W kilka miesięcy choroba zabrała im matkę i ojca. Starsza siostra podjęła trudną decyzję

2023-08-29 14:47

23-letnia kobieta podjęła bardzo trudną decyzję po tym, jak oboje jej rodziców umarło. W kilka miesięcy razem z siostrą straciły mamę i tatę, którzy odeszli z powodu udaru mózgu i raka mózgu.

Dwie siostry
Autor: Getty Images W kilka miesięcy straciły rodziców, a starsza siostra musiała podjąć trudną decyzję.

Ezri Hart to 23-latka, która w ciągu kilku miesięcy straciła oboje rodziców. Jej mama w grudniu 2022 roku dostała udaru, po którym odmówiła przyjmowania leków na obniżenie ciśnienia krwi. Bardzo szybko przyszedł drugi udar, który doprowadził do śmierci kobiety. Ojciec od lat leczył się na raka mózgu, który okazał się nieuleczalny. Gdyby nie młodsza siostra, Braidyn, Ezri zostałaby sama na świecie.

Adopcja - jak przebiega proces adopcji?

Adoptowała własną siostrę

Śmierć rodziców sprawiła, że 23-letnia młoda kobieta musiała przejąć opiekę nad swoją młodszą, 11-letnią siostrą. Nie wahała się ani chwili, jak twierdzi, zawsze czuła, że kiedyś się tak stanie. "W jakiś sposób wiedziałam, że kiedyś ze mną zamieszka. Moja mama miała poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Myślałam, że to będzie powód, dla którego będzie musiała porzucić Braidyn, ale okazało się, że stało się tak dlatego, że zmarła" - powiedziała.

Adopcja własnej siostry nie była dla niej łatwym doświadczeniem. Chciała zapewnić 11-latce normalne warunki do życia, zwłaszcza po traumie, którą obie przeszły w czasie chorób rodziców. Jak twierdzi, to dla niej ważne, by obie znalazły miejsce, w którym będą mogły zacząć wszystko od początku. Jednak Ezri nie ukrywa przy tym, że jest młoda i chciałaby korzystać z życia — a nie do końca jest to możliwe, bo nagle została młodym rodzicem.

"Część mnie opłakiwała życie, które sobie zaplanowałam. Mam dopiero 23 lata i prowadzę dość typowe życie 23-latki, co w pewnym sensie sprawia mi przyjemność" - przyznała szczerze.

Czy można adoptować młodsze rodzeństwo?

W Polsce aby móc adoptować dziecko, należy być pełnoletnim i mieć pełnią zdolność do czynności prawnych. Do tego jednak trzeba spełniać wiele innych kryteriów i przejść skomplikowaną, czasochłonną procedurę. W jej trakcie sprawdzany jest nie tylko status ekonomiczny danej rodziny, ale i źródła dochodów, opinie z pracy, z sąsiedztwa. Przyszli rodzice uczestniczą również w warsztatach psychologicznych, w czasie których sprawdzana jest ich gotowość psychiczna na przyjęcie nowego członka rodziny, a także uświadamiane są im trudności, do których może dojść po adopcji.

W przypadku małżeństw wymagany jest również przynajmniej 5-letni staż małżeński.

Czytaj: Jak zbudować więź z dzieckiem adoptowanym?