to miejsce, które ma zapenić ciszę, spokój i intymne warunki do pożegnania się maleństwem po porodzie. Medycy już nie będą musieli izolować mam w osobnych salach i zamykać drzwi.

W szpitalu Matki Polki w Łozi powstał pokój pożegnań
Autor: Facebook/Fundacja ICZMP W szpitalu Matki Polki w Łozi powstał pokój pożegnań

Pokój pożegnań nie przypomina zwykłej sali poporodowej. Urządzony jest w przytulny sposób, tak by zapewnić domową, kameralną i bardzo intymną atmosferę. Od bloku porodowego oddzielają go podwójne drzwi. Dla maleństwa czeka łóżeczko, a dla rodziców wygodna kanapa. Rodzice mogą zostać w nim z dzieckiem tak długo, jak tylko będą tego potrzebować. Pokój ma służyć temu, żeby pomóc rodzinie zbudować wspomnienia z tego dnia.

- To skrajnie trudne sytuacje, ale ten moment przywitania, przytulenia dziecka, a potem pożegnania się, bardzo ułatwia żałobę – tłumaczy Aleksandra Marciniak, rzeczniczka prowadzącej hospicjum perinatalne Fundacji Gajusz z Łodzi w Dzienniku Łódzkim.

Przeczytaj także: WHO: odnotowano już 169 zachorowań na tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci w 12 krajach. Jedno dziecko zmarło

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Tu nie słychać bicia serca innych dzieci

“Bardzo ważne jest to, że ten pokój i sale są oddalone od głównych sal porodowych. Nie słychać tu czynności serca płodu z KTG, płaczu nowo narodzonych dzieci, bo od reszty bloku dzielą nas dwie pary drzwi. Ojciec może być obecny w czasie porodu, może też czekać w pokoju pożegnań, gdzie dołączy do niego żona na łóżku porodowym” - podkreśliła położna oddziałowa na Bloku Porodowym ICZMP, Jolanta Parafiniuk w rozmowie z TVP3.

Bezlitosne statystyki w ICZMP

Jak czytamy na stronie szpitala, w tej placówce była wyjątkowo duża potrzeba, aby stworzyć tego typu przestrzeń dla rodziców w żałobie.

“Demografowie od jakiegoś czasu zwracają uwagę na niepokojące - ich zdaniem - zjawisko: w Łodzi jest wyjątkowo wysoka umieralność noworodków. To wina Matki Polki. Bo trafiają do nas najbardziej skomplikowane ciąże z całej Polski. Niestety, nie wszystkie kończą się happy endem…”

Ze statystyk GUS wynika, że w województwie łódzkim rocznie jest około 80-100 porodów martwych, oraz 2,5 tys. poronień. Do tego dochodzą zgony dzieci tuż po porodzie.

Przeczytaj: Poronienie - przyczyny i objawy poronienia samoistnego

Pokój powstał na prośbę organizacji pozarządowych, pacjentów oraz samego personelu ICZMP. Na facebookowym profilu instytutu czytamy:

“Szanowni Państwo biorąc pod uwagę zdanie pacjentów, organizacji pozarządowych jak i samego personelu ICZMP w szpitalu dzięki Fundacji ICZMP powstało miejsce gdzie rodzice mogą pożegnać nieuleczalnie chore dzieci. Dzieci ,którym mimo rozwoju medycyny nie jesteśmy wstanie pomóc i te, które odeszły przedwcześnie. Temat śmierci w momencie kiedy to życie tak naprawdę na dobre się nie rozpoczęło jest najtrudniejszym w naszej codziennej pracy. Miejsce to dedykowane jest rodzicom , którzy poprzez chociaż krótkie przebywanie ze swoim dzieckiem będą w ten sposób budować wspomnienia o nim.”

Szpital szacuje, że pokój będzie wykorzystywany kilka razy w miesiącu. Porodów dzieci martwych lub śmiertelnie chorych jest w tej placówce kilkadziesiąt rocznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza