Zabawka z motywem ulubionej bajki wycofana ze sklepów. UOKiK wydał ostrzeżenie

2023-08-11 11:27

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o wycofanie zabawki ze znanej sieciówki. Może być niebezpieczna dla dzieci.

Zabawka z motywem ulubionej bajki wycofana ze sklepów. UOKiK wydał ostrzeżenie
Autor: Getty images Zabawka z motywem ulubionej bajki wycofana ze sklepów. UOKiK wydał ostrzeżenie

W środę UOKiK zamieścił komunikat, w którym przekazał, że "przedsiębiorca TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w zabawce Latarka Kraina Lodu, baterie są łatwo dostępne, co stwarza ryzyko zadławienia".

Jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka

Z tego samego powodu sieć TEDi wycofała ze sprzedaży również inny produkt – zabawkę „Autobus letni”, która była dostępna w sprzedaży od 09.09.2022 r. do 20.07.2023 r. Informacja w tej sprawie zamieszczona jest na stronie TEDi.

Kupiłeś wadliwą zabawkę? UOKiK wyjaśnia

Klienci, którzy zakupili latarkę Kraina Lodu lub „Autobus letni”, zostali poinformowani o zagrożeniu związanym z tymi produktami. Urząd jednak zaleca zwrot lub wymianę tych zabawek na inną o takiej samej wartości w dowolnym sklepie TEDi.

Wyjaśnia przy tym, że publiczna informacja o zagrożeniu, jaki stwarza produkt, stanowi realizację obowiązków przez producenta.

"Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł" - czytamy.

Squishies: gniotki antystresowe są niebezpieczne dla dzieci?