Twoje dziecko ciągle skacze, wierci się i nie może usiedzieć w miejscu? Ta mama ma wyjaśnienie

2022-12-02 11:03

Dzieci skaczą, wspinają się na meble, obracają i kołyszą na krzesłach. Najczęściej zwracamy im uwagę, aby po prostu przestały. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego to robią? Ta mama wyjaśnia powód, dla którego dzieci skaczą i radzi, co możemy wtedy dla nich zrobić.

Dwoje małych dzieci skaczących po łóżku
Autor: Getty Images Twoje dziecko ciągle skacze, wierci się i nie może usiedzieć na miejscu? Ta mama podpowiada, dlaczego tak robi

Dzieci nadpobudliwe, bo często tak właśnie nazywamy te, które cały czas się ruszają, skaczą po łóżku, wspinają się na meblach i po prostu nie mogą usiedzieć na miejscu.

Julia, mama trójki dzieci i terapeutka na swoim profilu na Instagramie @ot_mama_of_twins dzieli się swoją wiedzą i podpowiada, co może zrobić, gdy nasze dziecko jest zbyt ruchliwe.

Zobacz także: Twoje dziecko nie potrafi się skupić nawet na sekundę? Dzięki tym wskazówkom przyciągniesz jego uwagę

Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

Każde zachowanie ma swoją przyczynę

Julia zwraca uwagę, że dzieci robią rzeczy z jakiegoś konkretnego powodu. Niekiedy jednak nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka.

Jako przykład podaje bicie dla rozładowania napięcia i wściekłości, która w nich drzemią. Wieszanie się na rodzicach, aby przykuć ich uwagę i tym samym przekazać im że właśnie tego teraz potrzebują.

Innym razem dzieci poszukują zmysłów i doświadczeń sensorycznych, ale większość sygnałów, które przekazują nam najmłodsi, dostrzeże tylko specjalista.

Przykładowo, jeżeli dziecko skacze szuka informacji proprioceptywnych.

Czym jest układ proprioceptywny?

Układ proprioceptywny to czucie głębokie, które odpowiada za odczuwanie własnego ciała. Jego receptory znajdują się w ścięgnach, mięśniach, tkankach, uchu wewnętrznym i móżdżku.

Dzięki informacji proprioceptywnej jesteśmy świadomi naszego ciała, ciężaru, pozycji, którą przyjmujemy i siły, z jaką wykonujemy daną czynność. System ten odpowiada również za kontrolowanie naszych ruchów i płynność ciała. Jeżeli dobrze je czujemy, to mamy większe poczucie bezpieczeństwa i jesteśmy pewniejsi siebie.

„Mówi mi, czego potrzebuje jego ciało”

Specjalistka wyjaśnia, że kiedy widzi swojego syna skaczącego i wspinającego się na meble, to jest to jego nieświadomy sygnał, że jego ciało czegoś potrzebuje. Jako mama może wtedy pomóc swojemu dziecku znaleźć na to sposób.

Julia zaznacza, że najgorsze, co możemy zrobić, gdy dziecko skacze po łóżku, to kazać mu usiąść w miejscu i ochłonąć. Takie zachowanie sprawia, że dziecko zamyka się i nie otrzymuje odpowiedzi na sygnały wysyłane przez jego ciało.

Zamiast więc karać go za to, że w danej chwili potrzebuje większej dawki ruchu, dajmy mu ją w bezpiecznym miejscu.

Co zamiast skakania na kanapie i łóżku?

Julia wychodzi naprzeciw wszystkim rodzicom, których dzieci bez przerwy skaczą po kanapie lub łóżku i podpowiada, czym mogą takie zachowanie zastąpić.

Dzieci szukające informacji proprioceptywnych powinny mieć zorganizowane ćwiczenia. Należy ustalić liczbę powtórzeń, kiedy kończy się jedno ćwiczenie i zaczyna następne.

Jako przykład takich ćwiczeń podaje:

  • skakanie na niskiej trampolinie z uchwytem na ręce,
  • skakanie jak żabka,
  • gra w klasy,
  • wykorzystanie zabawek, na których można skakać.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza