Squishies: gniotki antystresowe są niebezpieczne dla dzieci?

2018-09-06 15:48

Squishies, gniotki antystresowe, będące hitem tegorocznych wakacji, są niebezpieczne dla zdrowia dzieci? Taki komunikat wystosowała Duńska Agencja Ochrony Środowiska, ostrzegając rodziców przed kupowaniem tych zabawek swoim dzieciom.

Gniotki antystresowe
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Czym są Squishies - gniotki antystresowe?
  2. Czy Squishies, gniotki antystresowe, są bezpieczne dla zdrowia?
  3. Squshies zawierają substancje rakotwórcze?
  4. Jak rozpoznać toksyczne zabawki? Wideo
  5. Czy Squishies powinny zostać wycofane z rynku?

Suishies, gniotki antystresowe, w tym roku pojawiały się na wszystkich straganach w turystycznych miejscowościach. Szalały na ich punkcie dzieci zarówno nad morzem, jak i w górach. I nie ma w tym nic dziwnego - zgniatanie kolorowych i pachnących zabawek bardzo wciąga.

Czym są Squishies - gniotki antystresowe?

Gniotki antystresowe to miękkie zabawki, które w trakcie zgniatania wydzielają intensywny słodki zapach. Mogą mieć różne formy: owoców, rożków do lodów, ciasteczek, a nawet jednorożców.

Squishies są kolorowe, pachnące, przyciągają wzrok. I niewiele kosztują - zaledwie kilkanaście złotych. Nic dziwnego, że na ich punkcie oszalały wszystkie dzieci.

Czytaj:

Zabawki dla dziewczynek: co wybrać na prezent dla dziewczynki? Top 10

Zabawki dla chłopców: co wybrać na prezent dla chłopca? Top 10

Czy Squishies, gniotki antystresowe, są bezpieczne dla zdrowia?

Squishies były sprzedawane na straganach w turystycznych miejscowościach. Bardzo często nie posiadały żadnych informacji o producencie ani o atestach. Pomimo tego rodzice chętnie kupowali je swoim dzieciom, ciesząc się, że sprawiają im przyjemność.

Niestety, okazało się, że gniotki antystresowe nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystosowała oficjalny komunikat, w którym ostrzegała rodziców przed zakupem Squishies. Dlaczego?

Squshies zawierają substancje rakotwórcze?

Pracownicy Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska przebadali 12 gniotków antystresowych zakupionych w różnych miejscach. Okazało się, że zawierają szereg substancji chemicznych, które w nadmiernych ilościach mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia.

Badania wykazały podwyższone stężenie toluenu czy dimetyloformamidu. Substancje te mogą podrażniać skórę, błonę śluzową, prowadzić do uszkodzenia mózgu. Działają rakotwórczo.

Toluen ma bardzo szkodliwe działanie dla układu krwionośnego i oddechowego. Dimetyloformamid z kolei jest tak toksyczny, że w wielu sektorach przemysłowych wystosowano zakaz pracy kobiet z tym związkiem. DMF stosuje się w rozpuszczalnikach lakierów.

Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się w przypadku małych dzieci, które nie stosują się do ostrzeżeń zawartych na opakowaniach i wkładają zabawki do buzi.

Czytaj:

Uważaj na toksyczne zabawki!

Na jakie certyfikaty zwracać uwagę na produktach dla dzieci?

Jak kupować bezpieczne zabawki dla niemowlaka?

Jak rozpoznać toksyczne zabawki? Wideo

Czy Squishies powinny zostać wycofane z rynku?

Po wynikach badań Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska Squishies, gniotki antystresowe, zostały wycofane ze sprzedaży. 

Duński minister środowiska i żywności Jakob Ellemann-Jensen zdecydował, że z rynku znikną wszystkie zabawki, nie tylko te kupowane w niepewnych źródłach.

Po decyzji ministra popularna sieć Toys'R'Us wycofała gniotki antystresowe ze swoich sklepów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza