Więzienie za Halloween? Uspokajamy: dzieciom i rodzicom nic nie grozi!

2020-07-17 12:39

Od kilku dni internet huczy od informacji o wprowadzeniu ustawy zakazującej organizowanie zabaw halloweenowych i karanie więzieniem osób, które będą przebierały się za czarownice i pukały do sąsiadów w poszukiwaniu cukierków. Uspokajamy - nikomu nic nie grozi - i wyjaśniamy, dlaczego.

Więzienie za Halloween? Uspokajamy: dzieciom i rodzicom nic nie grozi!
Autor: Getty images

Czy za zabawę halloweenową będzie można pójść do więzienia? Takie informacje krążą od kilku dni w internecie. Ponieważ Halloween, mimo że nie jest polska tradycją, jest coraz popularniejsze w naszym kraju, postanowiliśmy się przyjrzeć tej głośnej sprawie.

Na szczęście, zarówno polskie dzieci, jak i ich rodzice mogą czuć się zupełnie bezpiecznie i - jeśli tylko odpowiada im ten typ zabawy - mogą już zacząć przygotowywać przebrania na tegoroczną imprezę. Dlaczego?

Inicjatywa obywatelska

Do sejmu rzeczywiście trafiła petycja, która chce wprowadzić karę aresztu lub grzywnę za świętowanie Halloween. Okazuje się, że jest to inicjatywa anonimowej osoby, która zgłosiła projekt takiej ustawy do sejmu. Każdy obywatel Polski, osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna ma do tego prawo, a obowiązkiem sejmu jest rozpatrzeć każdą inicjatywę, bez względu na jej treść i sensowność.

Jak napisał dziennik Rzeczpospolita, który poprosił o komentarz Centrum Informacyjnego Sejmu do tej sprawy, "obowiązujące przepisy przewidują możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie z uwagi na braki formalne przedłożonych dokumentów. Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań" - co oznacza, że jeśli formalności niezbędne przy składaniu petycji zostały dopełnione, musi ona trafić pod obrady sejmu.

Oznacza to, że pomysłowi obywatele mogą zgłosić do sejmu nawet najbardziej fantastyczną petycję, a pozostałym Polakom pozostaje wierzyć, że te najmniej ważne lub po prostu głupie, zostaną natychmiast odrzucone przez posłów.

Wielbiciele Halloween mogą spać spokojnie

Projekt ustawy zakazującej świętowanie Halloween wyszedł prawdopodobnie spod pióra osoby przeciwnej obchodzeniu Halloween. Takich Polaków nie brakuje. Tradycja Halloween w wielu środowiskach jest traktowana jako obca, a nawet szkodliwa - chodzi o nawiązywanie do pogańskich zwyczajów, czarnej magii, a także do pomniejszania i zmiany znaczenia polskich i katolickich świąt Wszystkich Świętych, które przypadają zaraz po Halloween. 

Bez względu na światopogląd, wycinanie dyni i zabawa w przebierańców na pewno nie jest powodem do aresztu czy nałożenia grzywny, nawet dla bardzo konserwatywnych posłów. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że o projekcie ustawy dotyczącej Halloween już więcej nie usłyszymy.

Czytaj: Halloween w Polsce. Czy pozwalać dziecku świętować Halloween?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza