Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn

2019-05-15 8:35
Pierwsza miesiączka: porady dla dziewczyn
Autor: photos.com

Pierwsza miesiączka budzi u dorastających dziewcząt wiele emocji. Z jednej strony boją się tej chwili, a jednocześnie nie mogą się jej doczekać. To na rodzicach powinna spoczywać odpowiedzialność związana z przygotowaniem córki do tej chwili, ale niestety nie zawsze tak jest. Co powinna wiedzieć dziewczynka, zanim pojawi się jej pierwsza miesiączka?

Spis treści:

  1. Czym jest cykl miesiączkowy?
  2. Jaka jest rola miesiączki?
  3. Jakie środki higieniczne stosować podczas menstruacji?
  4. Jak dbać o higienę osobistą w trakcie miesiączki?
  5. Czy można uprawiać sport w trakcie miesiączki?

Czym jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy to dni liczone od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego wystąpienie następnej miesiączki. Pamiętaj, pierwszy dzień miesiączki to początek cyklu! Najczęściej cykl trwa 28–32 dni, ale niektóre kobiety mają cykle 21-, a inne 35-dniowe. Zwykle po pierwszym krwawieniu następne długo nie pojawia się lub występuje w różnych odstępach czasu. Na ogół dopiero po 1–2 latach miesiączka reguluje się i pojawia każdego miesiąca. Krwawienie trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie możesz źle się czuć, mieć bóle w dole brzucha. Zaczynając od pierwszej miesiączki, systematycznie prowadź kalendarzyk – co miesiąc zaznaczaj w nim dni menstruacji. Przyda ci się podczas wizyty u ginekologa – będziesz wtedy musiała podać daty pierwszej i ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.

Sprawdź: Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz cykl miesiączkowy i termin menstruacji

Jaka jest rola miesiączki?

Stałaś się już dojrzałą kobietą. Co to znaczy? Od tego momentu możesz zostać matką. Myśl o macierzyństwie to dla ciebie teraz czysta teoria, bo naprawdę jesteś jeszcze dzieckiem, ale organizm już przygotowuje się do tego, co będzie w dorosłym życiu.

Czytaj: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i dziewczynek

Dobrze wiedzieć

Nie przyspieszysz, nie opóźnisz
Dziewczęta najczęściej dostają pierwszą miesiączkę między 11. a 16. rokiem życia (średnio, gdy mają ok. 12 lat). Ale nie ma na to żadnej reguły, bo organizm sam decyduje zarówno o pierwszej, jak i o wszystkich kolejnych menstruacjach. Nie możesz nic zrobić, żeby pierwszy okres przyśpieszyć ani opóźnić.
Mówi się o predyspozycjach genetycznych. Znaczy to tyle, że jeśli mama dostała miesiączkę wcześnie, pewnie ty też będziesz ją wtedy miała. Jednak trudno przewidzieć, kiedy ją naprawdę dostaniesz.

Każda kobieta posiada 2 jajniki, w których znajdują się tysiące małych jajeczek. Gdy organizm dojrzeje, co miesiąc jeden z jajników uwalnia jedno jajeczko. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu i nazywane jest owulacją lub jajeczkowaniem. Jajeczko podróżuje przez jajowód do macicy. Jeśli na swej drodze spotka plemniki i dojdzie do zapłodnienia, w macicy rozwija się dziecko, a kobieta na czas ciąży przestaje miesiączkować. Jeżeli nie zostanie zapłodnione, organizm pozbywa się go z krwią, śluzem i złuszczoną błoną śluzową macicy. Proces ten nazywany jest miesiączką, menstruacją lub okresem. Menstruacje będą nieodłączną częścią twojego życia aż do menopauzy, kiedy przestaniesz miesiączkować (ok. 50. roku życia), więc musisz je polubić.

Jakie środki higieniczne stosować podczas menstruacji?

  1. Podpaski -  jest to najpopularniejszy środek higieniczny. Niewątpliwie podpaski są wygodne w użyciu i w aplikacji oraz bezpieczne. Jednak nie sprawdzają się przy uprawianiu sportu. Podczas intensywnego ruchu mogą się łatwo przesunąć, a ich wykorzystanie jest wręcz niemożliwe podczas pływania. Wybierając podpaski na dzień możesz zastosować te o niewielkich rozmiarach i mniejszej chłonności, natomiast na noc podpaski nocne, które są znacznie dłuższe i zdecydowanie bardziej chłonne.
  2. Tampony - jeśli zdecydujesz się na używanie tamponów zapewne będziesz miała problem z ich pierwszą aplikacją. Jednak jak już nauczysz się z nich korzystać nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu. Prawidłowo użyty tampon jest wręcz niewyczuwalny. Przed pierwszą aplikacją dokładnie przeczytaj dołączoną do opakowania instrukcję obsługi. Tampony są idealnym rozwiązaniem dla dziewcząt, które uprawiają sport. Tampony nie naruszają błony dziewiczej.
  3. Kubeczek menstruacyjny - to alternatywa do tamponów i podpasek. Kubeczek menstruacyjny jest to silikonowy pojemnik, w którym zbiera się krew menstruacyjna. Kubeczek początkowo jest trudny w aplikacji. Ze stosowaniem kubeczka menstruacyjnego warto się wstrzymać przynajmniej kilka miesięcy od pierwszej miesiączki, aby oswoić się najpierw z samym faktem menstruacji, a dopiero później eksperymentować ze środkami higienicznymi.

Jak dbać o higienę osobistą w trakcie miesiączki?

Higiena osobista w trakcie miesiączki jest niezwykle ważna. Szczególnie jeśli zdecydowałaś się stosować podpaski, które po pewnym czasie od założenia wydobywają nieprzyjemny zapach. Należy je zmieniać minimum co 3-4 godziny. Jeśli masz możliwość to przy każdej zmianie podpaski powinnaś przemyć okolice intymne zarówno dla zachowania odpowiedniej higieny jak też dla własnego komfortu.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o edukacji seksualnej? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

Czy można uprawiać sport w trakcie miesiączki?

Miesiączka jest zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie musisz być pod szczególną ochroną. „Jestem niedysponowana” – to ulubiona wymówka dziewcząt na lekcjach WF-u. Zwolnienie jest uzasadnione jedynie w przypadku bardzo bolesnych lub obfitych miesiączek, ale decyduje o tym lekarz. Dziewczyny, które ćwiczą, rzadziej skarżą się na bóle miesiączkowe. Aktywność fizyczna poprawia krążenie oraz zapobiega bolesnym skurczom brzucha. Lekarze nie zalecają tylko kąpieli w basenie ani morzu. Tampon nie zabezpiecza przed wypływem krwi do wody. Ponadto nią nasiąka, a to może być źródłem zakażeń. Kąpiele dopuszcza się pod koniec okresu. Jeżeli masz obfite miesiączki, unikaj opalania, bo słońce osłabia i zwiększa krwawienie, a to może prowadzić do omdlenia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza