W Katowicach powstaje pierwszy oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej

2021-04-08 15:30 Aneta Żuchowska
dziewczynka, lekarz
Autor: Getty images W Polsce jest bardzo mało specjalistów, którzy zajmują się problemami ginekologicznymi dziewczynek

Śląski Uniwersytet Medyczny jeszcze w tym roku zamierza otworzyć pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Powstanie on w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach. To specjalistyczne miejsce, którego brakowało w naszym kraju.

Jedyne takie miejsce w Polsce

Utworzenie oddziału ginekologii dziecięcej i dziewczęcej jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w tym zakresie oraz fakt, że ginekolodzy dla dorosłych, nie zawsze wiedzą, jak pomóc dzieciom. W wielu przypadkach rodzice dzieci z problemami ginekologicznymi są odsyłani od specjalisty do specjalisty, a sama diagnostyka przedłuża się nawet do 2-3 lat. Teraz będą mogli uzyskać kompleksową pomoc w tym jednym miejscu.

Pomoc dla dziewczynek z całego kraju

Na oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Katowicach będą mogły być kierowane dzieci i dziewczęta z całej Polski. Jak podkreśla prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz inicjatorka powstania nowego oddziału, wsparcia medycznego potrzebują przede wszystkim młode dziewczęta, które zmagają się z:

  • z pierwotnym brakiem miesiączki,
  • zaburzeniami miesiączkowania z powodu złego odżywiania,
  • wrodzonymi wadami narządów płciowych,
  • stanami zapalnymi narządów rodnych czy
  • zmianami nowotworowymi.

Tu w nowopowstającym oddziale mogą liczyć na szybką diagnostykę i leczenie (zarówno farmakologiczne jak i chirurgiczne).

Polecamy: Pierwsza wizyta z córką u ginekologa – co warto wiedzieć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE