Niesamowite zdjęcie z warszawskiej porodówki. Na świat przyszło dziecko "w czepku urodzone"

2023-01-19 15:44

W Szpitalu Południowym w Warszawie przyszło na świat dziecko w pęcherzu owodniowym, czyli w tzw. czepku. Choć narodziny dzieci w czepku należą do rzadkości, ten warszawski szpital ma do nich szczęście. Pod koniec ubiegłego roku w tej placówce urodziły się także bliźniaki w worku owodniowym.

Dziecko w szpitalu z lekarzem
Autor: GettyImages W Szpitalu Południowym w Warszawie przyszło na świat dziecko w pęcherzu owodniowym, czyli w tzw. czepku.

Mówiąc o kimś, że jest w czepku urodzony mamy na myśli kogoś, kto ma niespotykane szczęście w życiu. Określenie to jednak ma także swoje medyczne znaczenie. Dzieci urodzone w czepku to noworodki, które przyszły na świat w nienaruszonym worku płodowym. Zwykle pęcherz płodowy pęka samoistnie w trakcie akcji porodowej – wtedy mówimy o odejściu wód płodowych. Niekiedy jest on przebijany w trakcie porodu, czyli wykonuje się zabieg amniotomii. Narodziny w czepku to niezwykle rzadkie wydarzenie – zdarza się raz na 80 tys. porodów.

Porody dzieci w czepku zawsze wzbudzają duże zainteresowanie. Dzieje się tak nie tylko z powodu ich częstotliwości, ale także dlatego, że odkrywają jakąś część tajemnicy, jaką jest nasze życie płodowe. Na niesamowitych ujęciach dzieci urodzonych w pęcherzu owodniowym widzimy, jak dokładnie wygląda maluszek otoczony warstwami ochronnymi. Możemy zobaczyć, jak był ułożony w brzuchu, obserwujemy, jak wyglądają błony pęcherza – słowem dostrzegamy wiele anatomicznych szczegółów, które nie bylibyśmy w stanie zobaczyć nawet na najdokładniejszym USG.

Olsztyn. Policyjna eskorta taksówki. Kobieta miała zaawansowane bóle porodowe

W Szpitalu Południowym w Warszawie urodziło się dziecko w czepku

Niesamowitym zdjęciem z porodu „wyjątkowo szczęśliwego dziecka” podzielił się ostatnio w mediach społecznościowych dr Wojciech J. Falęcki, ginekolog położnik ze Szpitala Południowego z warszawskiego Ursynowa. Lekarz podkreśla, że jest wielkim orędownikiem fotografii porodowej, która pozwala uchylić nieco kurtyny niesamowitych chwil, jakimi są porody.

Niektórzy to są w czepku urodzeni

- tak podpisał niesamowity kadr.

Zdjęcie zostało wykonane na sali operacyjnej – w trakcie cesarskiego cięcia. Widać na nim przeźroczysty pęcherz płodowy, przez który przebija główka dziecka z widocznymi włoskami oraz jego rączka. Doskonale widać także anatomiczne szczegóły samego pęcherza płodowego.

To 3. maluszek urodzony w czepku na Ursynowie

Co ciekawe to niejedyny taki poród w Szpitalu Południowym w Warszawie w ostatnim czasie. 10 tygodni temu placówka podzieliła się filmem z porodu bliźniąt, z których każde urodziło się w swoim nienaruszonym worku owodniowym. Nagranie jest dostępne na profilu instagramowym szpitala. Oznaczone jest jednak przez platformę jako kontrowersyjne, ponieważ pokazuje poród bliźniąt przez cesarskie cięcie i jest na nim sporo krwi. Nie każdy będzie w stanie je obejrzeć.

Ciekawe czy maleństwa urodzone w czepku, rzeczywiście będą miały także więcej szczęścia w życiu? Oby tak było.

Nasi Partnerzy polecają