"Bliźniacy o różnym kolorze skóry". Niecodzienne narodziny w Warszawie

2023-02-13 11:57

W Warszawie przyszły na świat wyjątkowe bliźnięta. Choć genetycznie są identyczni, to chłopcy urodzili się z innym kolorem skóry. Ten niecodzienny widok to efekt bardzo poważnego powikłania, które może wystąpić właśnie w ciążach mnogich.

Bliźnięta w inkubatorze
Autor: Getti Images Warszawa: Narodziny bliźniąt o różnym kolorze skóry, to niecodzienny widok. „Jak to się stało?”

W klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego urodziły się bliźnięta, które już na pierwszy rzut oka wyglądają całkowicie inaczej. Jeden z chłopców ma skórę jasnoróżową i bladą, a drugi mocno czerwoną. Ten niecodzienny widok to wina bardzo poważnego zaburzenia.

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka zamieściło na swoim profilu na Instagramie @uczkin_wum zdjęcie tych dwóch dzielnych chłopców.

Zobacz także: Od razu dwoje i z głowy - tylko czy to takie proste? Tak naprawdę wygląda opieka nad bliźniętami

Ciąża mnoga cz. 3

TAPS to powikłanie w ciąży bliźniaczej

Szpital w Warszawie poinformował, że chłopcy przyszli na świat poprzez pilne cesarskie cięcie. Ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa okazała się jednak nieść pewne ryzyko dla ich zdrowia.

U bliźniąt wykryto rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie, a mianowicie zespół anemia-policytemia w skrócie TAPS (ang. Twin Anemia Policytemia Sequence). Jest to związane z niedokrwistością bliźniaczą. Powikłanie to występuje w około 5% ciąż jednokosmówkowych. Zaburzenie może rozwinąć się samoistnie lub być powikłaniem laserowego leczenia klasycznego zespołu przetoczenia krwi między płodami, tzw. TTTS.

TAPS, jak tłumaczą pracownicy szpitala na swoim profilu "może wystąpić w ciążach mnogich, w których płody nierównomiernie dzielą jedno łożysko i sieć naczyń".

Chłopiec, który przyszedł na świat ze znacznie bledszą skórą, cierpi na niedokrwistość. Anemia u noworodka jest spowodowana małą ilością czerwonych krwinek. Drugi z bliźniąt, którego skóra jest czerwona, ma wręcz odwrotny problem. Jemu dokucza nadkrwistość, czyli nadmiar czerwonych krwinek.

Mama i dzieci pod stałą opieką

Szpital poinformował, że mama bliźniąt była pod stałą opieką Poradni Ciąży Mnogiej od początku tego roku.

„Prowadzenie tej ciąży wiązało się z wyborem jak najbardziej odpowiedniego postępowania, które do dzisiaj w zespole TAPS nie jest do końca ustalone” – czytamy w poście.

Zespół perinatologiczny opiekował się mamą aż do rozwiązania. Obecnie bliźnięta są pod ścisłą opieką neonatologiczną. Z komunikatu wiadomo, że zarówno mama, jak i dzieci czują się dobrze.

Szczęśliwy tata

Post skomentował dumny tata, który jest wdzięczny całemu zespołowi.

„Jestem tatą tych dwóch przystojniaków. Dacie radę chłopaki! Dziękuję bardzo niesamowitemu zespołowi, uratowaliście trzy życia" – skomentował.

Czytaj także: Kiedy zwiększa się szansa na bliźnięta? Sprawdź, czy możesz zajść w ciążę mnogą

W tym miejscu narodziny bliźniąt to klątwa. Dzieci porzuca się lub poddaje "próbie kopyt"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza