Zakaz smartfonów w szkołach coraz bliżej? Brakuje tylko 115 podpisów

2024-04-11 11:42

Na stronie Instytutu Praw Obywatelskich można znaleźć petycję skierowaną do minister edukacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Dotyczy ona odgórnego zakazu używania przez uczniów smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych na terenie szkół. Czy postulaty w niej zawarte maja szansę wejść w życie?

Zakaz smartfonów w szkołach coraz bliżej? Brakuje tylko 115 podpisów
Autor: Getty images, Instytut Spraw Obywatelskich Zakaz smartfonów w szkołach coraz bliżej? Brakuje tylko 115 podpisów

Ilość czasu, jaką dzieci i młodzież spędzają przed ekranami, od dawna niepokoi rodziców i ekspertów. Nic dziwnego, że poszukują oni globalnych rozwiązań, które pomogłyby najmłodszym utrzymać balans między życiem wirtualnym a prawdziwym. Coraz więcej jest kampanii informacyjnych na temat tego, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami oraz jakie cyberzaburzenia im grożą, gdy przesadzą z multimediami. Na kampaniach aktywność zaniepokojonych rodziców i specjalistów się jednak nie kończy. Do minister edukacji skierowana została petycja z konkretnymi postulatami.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Petycja „Ratuj dzieci przed telefonami!”. Czego domagają się rodzice?

Autorzy petycji domagają się, by we wszystkich szkołach został wprowadzony odgórny zakaz korzystania ze smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.

„Telefon komórkowy lub inne indywidualne urządzenie elektroniczne będzie wyłączane bezzwłocznie po przyjściu do placówki oświatowej i chowane do indywidualnej szafki lub wyznaczonego przez dyrektora miejsca” – czytamy w petycji.

„W sytuacjach awaryjnych, uzasadnionych i wymagających pilnego kontaktu z rodzicem/opiekunem, będzie możliwość skorzystania przez ucznia z telefonu komórkowego lub innego indywidualnego urządzenia elektronicznego, za zgodą nauczyciela bądź pracownika szkoły. Zasady te dopuszczałyby używanie telefonów komórkowych lub indywidualnych urządzeń elektronicznych w pokoju nauczycielskim oraz pomieszczeniach administracyjnych” – czytamy dalej.

Co na temat smartfonów sądzi minister edukacji?

Póki co minister Barbara Nowacka nie wyraziła chęci odgórnego narzucana takich rozwiązań wszystkim szkołom. Z jej dotychczasowych wypowiedzi wywnioskować można, że decydowanie o zakazie korzystania z urządzeń elektronicznych na terenie szkół chce pozostawić każdej placówce z osobna.

– W tej chwili powinny to regulować statuty szkół. Będzie to jedno z zadań rzecznika praw uczniowskich, żeby zadbać o dobre statuty. (...) Nie podchodzimy do tego zagadnienia jako do nakazu lub zakazu tylko początku dużej debaty, zostawiając tutaj dużą autonomię szkołom – tłumaczyła Barbara Nowacka.

Limity czasu spędzonego przed ekranami

Oprócz petycji jej autorzy przygotowali także plakaty edukacyjne. Można dowiedzieć się z nich wielu cennych informacji na temat cyberzaburzeń oraz rekomendowanego przez ekspertów czasu spędzanego przed ekranem z podziałem na wiek dzieci. I tak:

  • dzieci od 0 do 3 lat nie powinny w ogóle korzystać z urządzeń elektronicznych,
  • dzieci od 4 do 6 lat mogą spędzać 1 godzinę dziennie do godziny 20.00, ale w tygodniu muszą mieć też 2 dni bez urządzeń elektronicznych,
  • dzieci od 7 do 12 lat mogą spędzać 1,5 godziny dziennie do godziny 20.00, ale w tygodniu także muszą mieć 2 dni bez urządzeń elektronicznych,
  • dzieci od 13 do 17 lat mogą spędzać 2 godziny dziennie do godziny 21.00, ale w tygodniu muszą mieć 1 dzień bez urządzeń elektronicznych.

Do tej pory petycję podpisało 2 385 osób, do osiągnięcia celu brakuje już tylko 115 osób.