W Katowicach powstaje pierwszy oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej

2021-04-08 15:30

Śląski Uniwersytet Medyczny jeszcze w tym roku zamierza otworzyć pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Powstanie on w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach. To specjalistyczne miejsce, którego brakowało w naszym kraju.

dziewczynka, lekarz
Autor: Getty images W Polsce jest bardzo mało specjalistów, którzy zajmują się problemami ginekologicznymi dziewczynek

Jedyne takie miejsce w Polsce

Utworzenie oddziału ginekologii dziecięcej i dziewczęcej jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w tym zakresie oraz fakt, że ginekolodzy dla dorosłych, nie zawsze wiedzą, jak pomóc dzieciom. W wielu przypadkach rodzice dzieci z problemami ginekologicznymi są odsyłani od specjalisty do specjalisty, a sama diagnostyka przedłuża się nawet do 2-3 lat. Teraz będą mogli uzyskać kompleksową pomoc w tym jednym miejscu.

Pomoc dla dziewczynek z całego kraju

Na oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Katowicach będą mogły być kierowane dzieci i dziewczęta z całej Polski. Jak podkreśla prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz inicjatorka powstania nowego oddziału, wsparcia medycznego potrzebują przede wszystkim młode dziewczęta, które zmagają się z:

  • z pierwotnym brakiem miesiączki,
  • zaburzeniami miesiączkowania z powodu złego odżywiania,
  • wrodzonymi wadami narządów płciowych,
  • stanami zapalnymi narządów rodnych czy
  • zmianami nowotworowymi.

Tu w nowopowstającym oddziale mogą liczyć na szybką diagnostykę i leczenie (zarówno farmakologiczne jak i chirurgiczne).

Polecamy: Pierwsza wizyta z córką u ginekologa – co warto wiedzieć?