Unikasz zalewania twarzy niemowlęcia podczas kąpieli? To duży błąd

2023-07-13 15:19

Kąpiel niemowlęcia niekiedy przypomina zadanie specjalne. Przygotowujemy niezbędne akcesoria i dbamy o odpowiednią temperaturę wody. Co więcej, bardzo często chronimy twarz maluszka przed zamoczeniem. Jak się okazuje, niepotrzebnie.

Niemowlę w wanience
Autor: Getti Images Unikasz zalewania twarzy niemowlęcia podczas kąpieli? To duży błąd

Kąpiąc niemowlę, powinniśmy zawsze pamiętać o najważniejszych zasadach. Temperatura wody nie może być za zimna, ani za gorąca, warto ustawić wanienkę niedaleko przewijaka, a do mycia używać preparatów przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia.

Rzadko jednak wspomina się o stopniowym oswajaniu dziecka z wodą. Mowa tutaj nie tylko o powolnym wkładaniu go do wanienki z wodą, ale także o moczeniu twarzy dziecka.

Na profilu na Instagramie @moms_gadgets czytamy, dlaczego zalewanie twarzy niemowlęca podczas kąpieli jest takie ważne.

Zobacz także: Kąpiel noworodka - 7 rad jak bezstresowo kąpać dziecko

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Wskazówki podczas kąpieli niemowlęcia

Specjaliści zwracają uwagę na kilka ważnych wskazówek, którymi warto się kierować podczas kąpania niemowlęcia. Przede wszystkim temperatura wody powinna być odpowiednia i wynosić około 37 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że optymalna temperatura pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko, to 25 stopni.

Warto także ustawić obok wanienki przewijak. W ten sposób będziemy mogły łatwo przenieść maluszka po kąpieli.

Kosmetyki do mycia powinny być przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, a dno wanienki należy wyłożyć pieluszką lub specjalną antypoślizgową matą.

Nie zaleca się już stosowania do mycia gąbki. Po kąpieli należy wytrzeć uszy maluszka gazikiem lub pieluszką tetrową.

Oswajanie niemowlaka z wodą

Nie każde dziecko czuje się jak ryba w wodzie. Niektóre mogą płakać, a nawet krzyczeć przy pierwszym kontakcie z mokrą cieczą. Warto wówczas zanurzać niemowlaka powoli, najlepiej zaczynając od stóp. Jeżeli to nie pomaga, możemy wypróbować patent z pieluchą tetrową. Wystarczy owinąć nią dziecko i razem z nią je zamoczyć. Dzięki temu dziecko może poczuć się pewniej, bezpieczniej i co najważniejsze, będzie spokojniejsze.

Wielu rodziców może mieć obawy przed moczeniem dziecku uszu. Specjaliści podkreślają jednak, że jeżeli nawet woda dostanie się do ucha malucha, to wystarczy przekręcić go na bok, aby samoistnie wypłynęła. Warto podkreślić, że dziecko przez 9 miesięcy żyło w środowisku wodnym w brzuchu swojej mamy.

Moczenie twarzy dziecka

Dylematy mogą również dotyczyć moczenia twarzy. Prawdą jest, że niektóre dzieci tego po prostu nie lubią. Wynikać to może jednak z faktu, że nie przyzwyczaiły się do tego w pierwszych miesiącach swojego życia.

Twórcy profilu na Instagramie podkreślają, że wcale nie należy chronić twarzy, głowy i uszu niemowlęcia przed kontaktem z wodą. Wręcz przeciwnie. Zanurzając twarz niemowlęcia, budujemy jego pewność siebie i wspomagamy późniejszą naukę pływania.

Nauka wstrzymywania oddechu

Chcąc zalać twarz niemowlęcia wodą, należy użyć kubka. Następnie niewielkim, delikatnym strumieniem polać jego główkę. Uruchamia to naturalny instynkt wstrzymywania oddechu po zanurzeniu. Odruch ten zanika około 6-12 miesiąca życia.

Mocząc główkę dziecka od pierwszych miesięcy życia, możemy nauczyć niemowlę świadomego wdechu, wstrzymywania oddechu i bezpiecznego wydechu. Warto jednak podkreślić, że należy to robić bardzo ostrożnie i powoli. Strumień powinien być naprawdę niewielki. Czynność wykonujemy także, gdy dziecko jest spokojne i kąpiel sprawia mu przyjemność.

Dzięki moczeniu głowy niemowlęcia zapobiegamy pojawieniu się lęku przed wodą i zanurzeniem w przyszłości.

Czytaj także: Jak często kąpać niemowlę? Może wydać ci się to dziwne...

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Poznaj babciny sposób na odparzenia u niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza