UNICEF alarmuje: co dziesiąte dziecko w Polsce jest narażone na kontakt z tymi groźnymi substancjami

2022-10-05 15:55

Polska w tegorocznym raporcie UNICEF-u wypada fatalnie. Na liście 43 krajów europejskich znaleźliśmy się na przedostatnim miejscu pod względem bezpieczeństwa w tej dziedzinie. Chodzi o zagrożenie dzieci kontaktem z niebezpiecznymi dla zdrowia pestycydami.

Dziewczynka jadąca na rowerze w maseczce na twarzy
Autor: Getty images UNICEF alarmuje: co dziesiąte dziecko w Polsce jest narażone na kontakt z tymi groźnymi substancjami

Pestycydy są niezbędne w rolnictwie, jednak mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi, jeśli nie są prawidłowo stosowane. Na takie ryzyko narażone jest co 10. dziecko żyjące w Polsce – alarmuje UNICEF, który w swoim raporcie przedstawił badania dotyczące jakości życia dzieci w Europie.

Spis treści

  1. Gorzej jest tylko w jednym kraju
  2. Dlaczego pestycydy są tak niebezpieczne dla dzieci?
  3. Jak pestycydy docierają do organizmu dziecka?
Żyję z: "W Polsce o autyzmie orzekają okuliści i ortopedzi"

Gorzej jest tylko w jednym kraju

Polska w raporcie UNICEF-u znalazła się na przedostatnim miejscu na liście 43 krajów Europejskich, co oznacza, że bardzo słabo damy o zdrowie naszych dzieci. Co 10. mały Polak żyje na obszarach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami. Gorzej jest tylko w Czechach.

W krajach bogatych odsetek ten jest mniejszy - tam stały kontakt z pestycydami ma co dwudzieste dziecko. Najlepsza sytuacja jest w Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwie, Malcie, Słowacji, Słowenii i Szwecji, gdzie odsetek dzieci narażonych na działanie pestycydów wynosi zero - czytamy w raporcie.

Obszary rolnicze to najbardziej zagrożone pestycydami tereny. Stosowane przez rolników substancje przedostają się do gleby, a stamtąd do wód gruntowych i upraw. Mimo wielu obostrzeń nakładanych przez organizacje zdrowia, pestycydy nadal znajdują się w żywności, środkach odstraszających owady i gryzoni​e, w preparatach do pielęgnacji roślin i ogrodów oraz w produktach dla zwierząt.

Czytaj również: 17 wyjątkowo trujących i groźnych produktów, które masz w domu. Trzymaj je z dala od malucha

Co obniża męską płodność?

Dlaczego pestycydy są tak niebezpieczne dla dzieci?

Na kontakt z pestycydami najbardziej narażone są dzieci, których narządy wewnętrzne dopiero się rozwijają i dojrzewają. Badania pokazują, że substancje te mogą powodować opóźnienie rozwoju i uszkodzić niemal wszystkie układy w organizmie dziecka: m.in. układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, rozrodczy, hormonalny i układ odpornościowy dzieci. Obecność tych toksyn w żywności i wodzie zwiększa również ryzyko nowotworów, w tym białaczki.

Eksperci UNICEF podkreślają, że częste w dzisiejszych czasach zaburzenia np. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) czy spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) również mogą być wywołane kontaktem z pestycydami.

Takie wnioski wymagają jeszcze potwierdzenia, ale problemem jest to, że większość z ponad 140 000 chemikaliów stosowanych na co dzień w rolnictwie nigdy nie została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dzieci ani toksycznego wpływu na rozwijający się mózg - wyjaśniają autorzy raportu.

Jak pestycydy docierają do organizmu dziecka?

Pestycydy powodują zanieczyszczenie gleby, powietrza i wody, trafiają do organizmów dzieci z żywnością, są wchłaniane przez skórę, usta w czasie oddychania. Są nimi zagrożone także płody i niemowlęta - toksyny przechodzą przez łożysko, znajdują się też w mleku kobiecym.

UNICEF podkreśla, że zanieczyszczenie różnymi substancjami chemicznymi w tym także pestycydami jest stale rosnącym problemem i jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i rozwoju dzieci na całym świecie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza