Koniecznie przeczytaj przed Dniem Dziecka. Te zabawki wpisz na "czarną listę"

2023-05-30 11:41

Przed Dniem Dziecka warto wiedzieć, których zabawek lepiej unikać. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kolejną już kontrolę zabawek magnetycznych. Wyniki pokazują, że nie tylko popularne kulki magnetyczne stwarzają zagrożenie dla dzieci.

Zabawki magnetyczne
Autor: Getti Images Zabawki magnetyczne po kontroli. Nie tylko kulki mogą zagrażać dzieciom

Większość zabawek, które trafiają na polski rynek, pochodzi spoza Unii Europejskiej. Najczęściej dostarczane są z Chin. W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka warto zastanowić się, czy to, co kupujemy dzieciom, jest naprawdę bezpieczne.

W 2021 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę wśród zabawek magnetycznych, po informacjach medialnych o wielu wypadkach z ich udziałem.

Jesienią 2022 roku trzy wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej – w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie – sprawdziły oznakowania 20 modeli zabawek magnetycznych typu cyferki, literki, puzzle, klocki i książeczki. Ponadto zabawki te zostały zweryfikowane w laboratorium pod względem bezpieczeństwa konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów.

Niestety wyniki kontroli wykazały, że nie tylko kulki magnetyczne stwarzają zagrożenie dla najmłodszych dzieci.

Zobacz także: Dziecko dostało górę zabawek na święta? Sprawdź, czy nie ma wśród nich potencjalnie niebezpiecznych

Jan Puk tworzy niezwykłe zabawki z drewna. Dorośli będą nimi zachwyceni

Kontrola zabawek magnetycznych dla dzieci

UOKiK nadzoruje rynek i wraz z Inspekcją Handlową dba o to, aby w ręce konsumentów trafiały tylko te bezpieczne produkty. Jest to szczególnie w przypadku dzieci. Warto podkreślić, że kontrole różnych zabawek są prowadzone przez cały rok. Przedsiębiorcy są wybierani na podstawie monitoringu, ale także wcześniejszych kontroli oraz sygnałów od konsumentów.

Podczas ostatniej kontroli Inspekcja Handlowa zweryfikowała producentów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe.

Kontrolerzy sprawdzali przede wszystkim, czy dany produkt posiada:

  • prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklaracje zgodności,
  • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
  • informacje identyfikujące zabawkę,
  • znak CE,
  • instrukcję w języku polskim.

Wyniki kontroli

Na 20 modeli zabawek magnetycznych 4 miały nieprawidłowości. Stanowi to aż 20% wszystkich skontrolowanych zabawek.

W trzech modelach brakowało danych producenta i importera. Jest to duży problem, ponieważ utrudnia działania organom kontroli lub dochodzenia praw konsumentowi.

W dwóch modelach brakowało słowa „Ostrzeżenie” przed znakiem graficznym „0-3”. Kupujący nie jest zatem odpowiednio poinformowany, dla jakiego wieku przeznaczona jest zabawka.

W jednym przypadku wykazano nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności. Nie ma zatem pewności, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

Kontrolerzy podkreślili, że w zbadanych modelach znaleźli więcej niż jedną niezgodność.

Małe elementy i zbyt silne przyciąganie

Kontrolerzy sprawdzili wybrane modele zabawek magnetycznych pod względem występowania małych elementów, a także wskaźnik strumienia indukcji magnetycznej w warunkach laboratoryjnych (czyli siłę przyciągania magnesów).

Zabawki przeznaczone dla najmłodszych nie mogą zawierać małych elementów. Jest to bardzo ważne, gdyż połknięcie części z magnesem może wywołać u dziecka stan zapalny, a nawet perforację jelit, co stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wyniki wykazały, że na 20 modeli 3 z nich miało zbyt małe elementy i zbyt silny strumień przyciągania.  W dwóch z nich dopuszczalny strumień przyciągania został przekroczony aż 3-krotnie. To szczególnie istotne, ponieważ może prowadzić do urazów u dzieci.

Wnioski o nałożenie kar przez UOKiK

Inspektorzy Inspekcji Handlowej po kontroli złożyli trzy wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ich efektem może być nałożenie kar. W sprawie dwóch modeli zabawek z niezgodnościami formalnymi inspektorzy wystąpili do przedsiębiorców o podjęcie działań naprawczych i uzupełnienie dokumentacji.

O tym pamiętaj kupując zabawki

Przed zakupem jakiejkolwiek zabawki należy sprawdzić, czy jest ona bezpieczna i odpowiednia do wieku dziecka. W tym celu zawsze pamiętajmy o czytaniu ostrzeżeń i instrukcji.

Ponadto każdą zabawkę należy dokładnie obejrzeć, zweryfikować solidność, a także sprawdzić, czy nie ma ostrych krawędzi, wystających części lub innych elementów, które mogłyby skaleczyć dziecko.

Zabawki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części. Zwiększa to bowiem ryzyko zadławienia.

Źródło: uokik.gov.pl

Czytaj także: Puzzle magnetyczne dla dzieci. Czy warto kupować i jakie?

Masz te przedmioty w domu? Uważaj — mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza