Nawet połowa zabawek kupowanych w internecie nie ma atestów

2021-10-11 11:01

Zamiast przepłacać za zabawki w sklepie stacjonarnym, chętnie szukasz okazji w internecie? Ostatnie badania wykazały wiele nieprawidłowości jeśli chodzi o produkty kupowane na popularnych platformach sprzedażowych. Nawet 9 na 10 zabawek miało przekroczone normy jeśli chodzi o poziom zastosowanych substancji toksycznych.

Niebezpieczne zabawki
Autor: Getty images Prawie połowa zabawek kupowanych dzieciom może być niebezpieczna

Z pewnością słyszałaś o tym, że dzieci poniżej 3. roku życia nie powinny bawić się zabawkami, które posiadają małe, łatwe do połknięcia elementy. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że niebezpieczne mogą okazać się także te elementy, które oderwą się od zabawki w trakcie zwykłej zabawy. Niestety, spora część zabawek, które możesz kupić dziecku, nie posiada atestów, które potwierdzają bezpieczeństwo ich użytkowania.

Zwykle dużo mówi się o niebezpiecznych dla maluchów zabawkach, które posiadają magnesy. Wciąż modne są kolorowe kulki magnetyczne, które można łączyć w figury geometryczne. Niestety - zdarza się, że dzieci połykają je jedna po drugiej, a te w jelitach zwierają się ze sobą przez ścianki przewodu pokarmowego. Mogą tworzyć niebezpieczne perforacje, oprócz tego wytwarzają silne pole magnetyczne. 

Jednak to nie wszystko. Niebezpieczne zabawki to nie tylko magnesy - często szkodliwy jest już sam kontakt z toksycznymi barwnikami i innymi substancjami używanymi podczas produkcji. Zwłaszcza, jeśli zabawką bawi się niemowlę, które ochoczo pakuje je do buzi.

Być może ciebie jako rodzica denerwuje fakt, że aby wymienić w zabawce baterie, trzeba użyć śrubokręta. Jednak łatwy dostęp do baterii to jeden z sygnałów świadczących o tym, że zabawka nie posiada atestu bezpieczeństwa i nie została odpowiednio sprawdzona, zanim trafiła na rynek.

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Ponad połowa zabawek nie powinna trafić na rynek?

Niedawne badanie przeprowadzone przez British Toy and Hobby Association pokazuje smutną prawdę o tym, czego możesz spodziewać się po zabawkach kupowanych na takich platformach sprzedażowych jak AliExpress, Wish, Amazon czy eBay. 

Zwykle szukamy na nich okazji cenowych. Często interaktywne zabawki, za które w sklepie stacjonarnym musielibyśmy zapłacić około 200 zł, w internecie potrafią kosztować ułamek tej sumy. Jednak wyjątkowo niska cena zwykle idzie w parze z jakością - produkcja i dystrybucja takiej zabawki jest tania, bo materiały, z których została wykonana, nie zostały przebadane, są toksyczne, nie powinny znaleźć się w bezpośrednim zasięgu dzieci.

Kolorowe brzęczące plastikowe zabawki często posiadają atestów bezpieczeństwa. Po przetestowaniu 225 różnych zabawek okazało się, że prawie połowa z nich posiada elementy, które mogą być niebezpieczne dla dzieci - długie sznurki, magnesy, słabo zabezpieczone baterie. Aż 9 na 10 zabawek było zbyt toksycznych, by wg europejskich norm, mogły zostać dopuszczone do użytkowania.

Zobacz także: Gniotki antystresowe niebezpieczne dla dzieci?

Oto najczęstsze błędy popełniane przez rodziców

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza